Promjena product koda na N73 ME

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by dejson, May 11, 2009.

  1. dejson

    dejson Aktivista

    E ovako, hajrovao sam ovu nokiu, u savrsenom stanju, bez ijedne packe. E sada sto se tice product koda on je neki rekao bih lijevi. Kao da sam negdje naisao na info da je BH. Sto znaci da je tel iz BH Telecoma. Bar tako pretpostavljam. Iako mi je momak od kojeg sam je uzeo rekao da je kupljena u mobis electronic-u u A.B. Simica. Na kutiji ima i njihova naljepnica i imei odgovara uglavnom mislim da je to to. Mozda oni prodaju telefone BH Telecomu iako sam mislio da to radi teloptic ( jednom sam im usao u radnju i pitao zasto imaju tako malo telefona jer je stvarno ih bilo malo, a prodavac mi je rekao da su sve prodali bh telecomu.). Cak imam jos 5 mjeseci garancije koju znam da gubim ako promijenim product code.
    Nasao sam i koji je kod mene product code - N73-1 RM-133 ME CUST.TRX BH Telecom Black 0566086
    Medjutim preko NSU nisam nasao da ima update za ovaj product code. A znam da novija verzija postoji putem ove stranice i dole stoji takodjer koji produkt kodovi su podrzani. Jedini na koji se moze izvrsiti ovaj zadnji update je product code finland black 0537289

    http://hunajatehdas.net/nokia/firmware/en/model:N73

    Imam nekoliko nedoumica. Skinuo sam nemesis i on je prepoznao telefon bez problema i dao mi opciju promjene product code-a, koja kako kazu traje nekoliko sekundi i da necu nista primjetiti ali eto kod ce kao biti promijenjen.
    Interesuje me da li je to zaista tako jednostavno. Mislim ukucam balkans code, skinem zadnji firmware i opalim flash. Prosli put kada sam to radio telefon je ostao mrtav a u servisu su mi to naplatili 30 KM ( ko meni ), ali sam skonto da je serviser samo dovrsio isti firmware jer znam koju sam verziju krenuo da stavljam . Vjerujem da ovdje mozda ipak ima malo vise posla. Te nisam siguran da li to da radim ili ne. Prvenstveno bih radio to jer je ovo popularan telefon i ocekujem proljene u firmware u u periodu od 12 mjeseci kolika je razlika u ova dva firmware-a

    Sto se tice telefona imei je ovakav xxxxxx/02/yyyyyyyy tako da nisam siguran ni u zemlju porijekla iako na telefonu pise da je iz finske. Mislio sam da je 00 i 10 za finsku mislim da je kina 80 itd...

    Firmware na mom telefonu je datuma 04.09.2007 a ovaj zadnji je 27.09.2008 .
     
  2. Talnay

    Talnay Aktivista

    Davno sam ja to napravio na svojoj N73, i ja sam isto imao takvih nedoumica. Medjutim, sve je proslo u redu, ali to radis samo ako ti nesto fali (meni je falio nas jezik :D) ili imas problema s fonom. Samo ti jest star firmware, ali ako nemas problema, onda nemoras ni radit. Meni je firmware 29.03.2008. Nema nekih posebnih poboljsanja. Ako imas garanciju, cekaj da prodje onda promijeni product code. A sto nisi u servisu rekao da ti stave zadnji firmware? Ako su ti vec naplatili, mogli su i to uraditi...
     
  3. dejson

    dejson Aktivista

    Uh evo promijenio sam code na finland i odmah mi je NSU nasao zadnju verziju software-a. Restartovao sam telefon i to je proslo OK.
    Ne znam hocu li je downgradeirati na obicnu n73 ali mi ti i nije previse bitno

    Evo pokusao sam i upgrade ali mi se pojavilo da je konekcija izgubljena. Ne znam zasto. Nisam nista dirao a ovo mi se desilo i na proslom telefonu, isao sam retry ali ni nakon 15 minuta se nije nista desilo. Bio mi je pokrenut pc suite cijelo vrijeme. Telefon je bio spojen na front panel usb kao i prvi put pa kontam da nije to napravilo problem.

    Anyway vec sam nazvao svog starog servisera i rekao mu sta je bilo. On je rekao da donesem telefon pa cemo vidjeti.
    Medjutim izvadio sam bateriju i upalio tel bez ikakvih problema. Tako da ne znam da li opet da pokusavam.
    INTERESUJE ME DA LI JE PROBLEM MOGAO BITI U TOME STO:

    Je PC Suite bio pokrenut
    ili zato sto je bio povezan preko front panel usb-a. Mozda je to ipak vise kao usb hub.
     
