Proracun za website design

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by aeRo, Feb 20, 2015.

  1. aeRo

    aeRo Komšija

    Vozdra raja.

    Nedavno sam ispitivao koliko bi kostao da se napravi website slican AirBNB-u ali to mi je trebalo nazalost samo za projekat s mastera.

    Ovoga puta mi treba okvirni proracun tj. cijena za izradu weba, te eventualne ponude.

    Posto je Dublin grad koji zivi od raznoraznih eventa a fali mu postena stranica koja to prati i usput lijepo prezentuje, cimer i ja smo dosli na ideju da bi mogli pokrenuti neki web kao usputni posao jer je ovo sto trenutno postoji sve traljavo odradjeno. Medjutim, glavni fokus nam je pored same promocije eventa i design same stranice te smo kontali ici s nekim minimalist ali interaktivnim designom.

    Nisam jos sjeo da istrazim bolje i dobijem bolju sliku kako precizno hocu da to izgleda, ali za pocetak mozemo krenuti od ovoga:

    - Pocetna stranica sa videom u pozadini, tipa ovoga: http://iuqo.com/, sa headingom tipa "Jump In", koji nakon klika scrolla dole na iducu stranicu.
    - Iduca stranica tj. main page bi bila ona sa glavnim eventima, te sam zamislio nesto tipa ovoga: http://www.convoyinteractive.com/, dakle da se eventi vrte na neki "cube" efekt
    - Stranica ispod, nesto ovako http://www.nouvelleoctavia.fr/, dakle tu bi isli manji eventi (odnosno oni klubovi koji nista ne placaju za promociju), s tim sto mi je zamisao da samo stoje ovako kao razbacane slike, kad se klikne na njih da zooma na njihov page ili eventualno izbaci info negdje sa strane: datum, cijena ulaza, lokacija na mapi itd; ako je ovo prekomplikovano onda uraditi neki jednostavniji scrolling kao ovdje http://www.mazarine.com/
    - stranica sa kalendarom gdje ce stajati svi eventi
    - iduca stranica - who are we iliti about us (2 "balona" sa nasim slikama, nesto teksta o nama, i kontakt detalji)
    - eventualno na kraju 3-4 baloncica za reklame/sponzore

    Pod "baloni" mislim na ovo: http://i61.tinypic.com/2eocoie.png

    Dakle, volio bi kad bi citav web mogao biti na scrollanje prema dole (kao jedna velika stranica), da nema glavnog menija na vrhu te prebacivanja na druge stranice.

    Jel' izvodivo ovako nesto i koliko bi kostalo? Hvala.
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pozdrav drug,

    E ovako, lijepi site-ovi koje si opisao, ja sam se licno izgubio sta bi tu trebalo ovo ono, znaci mora ici precizniji mockup svega. Prednji dizajn je samo pocetak, treba tu i backend odraditi sa kvalitetnim admin-panelom, i sve lijepo uskladiti.

    Ako zelite da to bude "sminka" i lijepo onda je najbolje da se nadje kakav kvalitetan dizajner, racunaj da je "koliko platis - toliko dobijes", znam iz iskustva, koristili smo i domace ali smo na kraju ivjek zavrsavali na strancima (cast pojedincima).

    Onda ide programiranje nakon sto se odobri dizajn, mozes ili odraditi dizajn pa kasnije odraditi backend ili sto je puno bolje i isplativije da se odradi sve odmah. Znaci kako se radi front-end tako i back-end (administracijski panel).

    Opet aludiram, ako vec idete da ovo bude prava stvar, onda se mora racunati da ce dizajn kostati pofino, jer ima tu posla, pogotovo jer se i admin cijeli mora odraditi u slicnom dizajnu, da bi to sve izgledalo kao da je jedan dio.

    Ima posla i oko programiranja, te bi trebalo detaljnije specificirati kakve tipove dogadjaja postavljate, i u one najsitnije detalje razraditi.

    Tesko je procijeniti "tek-tako" ali ako hoces da ti se to odradi sve kako treba sa svim karafekama i odlicnim dizajnom, sigurno racunaj 5000 KM+
     
  3. donjapa

    donjapa Overclocker

    I sori sto postam dva puta za redom, jedan prijateljski savjet, stranice takvih tipova trebaju da budu jednostavne za navigaciju i koristenje, znaci pravis event-viewer stranicu gdje nekom nudis pregled i informacije o eventima, ako ga izvodas kroz labirint da dodje do cilja, nisi postigao ono sto zapravo hoces, da taj pojedinac dobije informacije o samom eventu.

