project Domino (Lian Li PC-A07B)

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by illidan, Jan 26, 2010.

  1. Riddick

    Riddick Aktivista

    Svaka cast na trudu :D Predpostavljam da si iskruzio mrezu na kucistu sa zadnje strane tamo gdje dodje 120mm fan, da li ti sad ulazi vise prasine u kuciste i da li je povecana buka iz kucista? Ako imas problem sa prasinom pogledaj ove filtere (alternativa), a mozes ih postaviti sa vanjske i unutrasnje strane kucista. BTW gdje ti stoji kuciste na podu il stolu?

    Moze li se kod nas gdje uraditi pjeskarenje i powder coating? Ove godine sam mislio srediti kuciste: skinuti farbu, izrezati rupe na potrebnim mjestima, ofarbati, postaviti izolaciju protiv buke i jos neke sitnice... :)
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa ako je skinuo mrezu sa zadnje strane, odnosno na izduvnom ventilatoru, ne moze to utjecati na prasinu u kucistu (nije da je mreza neka zastita uopste). A sto se buke tice, moze biti samo tise, jer vise nema strujanja zraka preko mreze.
     
  3. Riddick

    Riddick Aktivista

    Da tako sam i ja mislio al je praksa pokazala suprotno :) Moje prvo kuciste imalo je 2 otvora za 80mm fana, oba otvora sam fino iskruzio i buka 2 fana je smanjena al sam imao vecu buku iz samog kucista i osjetno vise prasine u kucistu, a s druge strane vise zraka je izbacivano iz kucista i sve komponente su bile par stepeni hladnije (najvise je profitirao procesor). Nadam se da smo se sad razumjeli :) BTW kuciste mi je bilo na podu.
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nismo se bas razumjeli. Prasina u kuciste ulazi na dva nacina, kroz otvore na kojima nema zastite (razmake između 5,25 poklopaca, prostor između stranica kućišta, otvore na kojima nema ventilatora i sl) i to samo kad u kucistu imas negativan zracni pritisak (manji od pritiska van kucista), te ni na koji nacin ne moze uci kroz ventilatore koji duvaju zrak iz kucista vani. Ni teoretski, ni u praksi. Prasina u kucistu se moze povecati samo ako si napravio dodatne otvore, ili skinuo mrezu sa "prednjih" ventilatora, odnosno ventilatora koji duvaju zrak u kuciste. Ne znam koje si kuciste rezao, ali osim ako mreza nije bila toliko gusta da ne propusta zvuk, ne vidim kako je mogla utjecati na buku. Jedino sto mi pada na pamet jeste da je kuciste na neki nacin izgubilo na cvrstoci, pa si dobio neke vibracije kojih ranije nije bilo. Nije mi namjera da ulazim u neprijatnu diskusiju, ali to sto ti tvrdis protivi se zakonima fizike.
     
  5. Riddick

    Riddick Aktivista

    Da mreza je na 80mm otvorima bila malo gusca, zato sam je i rezao. Naravno da prasina ne moze uci kroz zadnje ventilatore (koji izbacuju vazduh) dok rade, ulazi kad racunar ne radi a veci dio dana nije radio i jos je bio na podu. Ovo sve ode u OT, a moja je greska sto nisam precizirao kako je doslo do povecanja prasine u kucistu :)

     
  6. illidan

    illidan Novi član

    Lian Li ima removable "filter" pozadi na exhaust to sam skinuo tako da je ostala cista ravna rupa (nema zvuka strujanja vazduha i bolji je protok za odvlacenje toplog vazduha iz kucista). napred intake vent ima filter (gde je i potrebno zbog prasine).

    za hard trazim da nadjem Scythe Quiet Drive za 3.5" HDD. inace mi nije problem da ofarbam gornju plocu harda.
     
  7. Majesco

    Majesco Aktivista

    Jako lijepo pedantno uradeno, svaka cast.
    Moj ti je prijedlog za zadnji vent, da ne bude tako rupa, da stavis ovakav jedan gril, samo ga ofarbas u crno.
    [​IMG]
     
  8. illidan

    illidan Novi član

    da sam hteo grill stavio bih :) ovako cisto je mnogo lepse
     
  9. Riddick

    Riddick Aktivista

    To Himuro nije bio dovoljno dobar? S obzirom da cemo se jos dugo druziti sa HDD od 3.5" Quiet Drive je dobra stvarka sam nije jeftin, ako ga ne nadjes u Srbiji uvjek ga mozes naci ovjde :) BTW Koristim ga vec duzi period i prezadovoljan sam, osjetno smanjuje buku i dobro izgleda, a s druge strane HDD se malo vise grije.