Prvi racunar

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by heroic, Feb 14, 2018.

  1. senad_986

    senad_986 Komšija

    Alpha Computers 100%. Garant je bila jos jedna firma slicnog imena u kojoj si ti radio. :) Sjetih se, drug mi posudio prvi Diablo original, i u neka doba mi CD-ROM otkazao koliko smo buraz i ja igrali. :D
     
  2. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    jesu li alpha computers i a-computers bili isto?



    Sent from my E6653 using Tapatalk
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    E to je, a-computer se prvih par mjeseci zvao alpha pa se onda promijeniti ili jer se originalna alfa bunila... A ja sam u a computers radio :)

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Najgore ti je kad dođeš na lanparty, prtiš 40 kila monitor na 5 sprat, dođeš a domaćin voza 17" lcd. Mrzio sam te likove.
    Napominjem da tada nije bilo ovih Jysk i Ikea kesa u koje strpaš monitor pa nosiš, nego istegneš 3 pršljena da ga dovučeš.
    Poneseš 3 kuglična miša, jer znaš da ćeš bar jedan slomiti.
     
    heroic likes this.
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja svoj eizo 21" poklonio. Jedini uslov bio da dodjes po njega na treci sprat i da ga nosis. Ravno 33 kile.
     
  6. black

    black Komšija

    Evo i moj prvi "pravi" PC, pravi jer je prvi bio neki muzejski primjerak koji mi je djed kupio za 10 litara rakije hahah
    PC sa slike je Fujistu Siemens Scenic xB i dobio sam ga 2002., kosta je tada 300 KM.
    Specifikacija:
    Intel Pentium III 700 MHz
    256 MB SDRAM
    Matrox Millennium G450 32 MB
    10GB Seagate IDE HDD
    CD-ROM
    Floppy drive
    Windows XP SP2

    Kasnije sam dodao jos 256 MB rama, stavio SP3, dodao CD-RW i na kraju promjenio kuciste jer sam htjeo da komp uspravno stoji. Monitor sam prvo imao neki 15" CRT 800*600 cini mi se, dok nisam promjenio rezu pa je slika skroz poludila. Otac mislio da je crko monitor pa mi kupi 17" Belinea 1600*1200, meni bilo krivo jer sam htjeo LCD :)
    Trajao mi je taj racunar par godina, dok nisam utopio ovaj PIII za P4, opet poslovna masina ali ovaj put IBM NetVista sa P4 2.8GHz(socket 478), 1GB DDR1, 40GB, DVD-RW i integrusa grafa. Onda sam dodao ATI Radeon 9550 Pro, i jos pola gige rama ali sam bio razocaran sto nisam mogao Vistu istalirati, nisam znao da je proc 32bit a ja imao 64bit instalaciju.
    Taj PC mi je trajao dok nisam izvadio proc i na silu ga vratio, prvi put je popravio kolega od oca a drugi put sam ga bio skroz sjebo.
    Onda sam morao nabaviti novu plocu, LGA775 ovaj put, 2GB DDR2 i P4 3.0GHz sa Hyper Threading-om. Kasnije sam prebacio PC u neko MS kuciste sa grilom i plavim ledovima i streso 200 KM u GeForce 9800GT. Taj sam komp sto godina drndo dok ga na kraju nisam sam razjebo da bi imao izgovor da nabavim novi PC. Onda sam nabavio AMD Phenom II X6 1055T sa 4GB DD3(kasnije i 8GB) i LCD od 17" zamjenio sa ovim od 24" sto i danas koristim. To je bilo 2011. tako da bi bio red da ga zamjenim haha
    AMD masina me odlicno sluzila, od prvog dana je bila na 3.7GHz. Bio je ogroman skok kad sam 9800GT zamjenio sa GTX 570, napokon je radio Crysis 3 :)
    2014. sam nabavio ovu Xeon masinu ali sa 8GB rama i R9 270. Kasnije sam od kolege mobsterc kupio GTX 760, onda R9 280X i na kraju ova GTX 970. Ubacio 16GB da bi se malo 3ds maxom igrao, i tek prosle godine kupio prvi SSD :)[​IMG]

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  7. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Dobar si black kad se možeš tako svega sjetit.. mene da ubiješ pola stvari se ne bi mogao sjetit kada sam uzeo, koje su bile i zbog čega.
     