    Gore upravo spominjes minimalan dizajn, dok su neke stranice jednostavno previse portfolio-style, jesu sminka ali moje licno misljenje je da to nije pravi pristup prema korisnicima.

    Razmisli malo, moze se iskombinirati svasta, ali napravi nesto da valja i korisnicima i vama.
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Za takve stvari ti je trenutno bitniji mobilni sajt i app za ios, android. Glavni sajt mozes macku o rep.
     
  5. aeRo

    aeRo Komšija

    @donjapa imas li kakav prijedlog, tj. bolji primjer?
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    Nebi se bas slozio, mislim da je jednako bitno, ti ako pravis site mozes praviti i "responsive/mobilni" site, a naravno da je bolje imati direktne aplikacije koje javljaju notifikacijom ako ima nesto novo i sl.

    Evo samo par primjera:

    http://www.redbull.com/se/en/browse-all-events

    Pregledaj i ovaj "showcase":

    http://www.onextrapixel.com/2013/05/07/ ... or-events/

    Ovdje npr imas nekolicinu dobrih:

    http://blog.crazyegg.com/2012/03/08/eve ... spiration/


    Naravno, i tu ima lijepih i ruznih, ali uvijek mozes iskombinovati par ideja i napraviti onu koja bi ti najbolje odgovarala.

    Opet, to je moje skromno misljenje, ja zelim kada nesto trazim da kada otvorim, da mi je to pred ocima, tako bi npr volio kad sam u dublinu, da ukucam taj site, i da mi odmah izbaci sta je sljedece/ili najvece, kao nekakav featured-post i onda ovo ostalo oko njega, moze tu i onaj cube-effect sto si govorio, i onda scroll, ili kategorizacija po tipu eventa, sto bi naravno moralo sve da se pre-definise prilikom inputa kroz back-end.
     
  7. aeRo

    aeRo Komšija

    Tako sam i mislio, da featured i oni najblizi (po datumu) eventi budu u fokusu, a do ostatka da dodje sam user. Istrazicu jos malo dizajnove pa se javim sutra sa novom vizijom haha..

    Btw. budzet nam nije ni blizu 5k KM, vise do 1.5k max.
     
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    Onda mogu samo reci - template, wordpress, udari, nikakvo custom rijesenje za te novce neces moci iskombinovati. :D
     
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Samo lud covjek moze danas dati 5k za sajt, a da nema mobilni app, pogotovo u tim zemljama. Obzirom da zivis u svedskoj, trebao bi znati da ti je glavna platforma mobitel. Ja sam bio 7 dana gore i svi mladi gledaju samo u mobitele, a prenio bih i iskustvo kada jedna bogatasica u 20tim mrtva ozbiljna pita sta je to laptop.
    A eto i sam kazes 'jednako' bitno. Eto sve i da je tako, opet treba vise paznje posvetiti da je app funkcionalan i jednostavan nego sam sajt, jer i ako zakomplikujes malo, i nije neki belaj jer je ogromna sansa da za pc-em sjedi napredniji korisnik.
    Moze i rensponsive, samo kazem da je cinjenica da je bitnije kako izgleda na mobitelu.

    Za 1.5k ne mozes nista kvalitetno napraviti osim ako neces licno praviti.
     
  10. donjapa

    donjapa Overclocker

    @mobsterc, ne razumijem otkud ti to da "samo lud covjek moze dati 5k za sajt", da li to govoris iz iskustva? Sta ako ti kazem da smo radili site-ove koji su naplacivani 16k USD, jer su specifikacije to zahtjevale, nije bio niti responsive, niti je bilo bilo kakve popratne mobilne aplikacije. Ljudi i dalje vjeruju website-ovima, i vjeruj mi da ce uvijek neko prije izguglati "events dublin" nego sto ce naci odgovaracuju aplikaciju.

    Ja bi najvise volio kad bi u BiH ljudi vise fokusa bacali prema appovima, jer bi to znacilo vise posla meni, ali dok mi prodamo nekom app posteno se napatimo.

    Oni koji najvise vremena provode upravo na aplikacijama (snapchat, mapchat, bla bla chat) su omladinci, vec se kasnije to krene lomiti i nisi samo vezan za app, nego gledas i dalje da bi dobio bolje rezultate.

    Neki od najveci booking site-ova nemaju mobilne aplikacije, ne znam sto, neki tek pustaju sad, kasne godinama reklo bi se, ali jednostavno su sebi zacrtali da im je fokus bio web i tu su se ustalili, isto tako i Aero, mora vidjeti sta ce, budget je malen, za to ne moze nego web dobiti, i to nista custom (barem ne kod mene).

