Project Cyrix by Blowfish

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Blowfish, Sep 5, 2009.

  1. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Dobro vece :mrgreen:

    Moj prvi racunar iz pra-Pentiumske ere vec godinama stoji u ostavi a nemam srca da ga bacim pa sam odlucio da ga ponovo osposobim za rad. Planirao sam da obavlja funkciju routera, firewalla ili nesto slicno zbog ogranicene computing snage. U svakom slucaju racunar bi radio 24/7 tako da mora biti tih, a to ne ide sa 80mm i 40mm ventilatorima koje sad ima. Ideja je da ugradim 120mm ventilatore koji ce raditi pri smanjenom naponu a za to bih morao modifikovati kuciste. Posto volim pratiti projekte ove vrste odlucio sam da dokumentiram (sa zakasnjenjem) i svoj prvi case-mod.

    Prvo cu poceti sa specifikacijama komponenti. Potrudio sam se da nadjem sto tacnije specifikacije, da mladji forumasi vide sta je prije bilo u fazonu a stariji da se sjete kako je to nekada bilo. Ako nekoga zanima mogu postati dodatne informacije o komponentama i njihove slike, odnosno fotografije – nemojte mi se uvrijediti kolege fotografi :p. Ispod su specifikacije komponenti bez kucista, monitora i periferije.

    CPU: Cyrix 6x86 P166+, 133 MHz, stock cooler :mrgreen:
    MB: FIC PA-2005
    VGA: ATI Mach64 WinBoost, 1MB DRAM
    RAM: Micron 2x 4MB EDO
    HDD: Quantum Bigfoot 1.2GB, 5.25", ATA
    ODD: Samsung CD-Master 8E Model SCR-830, 8x
    PSU: Seasonic SSG-150G

    Evo i slika kucista pa cu objasniti kako sam zamislio protok zraka i BTW imaju vece slike samo kliknite na postojece.

    Prva zamisao protoka zraka
    [​IMG]


    Hladan zrak bi ulazio na dnu kucista (odmah ispod CPU coolera) i izlazio kroz napojnu. Na slici je vec izrezan krug na poklopcu od napojne (napojna bi bila okrenuta za 180 stepeni), jos bi trebao izrezati krug na limu ispod napojne i naravno na dnu kucista. Otvor u obliku pravougaonika sam planirao zatvoriti, ne pitajte zasto.

    Prvo sam odlucio da rijesim napojnu, odnosno njeno kuciste, posto je mala i nema puno posla oko nje (mislio sam da nema).

    Specifikacije napojne
    [​IMG]


    Plan je bio da bucni 80mm ventilator zamijenim tisim, 120mm ventilatorom. Nazalost nemam slike kompletne napojne prije ikakvih radova jer su se izgubile, a nove slike nisam uspio uraditi jer sam jedva docekao da pocnem s radovima. I tako sam napravio svoj prvi case-mod korak – izrezao sam otvor za ventilator, krug precnika 120mm.


    Rastavljeno kuciste od napojne s otvorom za novi ventilator
    [​IMG]


    Moram reci da nisam mislio da ce ispasti ovako dobro, s obzirom da prvi put ovako nesto radim. Krug je namjerno zbijen u cosak (nije centriran) zbog polozaja hladnjaka napojne. Poslije sam skontao da je to bilo nepotrebno te da bi bilo puno ljepse da je u sredini.

    Posto nisam imao pojma kako da izrezem krug posavjetovao sam se sa cika Googleom koji mi je rekao da imam izbor izmedju nekoliko alata: ubodna pila, ugaona busilica, circle cutter, knockout punch i dremel. Posto se moze koristiti u vise svrha, a ne samo za rezanje krugova, odlucio sam se za dremel. Dremel je ustvari busilica koja radi na vecem broju obrtaja ali ima manju snagu od standardnih busilica. Ne znam kako se kaze na bosanskom ali se uglavnom koristi za brusenje i graviranje. Za rezanje metala se koristi nastavak sa reznom plocom od karbona (slicna reznoj ploci na ugaonoj busilici samo manja).
    Kako nisam bio pri parama kupio sam set nastavaka za dremel (oko 15KM), misleci da ce mi posluziti standardna busilica koju ima skoro svako domacinstvo. Medjutim to nije bio slucaj jer nema dovoljan obrtni moment, tako da potrosim jednu reznu plocicu na 1/8 kruga. Uz to rez nije nimalo cist. Nekako sam skupio pare i kupio Einhell dremel i prateci set (nije bilo posebno) u Uniprometu za 88KM i mogu reci da vrijedi svaki fening jer je to strasno koristan alat.

