Provjera PIK prodavača - If it sounds too good to be true, it probably is

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NaLe!, Jan 18, 2014.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Gdje ti taj svega ti jaran radi ? U svakoj radnji se eksponati koji stoje u izlogu, koji su upaljeni nekoliko puta, prodaju kao novi po punoj cijeni. Nisam nikadao imao problem da mi kupac ili trazi zapakovan ili trazi po nizoj cijeni jer 99% kupaca koji udju u radnju i kupuju telefon, hoce isti da probaju prije kupovine.

    A na to, da kostaju u plola cijene samo zato sto su izvadjeni iz kutije, i da ih niko nece, mogu samo reci da laze jer polovni koristeni nekoliko mjeseci se na piku prodaju po vecoj cijeni nego sti ti jaran šupljira.

    I to se ne radi samo o telefonima. TV koji radi mjesecima puno radno vrijeme se prodaje kao nov bez popusta. Ako nemaju zapakovan u magacinu, onaj sa police ide na prodaju. A vecina radnji u tržnim centrima nema magacin. Ono sto je na polici se samo i prodaje.

    Vracen proizvod unutar 8 dana jer kupac hoce nesto drugo, se pogleda da li je ok i samo vrati u prodaju kao potpuno nov, po punoj cijeni.

    I cijene se ne lupaju kako ti je volja. Kao i popusti. Svaki popust zakonski mor biti javno objavljen u naprijed. Davati na odredjenu cijenu popust koji nije najavljen, je protiv zakona.
     
    Last edited: Nov 15, 2017
  2. Haker

    Haker Veteran foruma

    Prvo budala je svako ko kupi Tv sa izloga, isto mobitel. I taj Tv mora imati popust jer je radio.
     
  3. Neraa

    Neraa Aktivista

    Samo kod nas na uredjaj koji radi cijelo vrijeme u izlogu nema popusta i prodaje se pod novo.
     
  4. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nije meni ludo sto oni pokusaju uvaliti, ali mi je ludo da neko prihvati takav uredjaj. Pa on moze pola zivotnog vijeka u radnji ispucat.
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Treba dobro obratiti paznju da li je artikl koristen i kada je u kutiji. Opet kazem, neki uredjaj moze biti prodat. Kupac ga vrati nako 5 dana i uzme nesto drugo. I onda tebe zapadne polovna stvar i da ne znas. Na telefonima se samo odradi master reset. Na laptopima se windows ne aktivira prvih 30 dana i slicno.

    Ali, malo smo trziste i vecina gradjana je fukara. Roba se doslovno reciklira dok se ne proda. Na zapadu mogu priustiti takve minuse. Kod nas takve kompanije propadnu. Ugase se zbog dugova i pod drugim imenom otvore novu firmu. Mi, osim sto nemamo para, nemamo jos tako izrazen mentalitet masovne kupovine elektronike. Drzava je u qurcu pa i potrosnja.

    Sa druge strane, bezobrazluk u prodavnicama je prica za sebe. Ne pamtim kada sam nesto u radnji kupio. Cak ni USB stik. Neki dan odem do imteca da kupim K400 jer nigdje drugo u BiH nisam nasao na stanju. Dodjem i dva modela, oba pogresno zavedena. Stoji K360 softwerski na stanju a nema je u cijeloj firmi. Itd..
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Nails, ti si sam sebi kontradiktoran. Spominjes mentalitet, kupovinu, drzavu, potrosnju i na kraju kazes kako ne pamtis kad si sta u radnji kupio. Pa zbog takvog svercerskog mentaliteta kao tvog se desava ono sto si u prva dva pasusa napisao i zasto legalne IT firme za prodaju propadaju.
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Selvine, a ne propadaju zato sto polovnu robu prodaju kao novu, i što te jbu za garanciju kako god mogu????? TVOJE mišljenje je da šverceri generalno prodaju polovnu robu kao novu, ali nisi rekao da to GENERALNO rade i trgovine. O čemu mi ovdje pričamo? Prestani govoriti iz svog ugla gledanja kao nekog tko poznaje IT, zakone. Stavi se u kožu običnog čovjeka koji je iz gore navedenih razloga izgubio povjerenje u trgovine, a većina tih ljudi ne znaju i nemaju mogućnost da nešto kupe na netu (pri tome mislim na inostranstvo), i pik im je jedina opcija. Besparicu neću ni spominjati, ona ovdje kumuje. Pričaš o piku, a tamo vjerovatno nikad ništa nisi ni kupio i nećeš ni kupiti. Kupuješ zasigurno s neta, jer to možeš, jer ti je jeftinije.
     
  8. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Upravo to, radnje su same krive sto ne privuku ljude i ubijede ih da je bolje i sigurnije kupovati kod njih, a da ne govorim o nemaru i odnosu sa musterijama.
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa ne fakat. Trgovine kukaju kako im je loša prodaja zbog pika, a svi znamo da uvoznici otkidaju s maržom (carina i PDV su najmanji problem, a na većinu tahničke robe pri uvozu preko špeditera nema carine, ima samo PDV). Pa tko je tu lud ba? Da imaju iole normalne cijene, bolji izbor i ponudu, nikom pik ne bi pao na pamet. NAILS reće da jedan jbeni TV ne može naći u BIH. Trebam dopustiti glupanima da me natjeraju da kupim ono što oni imaju na stanju?? Poštivanje zakona o zaštiti potrošača ravno nuli.
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Ne znam cemu takva reakcija, mada pretpostavljam da si se nasao u onom "svercerski mentalitet" :) Naravno da kupujem na piku, kad kupujem nesto polovno ili kad sam spreman da na to nesto prezentovano kao novo gledam kao polovno. Ako placam neki veci iznos, kupujem u radnji, jer vise vjerujem njima i osjecam se sigurniji, vjerujem u garanciju i dosad se nisam pokajao. Razlika u cijeni je zanemariva kad se sagledaju svi uslovi. Bojim se da ta vasa iskustva gdje navodite prodaju polovne robe u radnjama, nemar prema musterijama, prevelika marza, su vise proizasle iz neke price rekla kazala nego iz vlastitog iskustvo ili iz nekih radnjih koje su vise ilegalne nego legalne.
     
