Project Cyrix by Blowfish

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Blowfish, Sep 5, 2009.

  1. syss

    syss Veteran foruma

    pazi 3.3. or 3.52v :D :D

    or 12v :D
     
  2. RaP

    RaP Komšija

    joj imam i ja takav jedan procesor :)
     
  3. Nihad

    Nihad Aktivista

    Tek sad vidjeh ovu temu.

    Znači ipak i u Bosni, zemlji vječitog lovišta Golfova S paketa i dizela dvojki, ima tu i tamo neko ko koliko-toliko cijeni starinske računarske skule :)

    Ja sam prije nekoliko dana predložio da se na ovom forumu otvori posebno odjeljenje za "retro computing". Evo ovdje: viewtopic.php?f=1&t=20843

    Uključite se u tu raspravu i podržite moj prijedlog, pa da otvorimo i to. Onda bi imali neko organizovano i centralnizovano mjesto za sve retro teme, da ne budu ovako raštrkane svuda po ovom forumu (a i po raznim zabitima balkanskih internetova) kao Kurdi po centralnoj Aziji.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  4. Nihad

    Nihad Aktivista

    Što se tiče ovog projekta, ja te možda mogu hardverski i softverski pogurati.

    Imam ti RAM-a ako ti treba, imam ti Pentium 1 procesora (troše znatno manje struje, tj, manje se griju od tog šugavog Cajriksa), mrežnih karti, itd. Javi se na P.M. za detalje.


    Inače, ja imam sedam ( :smt101 ) kompletnih računara (svi su birvaktilski manje-više), koji su svi potpuno ispravni i upotrebljivi. Od tih sedam, tri mi stoje i kupe prašinu, dok su ostala četiri u aktivnoj upotrebi. Jao kad to uporedim sa vremenom iz recimo 1999.-2000. godine kada mi ni onaj jedini kojeg sam imao nije bio cijel ...
    :D
     
  5. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Dobro bi mi doslo jos RAM-a i neki veci CPU cooler, a trebat ce mi jos jedna mrezna. Javim ti se kad zavrsim sve ostalo, hvala. BTW Cyrixa ne dam nikome :smt011
     
  6. Nihad

    Nihad Aktivista

    Sad se sjetih, pa da napišem dok nisam zaboravio.

    Koliko se ja sjećam Cajriksov 6x86 procesor je bio neslavan po tome što je u određenim situacijama bio izuzetno spor (ovo je posebna priča u odnosu na njegovu sporost u igrama - FPU). Razlog je bio taj, koliko se sjećam, što mu se keš isključivao u nekim operativnim sistemima i slično (ili je radio i "write-trough" režimu). Ne sjećam se detalja, ali znam da je na Tom's Hardware sajtu taj problem opisan u članku i data neka rješenja.

    Koliko se sjećam, postojali su neki programčići koji su mijenjali postavke procesora (preko registara) i vraćali ga na punu snagu. Sjećam se da je Windows NT 4.0 baš bio "pogođen" tim problemom sa 6x86 procesorom.
     
  7. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Na njemu je isao Windows 95, nije bilo nikakvih problema. Sad ce biti neki mali Linux.
     
  8. Nihad

    Nihad Aktivista

    Evo jednog od članaka o tom problemu:

    http://www.thg.ru/cpu/19961110/index.html

    Ipak je moje sjećanje bilo iskrivljeno. Problem je malo drugačiji, i još gori nego kako sam se ja sjećao. Procesor je jednostavno fušeraj :p.
     
  9. RaP

    RaP Komšija

    da neotvaram novu temu dok nebude vrjeme za to posto imam namjeru da uradim nesto slicno kao blowfish samo da vidim vase misljenje naime imam jendu plocu vxpro+ u njoj je k6-233 mhz i jos jednu maticnu sa sa 166mhz mmx ( nemgu nidje naci pentium pro procesor sto sam imao, vjerovanto je zavrsio u kanti slucajno ) pa reko sta je bolje k-6 ili intel meni je svejdno ali eto :)
    Imam nesto edo rama samo problem je kod edo rama sto je izuzetno naci kompatibilne plocice
     
  10. Nihad

    Nihad Aktivista

    Je li ti ova ploča:
    http://www.users.zetnet.co.uk/thorfin/m ... oard_1.htm

    Ako je čipset na njoj taj "VXpro+", znaj da je to lažna imitacija Intelovog 440VX čipseta. Drugim riječima, stvar je spora i sigurno problematična tu i tamo. Sjećam se da je neki totalno lijevi divlji proizvođač pravio čipsete kojima je davao ista imena kao Intelu, samo sa sufiksom "pro+". Bila je to prava varka, i moralo se paziti da ti ne zapadne takva matična ploča.

    Zato bih ti preporučio da nađeš drugu matičnu ploču, sa Intelovim čipsetom.

    Ako namjeravaš ostati na toj, onda ti je K6 233 MHz "malo" do "umjereno" brži od Pentiuma 166 MMX, ali i troši dosta više el. energije. Međutim, taj Pentium se vjerovatno može bez problema dić na 200 MHz, čime K6 gubi svaku prednost.

    Uostalom, uvijek možeš probati jednog procesora, pa kasnije i drugog, i skrasiti se na onom koji ti više odgovara.

    Što se Pentium Proa tiče, znaš li da se on može ubosti samo u matične ploče sa socket 8 utičnicom, i da je to jedini procesor koji odgovara toj utičnici? Džaba ti Pentium Pro procesor ako nemaš matičnu ploču za njega. Baš bi bilo šteta ako si ga izgubio. Da li ti je možda ostao njegov hladnjak?