    Ali ako se mora birati gdje da krene, onda je bolje krenuti od WEB-a, jer ces na kraju taj web servis korsititi za implementaciju mobilne aplikacije, moras je nekako napuniti, najbolje imati vec dobru bazu (punu podataka) i onda aplikacija nije siromasna, long story, malo idemo izvan topica ali u potpunosti shvatam na sta aludiras, mada moras gledati i sire mogucnosti i potrebe.
     
  11. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa govorim konkretno o ovoj situaciji, ne generalno. Znaci mladi momci da saspu ustedjevinu od 5k samo da bi sajt bio sminka je bacanje para. Ako ti je sajt sminka, to mora biti i na mobitelu, jer ako nije odmah si dao opciju konkurenciji koja moze ukrasti ideju i napraviti bolju mobilnu verziju, automatski svi prelaze.
    Obzirom da je sajt drustvenog karaktera, ne treba puno kontati da se dodje do zakljucka sta tu pali.
    Normalno da ce lakse izguglati sajt (i to ce uraditi s mobitela), ali ti na sajtu postavljas link ka appu, korisnik instalira app i ako valja tvoj je korisnik duzi period.
    Radio sam i ja na sajtu koji je ovdje u bosni naplacen 20k, a da ne naplatis nekom ameru 16...
    Ja sam se mozda pogresno izrazio, ne smatram da je app toliko nuzan za pocetak, vise sam mislio sajt prilagidjen telefonu, a ako bude uspjesan, app se sam namece...
     
  12. aeRo

    aeRo Komšija

  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Jel se zezas?
    Pa to je i uradjeno u wordpressu.
     
  14. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Kakve crne hiljade. Kupis kakav dobar templejt za wordpress za $40 i lagano udri sam, nisi brate mutav. Pusti filozofiju.
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Tesko je u tu cifru ubacit custom rjesenje, mozda bez admina. Kao sto vec rekose, wordpress sa milion template-a za pocetak i ako se razvije onda radit custom.

    Sto se tice komentara za mobile apps. Responsive je sad must-have, time prakticno dobijas cross platform app ako se dobro odradi i prilagodi i za mobile i tablets, a moze se odradit da bude tip-top kao namijenjeno samo za toga.
     
  16. donjapa

    donjapa Overclocker

    Wordpress ti je sad #1, na njemu mozes naci sta pozelis, pa i ovakvih sajtova koliko hoces. Ono sto ti hoces je ucestalo i znaci da ima dobrih templejta prilicno jeftino, sad samo treba to sve prilagoditi i mislim da ce u potpunosti zadovoljiti tvoje potrebe (prikazivanje eventa).

    Naravno, kada bi neko htio da ide malo sire, da uveze kojekakve druge stvari, onda wordpress otpada i ide se custom. Isto tako, vecina modernijih WP templejta su responsive, znaci da odlicno izgledaju na mobitelima, tabletima i drugim prenovisim uredjajima te imas postavki milion da u potpunosti prilagodis i izmjenis da se to uopste ne vide tragovi prvobitnog templejta.

    Moj glas ide za WP pa ako izrodi nesto iz ovog biznisa mozda i sopstvenu platformu napraviti da mozes mozda spajati i druge usluge, npr placanje nekakvo, kupovina karata, booking i sl.
     
  17. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja ti mogu reći da procentualno wp šije joomlu bar što se hackovanih stranica tiče.

    :mrgreen:
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Možeš li me uputiti za neki dobar tutorijal da naučim osnove wordpressa? Bio sam krenuo malo html i css ali sam izgubio volju a kažu da je wordpress dovoljan za neki osnovni web development.
    Sry na off.
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Nije wp uopste za web development. To je za one sto pokusavaju izbjeci development :D

    Ovo sto Stihi kaze je istina, mada se i to moze donekle sredit.
     
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    @forza, ne znam sta tebi odgovara, koliko zapravo znas, ja nisam pratio tutorijale nikakve, instalacija je prilicno jednostavna, i onda dalje od toga kad udjes imas sve, samo cackas, i gledas sta koji plugin/widget radi.

    Stoji da je WP prilicno nesiguran ali imaju plugini koji ga cine "sigurnijim". Koliko god on bio prihvatljiv custom je custom, pogotovo ako imas svoj brand, ako imas neke posebne zahtjeve i sl.

    Na WP sajtove gledajte kao cisto prezentacijske, par stranica, about, portfolio, kontakt i to je to, za to ih barem mi koristimo, pogotovo ako klijenti nece da ulazu dosta novca, a dobiju ipak sminka site.