  11. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Sve je vrlo jednostavno, ovdje zivi fukara, kupovna moc je mala tako da su 'iskustva, marze, qrci palci' samo opravdanja, glavna je besparica.
    Kao nacija ne mozemo sebi priustiti ono sto nam je zanimljivo, nego prvo ide duboka analiza sta je to 'best buy' a stavljam i ovo pod navodnike jer se to gleda za odredjeni iznos a ne kao generalni parametar.
    Meni je fascinantno sto se ocekuje da sve radnje imaju sve na stanju i po povoljnim cijenama, a hw se mijenja u 3-5g. Da se mijenja u 3-5 mjeseci, normalno da bi imali na stanju.
     
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Iz polulegalnih radnji kojih je nazalost većina. Ali kako te radnje uopšte mogu posovati, e to je pitanje. Kupi Samsung s8 u domodu i u univerzalnom pa uporedi cijenu. Logično je da će te univerzalno zajebavati za garanciju jer je u biti nema.
     
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Za hardware je posebna priča. Ne znam zbog čega su ovolike cijene i ne zanima me, ali imam osjećaj da je svuda jeftinije, od zemalja na balkanu pa prema zapadu da ne govorimo. Evo iz RS-agrafiku 485 kod nas 600. what the fuck jebote. Još bi ja prvi kupio kod nas da je razlika barem 50km, ali ovo je previše bilo.
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ne vidim poentu da se ponavljam svako par mjeseci... Nase radnje nemaju luksuz da same uvezu jer roba cesto ostane, ne proda se. Zbog toga imaju u ponudi ono sto im nude glavni distributeri m-san i comtrade. Pogledas cijene na ekupi i oduzmi 3-7% i dobijes cijenu po kojoj tu stvar dobije npr imtec.
    Marze uopste nisu visoke za skuplje stvari, ove radnje se vade na marzama jeftinijih stvari i tenderima prema firmama, od maloprodaje oni imaju qrac.
    To u rs-u su 'radnje' koje izbjegnu porez kada god to mogu, roba se najcesce dovlaci po narudzbi, ide se u srbiju dva puta sedmicno i sta se prikupi, donese se relativno brzo pa imas privid da je na stanju. A sada kako ih ima 10ak koji to rade pa se razlilo na konkurenciju, dobijes da nema ni kod njih na stanju nego se mora cekati tipa bar 7 dana.

    Ali eto, ko da gledam, za tri mjeseca ce opet biti ista prica na forumu, ko da nista nije objasnjeno. Bosnji lakse metar u cmar nego cenat u glavu.
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    Rekao sam ti da me ne zanima razlog, treba tu neko sad analizirati tržište. Kao krajnjem kupcu bitna je samo cijena. Vidim i ovo je radnja u B. Luci, naručio sljedeći dan došlo, lipo me boli odakle je :) Garanciju sam već prekrižio u startu, a eto imam i nju, pa sad vrijedi li ne znam.
     
  16. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Neki dan mi dolazi frajer u radnju i hoće gaming PC. Sastavio je preglup računar i nije dao da mu izmjenim neke komponente jer ne odgovaraju jedna drugoj.. (obična ploča, a K procesor, 800W psu, a 1060 gpu) i tako..

    Govori da hoće PC da uzme jefinije nego na piku.. i kad sam mu rekao da to nije moguće, on meni govori aa pa kako ste vi u radnjama skupi, a ovi na piku imaju 10-20% niže cijene?! ..

    Ja ne znam u kakvom svijetu vi živite ili u kojem gradu živite, al definitivno se slažem sa Selvinom i mobstercom. Pola priča je zasnovana na tuđim pričama, koje su zasnovane na nekim trećim.
    Vi ne razumijete kako sistem funkcioniše, pravdate pik, švercere i onda nama solite pamet kako je tamo jeftinije.

    Godinama kupujem u Plusu i Terabajtu i ljudi se preljubazni. Izađu u susret, daju popust, garancija 1/1 validna i brza. 36 mjeseci.

    Uvijek ću dati 100km više našoj radnji i biti siguran sa 36mj garancije koju će mi ljudi srediti za par dana, nego da dajem nekom unknown liku i mislim se kad će ić u Mađarsku da mi zamjeni komponentu.
     
  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa bitna ti je samo cijena jer nemas dovoljno da kazes ne zanima me 100 maraka, hocu da bude legalno, da pare ostanu ovdje i slican mindset koji imaju stranci, to sam rekao na pocetku. Ovdje je najoskudniji novac i to onda postaje osnovni parametar, i preduslov za sivu ekonomiju.

    P.S. ne zelim da kazem da ja imam, pricam generalno o situaciji u drzavi.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja evo trazim neki hdd i ista cijena na piku i u winwin.ba :)

    Je li ko kupovao od ovog pcbest? https://pcbest.olx.ba/
     
    Last edited: Nov 16, 2017
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma isto kao i svi ovi iz B. Luke. Dobit ćeš novo, za garanciju ne znam,
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hajde kad smo vec kod garancije, da li je neko imao potrebu za reklamacijom kod ovih iz Banja Luke/Bijeljine i kako je proslo?