Proracun za website design

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by aeRo, Feb 20, 2015.

  1. selvin

    selvin Moderator

    Bas ih ti plugini i sam wp core cini ranjivim. Mi smo imali situaciju da nam je na testnom serveru bio davno podignut wp za koji smo bili zaboravili pa je neko "usao" kroz neku rupu i par drugih sajtova izmijenio.

    Redovan update, sakrivanje admin panela, provjera unosa na formama gdje god korisnici mogu sta unijeti, su samo neke stvari sto se mogu odraditi. Ali da je supalj supalj je, zato redovan update je must-have.
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja sam podigao neka 3 testna wp sajta nekad u oktobru sa tadašnjom verzijom wp-a.

    2 od 3 hackovana u januaru.
     
  3. Almir

    Almir Komšija

    Ja bi preporucio textpatern
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Hajd makar jednu recenicu napisi zasto bi preporucio :)

    TextPattern ima dosta manje tema i dosta manje plugina od WP-a, a i ono sto ima je sve nesto na isti fol, prejednostavno. Dosta komplikovanija i ruznija administracija. Mislim da nema mobile support, barem nije prije imao. Sporiji od WP-a. Codebase mu je jako mali, ima manje funkcionalnosti nego WP, ali je zato lakse raditi na njegovom kodu sto je jedna od prednosti (za developere). I naravno druga prednost je sto se tako malo koristi da nije zanimljiv hackerima :D

    Prije bih koristio Joomlu ili Drupal, cak i prije nego WP, jer oba imaju bolji kod. Ali eto WP je najpopularniji jer je najjednostavniji za pocetnike, najlakse naci temu koja odgovara kako dizajnom tako i funkcionalnoscu i naravno ima mnogo pluginsa.
     
  5. aeRo

    aeRo Komšija

    Recite mi jel' zajeban wordpress za modifikacije, tipa kupim template koji ima neke nepotrebne stranice - da li se to moze jednostavno editovati, a da se ne zajebe overall look?
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    Kad uzmes template on dolazi prazan, ti popunjavas po zelji. Demo se nekad dostavi uz sam templjet, ali ga neki uopste ne dostavljaju.

    Odmah da ti kazem, kad instaliras WP template nece to biti to kao demo, naprotiv, bice mnogo ruznije i prilizno prazno. Tek kada se website popuni, tek kada dodas kvalitetnog materijala, slika, informacija, tek onda dobije onaj standardni izgled.

    Ganjaj malo kvalitetnije templejte sa potrebnom dokumentacijom jer dosta toga su oni nekako "na svoj nacin" odradili, pa moras da se posavjetujes sa istom da bi dobio ono sto zelis.

    Nemoj samo previse ocekivati od Demo-a, odnosno pokusaj zamisliti vase stvari tu i slicno, ipak taj demo prodaje proizvod pa mora biti teska sminka.
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Neces ti dirati template sto se toga tice, to sve (manje-vise) mozes kroz backend rijesiti. Postavljanje menija, stranica, kategorija itd. se sve radi kroz backend. A template editujes u slucaju da mijenjas izgled, premjestas nesto (mijenjas strukturu), editujes neki tekst hardkodiran u template itd.

    EDIT: Nisam vidio donjapa-in post na ovoj drugoj stranici :D

    Kao sto on rece, dobices prazno jer trebas u backendu sebi kreirati to sto ti treba. Nemoj ici na taj neki "demo", instaliraj samo temu na svoju instalaciju, lakse ti je kreirati iz nule, nego cistiti tudju bazu.
     
  8. aeRo

    aeRo Komšija

    Recite mi koliko bi kostalo da neko od vas "modifikuje" template prema mojim preferencama?
     
  9. donjapa

    donjapa Overclocker

    Koje su to tvoje perference? :D

    Javi se u PM sa linkovima, specifikacijama pa cu ti reci.
     
  10. aeRo

    aeRo Komšija

    Javim ti se sutra prekosutra dok uhvatim satak dva da sjednem da odaberem template i skontam sta treba ubaciti/dodati. :)