    EDIT:

    Kod EDO RAM-a, ako je SIMM formata (72 pina), onda se moraju koristiti identični parovi (nekad se možeš provući sa dva različita modula istog kapaciteta i broja čipova po strani, ali to nije pouzdano). Osim ovoga, obično nema problema sa EDO RAM-om. Starije Pentium matične ploče, i većina 486 ploča, ne prepoznaju EDO RAM nikako, nego samo FP RAM. Također, neke matične ploče ne prepoznaju "visokokapacitetne" EDO RAM module (16 MB po modulu i više). To nije problem u RAM-u, nego je do čipseta na matičnoj ploči.

    Također je bitno znati da većina Socket 5 i Socket 7 matičnih ploča nije sposobna kešovati više od 64 MB RAM-a (većina Super Socket 7 matičnih ploča nema taj problem). Ovo znači da ako imaš više od 64 MB RAM-a u računaru, rad će biti spo o o o o o o r.

    EDIT 2:

    Neke Socket 7 matične ploče imaju i DIMM i SIMM utičnice. Iako je kod većine takvih DIMM namijenjen za SD RAM module, kod nekih su DIMM utičnice namijenjene za EDO module (postoje i FP i EDO RAM u DIMM formatu - moj Pentium Pro je krcat njima). Ako ubaciš SD RAM u DIMM na takvoj ploči, nemoj se čuditi ako cviknu i RAM i ploča.
     
  11. nivla

    nivla Komšija

    vjerovatno je rijec o ovoj ploci PCCHIPS
    sdram meni nije crkavao ali se voltaza stimala preko jumpera sa 5 na 3.3v, da ne kazem da je meni na toj ploci radila divlja kombinacija edo i fast page modula
    doduse nisam memtest radio ali win95/98/2000/me/xp se uredno dizao na takvoj ploci sa ovom divljom kombinacijom
     
  12. GW

    GW Moderator

  13. RaP

    RaP Komšija

    @Nihad i Nivla
    Jes ta ploca sto ste naveli (VXpro+) i link je dobar ima i edo i dimm slotove ( valjda u ove ide sdram) ? Pogledacu ovu drugu gdje umetnut pentium, a imao sam komplet plocu i procesor pentium pro na njoj samo neznam gdje sam ostavio vjerovatno sam zabunom bacio ljetos :)
    A sto se tice edo rama imam po 1MB, 4MB, 8MB i par po 16MB
     
  14. kAcA

    kAcA Aktivista

    Svaka cast stvarno. Predobro si ovo uradio
     
  15. RaP

    RaP Komšija

    E ovko nadam se da drug Blowfish nece zamjerit sto sam mu malo okupiro temu ali mislim da je bolje ovako dok nekrenem nesto konkretno radit, ovako raja moze davati savjete obadvoma.
    Znaci cilj da pokusam napraviti neki retro fol kucista 1996-1998 godina sa nekim modifikacijama.
    za sada sam konto ubacit
    -Pentium 166mhz MMX
    -2x 1,6 GB samsung
    -32 mb edo rama
    -ati 3d charger PCI
    -CD
    -sound isa slot nekakava

    Sada preturajuci stvari koje su odavno zaboravljene naso sam par komponenti :
    -plocu+procesorm AMD 486dx2+grafa+sound+Single In-line Memory Module 30 pinski (SIMM) u funkcionalnom stanju na monitoru pise vga bios oct 92 :) mislim da je ovo najstariji PC koji posjedujem :)
    -plocu socket3+procesor, sound,vga procesor nepoznat napojna neradi
    takodje iskopo sam par procesora k6-233, pentium mmx nepoznata brzina (vjerovatno 166mhz ) i obicni pentium 133mhz
    vga: voodo3 16MB AGP, tridentd 3d PCI, 3d rage2 PCI , 3x isa zvucne kartice, i par diskova od 1,6 gb i jedan od 50 MB!!! konto da je 500MB kad ono 50 :)

    E sad pomoc mala, koje kuciste da odaberem kandidati su sljedeci
    [​IMG]
    Konto sam uzeti ovo srednje kuciste ( da to jeste floppy 5,25 drive :) ) izbaciti 486 i ubaciti 166mhz nekako me ove led oznake MHZ-a podsjecaju na stara vremena ( jumperi nisu nastimani pa su 6 naopacke ispale )
    [​IMG]
    Ili uzet neko drugo kuciste :) prjedlozi savjeti dobrodosli

    Edit
    Ovaj veliki pasivni haladnjak na prvoj slici, mislim da je to pasivac od pentium pro
    Par hladnjaka i procesora
    [​IMG]
     
  16. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Necu se ljutiti ako cemo se dogovoriti za tog pasivca :p
     
  17. RaP

    RaP Komšija

    Jarane tvoj je i sta god ti treba nosi samo, ali kako ja sam u travniku da ti postom posaljem ?
     
  18. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Moji zive u Novom pa dodjem nekad :)
     
  19. RaP

    RaP Komšija

    Moze kad mognes dobro doso :)

    Edit

    skonto sam koja je ploca gdje je umetnut P166MHZ radi se o FIC PA-2005 znaci uzeti tu plocu ili VXpro+
     
  20. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Pa ta je kod mene ploca :D
    Mogu nabaciti detaljnu sliku ploce ako treba.