  4. Talnay

    Talnay Aktivista

    Pa jesi li probao preko drugog usb-a? Probao drugu verziju PC-suite-a? I meni se poslije upgrade-a pojavilo da je konekcija izgubljena, nemogu ti opisat kakvi su me zmarci prosli :D no, isto kao i ti sam izvadio bateriju i sve u dure ;)
     
  5. dejson

    dejson Aktivista

    Ma ne smijem druze moj. Nego cekam da mi kaze neko, ma jarane to ti je 100% do usb-a ili to ti je 100 % do PC Suite. A ista stvar mi se desila i na poslu. A znam da je u oba slucaja bilo konektovano naprijed na USB. Ali mi jaran neki dan ns N95 izvrsio update bez ikakvih problema. Ma ne znam. Strah me je opet to uraditi.

    Da znam da je neko fakat imao iskustva i da je rijesio taj problem navalio bih.. Cak kada nece nikako da se upali treba kazu izvaditi bateriju na 10 minuta najmanje i onda ga prikopcati i navodno ga NSU prepozna. Mislim da je to onaj lik iz servisa i uradio kad mi je spasio onaj drugi telefon. A cudna stvar mi se desila sada kad mi se zaledio mob. Restartovao sam ga i kada sam ga prikljucio na usb opet se zaledio. Tek kada sam restartovao komp bilo je sve u redu. Informaticar sam i znam da mi sve besprijekorno radi. Da imam sve drivere itd...

    A malo me nervira ta politika. Mislim posalju nama telefone u Bosnu i ne mozemo da vrsimo update-e. Ko biva mi idioti zajebat cemo sve. Zemlja visokog rizika ili sl.
     
  6. comrade

    comrade Aktivista

    da ne otvaram novu temu za problem koji imam a tice se nokie n73me
    valjda je to uredu :smt006
    naime telefon mi jednostavno zablokirao.. ja ga ugasim i upalim i pojavi se logo nokie i to je to..nakon neko vremena nestane logo i samo svijetlo.... telefon ne mogu ugasiti kako se to inace radi..nego vadim bateriju da bih ga ugasio... svaki put isto..
    do cega bi ovo moglo biti... i da li se isplati popravaljati... hvala
    :smt006
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Jesil probao bez memori kartice ?
    Ako i dalje bude problem onda ga odnesi da ti neko flesuje.. i slicno.. pa tek ond gledaj jel fizicki/hardwerski kvar.
     
  8. dejson

    dejson Aktivista

    Nemam jos memory kartice u njemu.
    Ovaj telefon sam ipak rijesio da dam zeni iako je rekla da nece telefon. A ja cu jos malo da sacekam da padne cijena N82. Bar na onih mojih 300-350 :)
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa onda probaj do servisa da ti ga flesuju al.. prvo pokazi problem, mozda budu znali o cem use radi.
     
  10. dejson

    dejson Aktivista

    Ma zao mi davati pare pogotovo kada sam procitao na ovom forumu da se ovaj telefon bez problema update-uje.
    Valjda nema nista lose u tome ( osim sto gubim garanciju ) sto sam promijenio product code
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    A pa ako hoces sam onda probaj.
     
  12. comrade

    comrade Aktivista

    nails ne znam kome si se obracao to kad si rekao za memory..uglavnom ja sam to uradio i uspio je nekako docu u normalu.....
    medjutim ja odlucim da uradim update.. i desi se usb connection broked...i onda ne mogu da upalim mob.
    pretpostavljam da sam software za..bao....
    i pitanje glasi da li to mogu rijesiti i kolko bi to para bilo.... :cry:
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    comrade, ..da .. tebi sam govorio da izvadis memori.

    Hmm.. nadam se da ga nisi ubio. Odnesi u servis pa vidi mogul ga dic iz mrtvih.
     
  14. dejson

    dejson Aktivista

    Naravno, to je prvo rjesenje ako ne i pravo. Ali kako napisah GORE pokusaj prvo napuniti bateriju do vrha ( na nekom drugom telefonu ako ne mozes na svom ) zatim treba izvaditi bateriju iz telefona ( ako si je punio u drugom telefonu ovo mozes preskociti :)). Te ga opet prikopcati na NSU i onda bi navodno trebao program da ga prepozna pa pokusati ponovo update, iako mislim da u praksi ovo ne pali uvijek.