    Kod rezanja sam skontao da je najbolje nekoliko puta proci reznom plocom tako da prvo stanji metal a onda proreze. Reznu plocu na trenutak odvojim od metala kako bi vratila obrtni moment jer opadne cim dodje u kontakt s nekom povrsinom. Nakon rezanja ide turpijanje. Krug sam prvo grubo obradio sa velikom turpijom za metal koja je s jedne strane ravna a s druge u obliku polukruga. Najzgodnije je turpijati polukruznom stranom kada je u pitanju krug. Zatim sam ivice kruga obradio manjom, "finijom" turpijom i na kraju smirgl papirom da se ne bih slucajno porezao.

    Kada sam zavrsio napojnu stavio sam je u kuciste, odnosno poklopac na kojem je izrezan krug, da vidim kako ce sve izgledati.

    Kuciste s poklopcem od napojne
    [​IMG]


    Tek tada sam skontao ono sto ste vi sigurno skontali vec na pocetku ovog teksta. Bilo bi puno lakse, bolje i jednostavnije kada bi zrak isao kroz otvor u obliku pravougaonika. Tako ne bih morao zatvarati pravougaoni otvor niti bih morao rezati jos jedan otvor za ventilator. Takodje sam skontao da uopste nema potrebe za drugim ventilatorom jer ce kuciste biti dihtovano i jedini put kuda bi zrak mogao izaci ce biti otvor na napojnoj (otvor od starog 80mm ventilatora).
    Pala je teska odluka a to je da odrezem sve osim ploce za PCB i ploce za konektore. Bilo mi je zao jer je to znacilo da sam uzalud rezao krug na napojnoj, ali mi je ipak bilo drago sto sam bar naucio raditi sa dremelom. Bacio sam se na posao i odrezao lim sa suprotne strane od konektora te se rijesio grilla.

    Novi izgled napojne
    [​IMG]


    Novi sistem protoka zraka
    [​IMG]


    Sigurno se pitate zasto nisam ostavio citavu napojnu i zatvorio otvor koji sam napravio. Mislim da ce ovako biti bolje hladjenje jer ce PCB biti na “otvorenom”, a nekako mi je i ljepse kad se vidi sva elektronika.
    Posto sada fali pola kucista od napojne, kablovi nisu fiksirani tako da ih moram fiksirati za glavno kuciste sto znaci da ce napojna biti integrisana u kuciste i bice problema ako je budem morao mijenjati. Medjutim to mi ne predstavlja problem jer ako se to desi vjerovatno necu naci zamjenu jer su ove komponente vec historija.
    Kako bi odmjerio gdje trebam izbusiti rupe za fiksiranje kablova moram prvo sastaviti napojnu. Da je ne bih morao ponovo rastavljati i sastavljati zbog farbanja, prvo cu je ofarbati pa onda sastaviti i vidjeti gdje cu s kablovima. Opet vas moram razocarati jer imam samo slike gotove napojne, stvarno nisam imao strpljenja da slikam svaki put kada sam farbao ni kada sam sastavljao napojnu.

    Zavrsena napojna
    [​IMG]


    Nisam ni sanjao da ce biti OVAKO dobro. Znaci boja je mat crna, isto kao na Corsair HX napojnim, i u stvarnosti puno bolje izgleda nego na slici. Farbao sam na sljedeci nacin. Prvo sam smirgl papirom jacine 100 skinuo sve necistoce sa povrsine. Mislio sam da je pregrub smirgl papir ali nije bilo razloga za brigu jer to sve pokrije primer. Primer (temeljna) za metal sam uzeo u sprej boci jer nemam kompresor a kostao je 6KM. Napojnu sam oprao, osusio, objesio na zicu i prekrio jednim slojem primera, prema uputama sa boce. Sljedeci dan sam dva puta presao mat crnim sprejem za metal koji je takodje kostao 6KM. Mislim da nije bilo potrebe za dva sloja crne boje ali sam htio da sve bude po uputama. Moram napomenuti da je vazno da se prate upute jer boje razlicitih proizvodjaca imaju razlicita vremena vezanja i susenja zbog, pretpostavljam, razlicitog hemijskog sastava.

    Kada se osusio lak bacio sam se na montiranje napojne. Nije bilo nekih problema; Zasarafio sam PCB te zavrnuo zice od uzemljenja za navoj koji je pricvrscen za kuciste napojne. Zatim sam montirao konektore i zalemio zive jer sam ih morao presjeci kako bi skinuo konektore.

    PCB, konektori i zice
    [​IMG]


    Morao sam dobro paziti da ne pogrijesim raspored zica, naravno :) Obratite paznju na prekidac; Prekidac za paljenje napojne ide direktno u napojnu, a ne preko maticne na sto smo navikli. Zanimljivo.

    Zadnja strana
    [​IMG]


    Zanimljivo je da ova napojna ima i switch za ulazni napon tako da moze raditi na na mrezama od 115 I 230V.

    To bi bilo sve za sada. Vjerovatno sam previse napisao ali sam htio da imate predstavu kako sam razmisljao dok sam radio na ovome. Vecinu stvari sam detaljno objasnio kako bi bilo lakse ukoliko se neko odluci za slican projekt. Licno volim citati dobro dokumentirane projekte, ako neko ne voli jos uvijek imaju slike :)
    Jos jednom se izvinjavam zbog nedostatka slika, od sad ce sve biti na broju. Nadam se da ce biti dosta komentara, prijedloga, pohvala, kritika i pitanja u vezi ovog projekta. Javite mi ako bude gramatickih gresaka, nije mi se dalo provjeriti kad sam vidio sa sam sve napisao :smt005
    Uzivajte!

    To be continued... :mrgreen:
     
  2. GW

    GW Moderator

    Odlično zasad. Što se tiče spreja, mat crna ispadne iznenađujuće dobro čak i bez primera i neke tehnike rada, jednostavno je dummy-proof. Evo i jedan savjet što se tiče hlađenja: jedine stvari koje će se grijati u tom kućištu su napojna i procesor. Kad bi našao kakvog pasivca za procesor (autopijaca ti je prijateljica) mogao bi komotno sve komponente hladiti sa jednom 12-kom na manje od 1000rpm. Trebaš obratiti pažnju i na buku i vibracije HDD-a. Moja preporuka ti je sendvič + suspenzija, sasvim izvedivo s obzirom da se ti stari diskovi malo griju.
     
  3. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Dummy-proof, hvala druze :mrgreen:

    I bit ce samo jedan ventilator, onaj Scytheov sa Kama-baya. Nadam se da ce dovoljno hladiti postojeci CPU HS ako skinem onaj ventilatorcic sa njega. Ako ne bude islo snaci cu se nekako :)
    A sto se tice diska, vjerovatno cu ga mijenjati ako sta naleti jer ga ne moze stisati 6 sendvica. Hvala na savjetima :)
     
  4. GW

    GW Moderator

    Ako je neki mali HS, vjerovatno neće. Zato ti govorim - pravac autopijaca, oni cigani na kraju imaju tih điđa na bacanje. A i sutra je nedjelja....
     
  5. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Dobro nemam vremena sutra... A inace nedjeljom je autopijaca ili? Nisam nikad bio :oops:
     
  6. GW

    GW Moderator

    Da, samo nedjeljom.
    Nisi bio. :mrgreen:
     
  7. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ovdje se više uloži nego što se dobije.
    Ali ipak je korisno jer na kraju naucis dosta novih tehnika.

    Samo nas nastavi informisati, ovo je dobro osmišljeno.

    I jedna gramaticka greska.
    Gore pise 2x4GB EDO rama (kamo srece) :mrgreen:
     
  8. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Kakva bolan gramaticka, greska u pisanju :lol:

    Svaka cast za projekat, pratim ovo :)
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Nesto sam davno kontao bas slicno uraditi.. slican protok zraka. I odustao.