    Meni licno to kada se desilo NSU je dosao do 1 minute remaining i veza je pukla i kasnije nije mogao da ga prepozna niti jedan program.

    A sto se tice mog problema, odlucio sam da nikada ne otkrijem zasto mi update nije uspio i zasto se javlja ta famozna greska connection interrupted ili tako nekako. Nego cu fino otici u servis, dati im info da sam promijenio produkt kod pa nek se oni zezaju.

    Iako bih najvise volio otici u mobis electronic da ih pitam da li je moguce da oni promijene product code i izvrse update. Jer ako nesto zeznu kazu mi dat cemo vam novi telefon. Da li to vazi i kod promjene produkt koda vidjet cu pa vam javnem.

    I jos me nesto interesuje. Naisao sam na po meni glupe savjete za ubrzavanje rada N73. Vjerovatno su i neki od vas na to naletili ali zbog neozbiljnosti same procedure nisu ni pokusavali. Niti na jednom nasem siteu nisam uspio naci komentare o ovome. Radi se o slijedecem. Kreiraju se neke dvije stavke u to do notes pa se restartuje telefon pa se stave na done. Tako nekako. Elem nigdje nisam naiso na negativne odgovore po pitanju ovoga pa sam i ja to ipak probao bez obzira koliko se to meni cinilo glupo :shock: .
    I ne znam sada da li je subjektivno ali sam primjetio da mi telefon dobro zatrokira prvih 20 sekundi nakon paljenja, ail da nakon toga telefon radi zaista puno brze ( govore da je ubrzanje do 40%). Zatim ima ona caka o brisanju lifeblog db iz procesa i u redu, to i jeste to i u to vjerujem i probao sam i radi. Ali me ove dvije gore metode interesuju jer mi izgledaju sasvim irelevantne za brzinu rada telefona. Ima tu jos savjeta, npr smanjiti calls log sa 30 na jedan dan ili ga potpuno iskljuciti. I to mi djeluje kao logican savjet. Zatim staviti jednostavnu temu, sa tim se slazem takodjer ali mi zaista nije jasno kako prve dvije stvarke mogu da unaprijede rad telefona.
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    The best hard reset is *+3+call key press all together and switch ON the phone

    znaci pritisnes * 3 i ono zeleno u isto vrijeme i upalis telefon.. to je hard reset, probaj tako upaliti
     
  16. dejson

    dejson Aktivista

    Uspio sam. I skonto sam gdje je caka bila. Ugasio sam pcsuite da ga ne buni. Ugasio racunar i skopcao usb pozadi ( mislim da je ovo mozda bio problem ), da jos napomenem da je windows 7 u pitanju ( build 7058 ). Upalio sam racunar prikopcao telefon i ugasio pcsuite nakon sto ga je prepoznao. Pokrenuo NSU kad ono vidim izasao popup da je u toku instalacija BBU drivera i prekide se opet NSU sa istom porukom ( usb connection is lost ). Onda sam skontao da je najvjerovatnije instalacija ovih drivera resetovala USB portove i ranije pa nisam mogao da izvrsim update. Nakon sto sam vidio da su driveri sucessfully installed
    pokrenem opet i za manje od 10 minuta telefon je updateovan na zadnju verziju.

    http://www.imagesforme.com/show.php/489769_Finitto.jpg

    Eh zaboravio sam napraviti printscreen zadnjeg ekrana, ali valjda mi vjerujete.

    Evo uradio sam i restore kontakata, email acounta i svega ostaloga i sve je kao prije.

    VOLIM NOKIU, UVIJEK SAM JE I VOLIO
     
  17. Talnay

    Talnay Aktivista

    hehehe, super ;) neka se i nesto sretno zavrsilo :D
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    i samo da napomenem, ako je crna ne mora biti ME :)

    pravo pu no raje sve one crne N73 zovu ME... a nigdje veze :)

    a opet, sa ovim novijim firmware-ima isti im je software, tako da i nema neke razlike...
     
  19. dejson

    dejson Aktivista

    Dobro ja ocekujem barem malo ubrzanje, jer kako sam citao poznata je po tome da je spora ova nokia.
     
  20. Talnay

    Talnay Aktivista

    Ma svakako i na N73 mozes nabacit software ME, onda jeste N73 ME :D tako da tu nema razlike uopste!!

    I jeste dosta spora, ali nije problem ako se naviknes...