    Misli mda je najbolji protok da ulazi dole s prjeda a izlazi gdje bas napojmna. Medjutim naravno ne moze. Ti bi "kupio" zrak sa donje strane.. sad.. koliko treba da bude odignuuto kuciste da cirkulise normalno. Ja sam bio odlucio sa strane dole u cosku.. znaci gotovo kao s prjedai na tlm mjestu isto dodje. Jer sam kontao da se tako najbolje obuhvata kompletno kuciste, opdnosno da kroz komplet prostor cirkulise kako treba.

    Smo sam ja to htejo jos raditi sa nekim.. kako bi rekao ..tunelima. Ono da bude direktno "ubrizgavanje" zraka a tako isto i izvlacenje. Mislim recimo na procesor.

    takodjer treba biti ne hermeticki ali dobro zatvoreno kuciste da bi se dobio bas taj propuh. Ono.. gotovo kao vakumski. Da se ne rasipa vec da tacno ulazi/izlazi kuda treba. Pa bi tu i bili filteri itd itd jer sa jakom cirkulacijom prasina bi se kupila pa onda da se ogradim od ciscenja postavljat neke improvizovane filtere itd itd..

    Ne kad gledam neke ventilatore na novim kusictima. Stavrno kontam cemu sluze. Rade on inesto al to je nista nisacim sto se tice prave cirkulacije. Dovoda svjezeg zraka i izvlacenja toplog. Ak ose prav oradi.. treba racunati i na graficku i na HDD..

    Da.. sad mi zao sto to nisam odradio.

    Nadam se da ce kod tebe ispast kako treba.
     
  10. Looney

    Looney Komšija

    Fin projekt :)
     
  11. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    2x 4MB naravno :D

    @ ReNNo: Naravno da se vise ulozi, mislim samo na boju sam dao 12KM a kompletan sistem ne vrijedi toliko. Medjutim ovo je vise da naucim neke stvari a u pitanju je i velika sentimentalna vrijednost :D Nemas pojma koliko sam naucio stvari na ovom racunaru.

    @NAILS: Intake ide na dnu kucista iz nekoliko razloga: odmah je ispod procesora tako da ce biti pasivno hladjen, kuciste ce biti cisto i elegantno (kao P180 - aha :mrgreen:) sa svih strana, buka ce biti niza i imat cu manje posla jer moram raditi kompletan prednji dio (front panel) tako da je puno lakse ako nemam ventilator na tom mjestu. Jest da cu morati odignuti kuciste ali cu skontati nesto.
    Sto se tice diska i graficke tu nema problema jer graficka nema nikakvo hladjenje (go chip :D) a disk ce biti na istom mjestu kao i prije, gdje nije imao problema. Bas kao sto GW rece jedino ce se grijati procesor i napojna.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Da.. ti radis sa "starijom generacijom" pa neces imat puno zezancija.
     
  13. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Long time no see :mrgreen:
    Izvinjavam se za cekanje, malo sam zastao sa radovima a nije mi se bas ni dalo da pisem post ali dodje i za to vrijeme pa nastavljamo.

    Posto je napojna ostala bez veceg dijela kucista i njeni kablovi su pricvrsceni samo za PCB, morat cu ih nekako fiksirati. To cu uraditi sa vezicom za kablove koja ce prolaziti kroz namjenski probusene rupice i tako drzati kablove na mjestu, pri tome skidajuci teret sa PCB-a napojne.

    Rupice za kablove napojne
    [​IMG]


    Dok sam jos bio raspolozen za busenje i rezanje metala, izrezao sam otvor za ventilator na dnu kucista, rupice za sarafe i otvor za kabal ventilatora.

    Donji dio kucista
    [​IMG]


    Zatim sam probno montirao ventilator da vidim je li sve ok. Check.

    Montiran ventilator
    [​IMG]


    Izbusio sam i 4 rupice za HDD ako se odlucim za soft-mount.

    Rupice za HDD
    [​IMG]


    To bi bilo to sto se tice grubih radova (nadam se) pa kuciste treba pripremiti za farbanje. Znaci prvo smirglanje, primer i na kraju vec koristeni mat crni lak.
    Na sljedecoj slici mozete vidjeti razliku izmedju obradjenog i neobradjenog metala. Koristen je smirgl papir jacine 100, kao i prije.

    Smirglanje
    [​IMG]


    Dok nije dobilo zavrsni izgled, kuciste je moralo proci nekoliko faza. Evo slike nakon svake faze.

    Prije ikakve obrade
    [​IMG]


    Osmirglano
    [​IMG]


    Sloj temeljne boje
    [​IMG]


    Sloj mat crnog laka
    [​IMG]


    To je to za danas, uradio sam jos nesto sitno ali moram prvo uslikati pa ce biti update uskoro.

    Samo bih zamolio moderatora da ovaj post stavi odmah iza prvog, hvala.
     
  14. GW

    GW Moderator

    Već odlično izgleda.
     
  15. RaP

    RaP Komšija

    Odlicno je, i ja se kanim da jednu centralnu sa pentium pro preradim, ajd kad zavrsis mozda pohvatm par caka :)
     
  16. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Kao sto sam obecao, evo i slike trenutnog stanja.

    Komora za PSU je ispala poprilicno dobro, bas kako sam zamislio. Zrak iz donje komore gdje se nalaze CPU i VGA prolazi kroz pravougaoni otvor, i nema gdje drugo ici nego direktno preko hladnjaka napojne pa kroz okrugli otvor vani iz kucista. Ovaj dio je zavrsen, nadam se.

    PSU komora
    [​IMG]


    Donja komora je velikim dijelom zavrsena, ostaje mi jos da rijesim cablegami i da nadjem lokaciju za power switch za sto bi mi dobro doslo par prijedloga :)
    Ova bijela ciza ispod maticne je spuzva koja popunjava luft izmedju motherboard traya i kucista, i sprijecava vibracije.

    Donja komora
    [​IMG]


    Jedna stvar koja me iznenadila kod samog kucista jeste tool-less montaza PCI kartica (i onih velikih crnih :mrgreen:). Na sljedecoj slici se vidi citavo kuciste kakvo je u ovom momentu, moze se vidjeti i vezica koja cuva kablove od napojne sa druge strane.

    Trenutno stanje
    [​IMG]


    Spuzvu koja se nalazi izmedju mobo traya i kucista sam stavio i na zadnju stranu. To je spuzva koja se koristi za ulazna vrata i ima ulogu da dihtuje te da sprijeci "goli" kontakt vrata i stoka, ili u mom slucaju kucista i njegovih stranica. Vazno je da kuciste bude dihtovano kako bi sav zrak na silu izlazio na vrhu, preko hladnjaka napojne. Poslije cu naravno staviti spuzvu gdje god bude trebalo, ali mislim da ce to biti tek pri samom kraju projekta.

    Zadnja strana
    [​IMG]


    CPU i hladnjak sam ljetos slajfao i polirao. Slajfao sam sa smirgl papirom (za auto) jacine 600, 800 pa 1000, te na kraju izvukao mirror finish sa 2000 papirom. Vec sam negdje postavio slike ali cu ih nabaciti i u ovaj thread jer je taj CPU srce i dusa ovog projekta^^

    CPU
    [​IMG]

    CPU i hladnjak
    [​IMG]

    Nakon poliranja
    [​IMG]


    To je sve za sad. Dostigao sam prvi landmark pa cu napraviti malu pauzu sto se tice ovog projekta. Preostaje mi jos da smislim kako i kakav cu napraviti front panel (from scratch :mrgreen:) te da adekvatno prilagodim stranice kucista, i kakav ce biti vanjski izgled kucista.
     
  17. GW

    GW Moderator

    Poliranje Cyrixa. Koji overkill. :D Ali predobro.
     
  18. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Stavio sam i Noctua pastu :mrgreen: Vecinu stvari u ovom projektu radim prvi put, pa tako i poliranje procesora. Ovo mi sve dodje kao priprema za buduce, nadam se bolje modove :)
     
  19. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Beton :smt007
     
  20. Looney

    Looney Komšija