    Vedo likes this.
  8. black

    black Komšija

    Prije par godina sam bio sastavio i spisak sa cijenama svih komponenti koje sam kupovao :)
    Steta sto sam to zagubio.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    https://computermuseum.wordpress.com/2010/04/14/intellistation-m-pro/
    Jedan prijatelj je imao ovakav racunar i u to vrijeme, pa cak i sad mi se jako svidja dizajnom. U to vrijeme su svi PC imali dugme naprijed za ukljucivanje a ovaj odozgo. Na kraju sam uzeo za male pare od njega plocu iz tog racunara koja je bila ogromna, jedva stala u kuciste od prvog racunara kojem je otisla ploca. Medjutim nisam znao da treba i originalna IBM napojna i to ju je unistilo. Tad sam bio jos isao u osnovnu. U njemu je bio Pentium III, 128 MB RAM, a grafika je bila 3D Labs Permedia 2. Imala je bolje performanse od moje tada Riva Tnt2. Par godina kasnije sam dobio svoj drugi racunar koji je imao Athlon 64 (single core) koji je bio prvi 64bit procesor, tad se nekad pojavio i XP 64 bit, imao je 1GB RAM, Gecube 9600 Pro grafiku i spakovano u neko gotivno Gembird kuciste s ruckom, bilo je bas prakticno.
     
    heroic likes this.
  10. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Mislim da sam ubacivao ovu sliku prije, al evo opet :) 2001.

    [​IMG]
     
    Vedo, vnm_, heroic and 1 other person like this.
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    vidi i diskete ima haha
    je li ovo sve tvoje ili si nekome dizao win 95 na pentium trojku hahah :D
     
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Koja buržoazija, 2001 imati chieftec kućište :D još crno ( bilo 10 km skuplje)
     
    Esh likes this.
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    zipoo ne znam kako si zaključio da je P3 u pitanju :D samo po kucistu? haha :) 2001. se koristile diskete itekako. CDRW je tad jos bio poskup
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    @zippoo Win2000 sa dx hackom. Dosta se aplikacija nije htjelo instalirati na windows "server", ali sve se vecinom dalo rijesiti.
    Rezultat je bio 100% stabilan sistem, poredeci sa win 98 i se.

    Diskete su bile potrebne za boot, usb stickovi su bili minimalni, ni stotine megabajta ja mislim.

    @kolinsb Barem u norveskoj, cd-rw nisu bili skupi 2001. Solidan liteon pisac se mogao naci ispod 100km.

    97-99 smo ja i 3 prijatelja zaradili preko 30000 eura prodajuci cdove sa igrama, mp3, aplikacijama. Pisaci su bili preko 1000km, za 1x. Mi smo kupili 1, pa smo lovu ulozili u 5 komada, koji su manje vise pisali cdove 24/7.
    Kao sto spomenuh, 97 su mi ponudili pilot kablovske konekcije, tako da sam u ta doba imao 386kbit download, sto je bilo nezamislivo u doba gdje ISDN jos uvijek bio vrh.

    Slika je iz sobe u studentskom domu gdje sam zivio 3 godine. 100mbit konekcija 2001-2003. Sjeca se @Esh sigurno ;)
    Kuciste na desno je prvo kucise koje sam ikad kupio 1997. Apgrejdan, na linuxu, picio jedan od najjacih CS1.6 servera za balkance. :D

    Sve je visilo na 4 port cnet 100mbi switchu, koji i dan danas radi, i koristi se :D
     
    Last edited: Feb 19, 2018
    Vedo, Esh and forzamilan like this.
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Slično smo uradili ja i jaran iz srednje skole. On kupio pisač Yamaha 8x, skoro 500KM bio. Pičili CD-ove s igrama, programima i MP3 mjuzu za kafiće. Taman to krenulo tada. Prodalo se dosta i audio CD-ova za auta kad dodje dijaspora haha povelika lova se obrnula . Prazan princo i trax data CD bio 3,5KM:)
     
    vnm_ likes this.
  16. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Commodore 64. Otac proda Ficu te davne 1986 ili 1987 i kupio meni u burazu polovan Commodore, materi novi usisivac, i uplatio za novog Yugu 45 :D Fico bio na cijeni hahaha

    Commodore je se igrao pa sigurno jedno 10ak godina. Proslo se kroz 100ine igrica. Jos se sjecam kataloga igrica koje je buraz narucivao iz BG. Jos imam srafciger kojim smo stimali glavu za najbolji signal hahah od igrica najdrazi mi je bio Rambo, i atletika. Igrajuci atletiku smo razvalili boga pitaj koliko joystika. To je bio porodicni event i shock show svaki put kad bi se igralo hahahah
     
  17. vnm_

    vnm_ Komšija

    Ja sam HP CD-RW 4X platio oko 500KM nekad krajem 1999 ako se ne varam, medjutim vrlo brzo sam povratio investiciju, doduse cistim audio CD-ovima jer smo tada mp3 muziku furali samo mi koji smo hodali po LAN partyjima i shareovali. :D
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pretpostavka cole...bubnuo haha
    a u tim godinama je p3 i bio vrh racunarstva :D
    vidim neki klepili ozbiljne pare u tim ranim danima piratstva i przenja svega i svacega hah
     
  19. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Kako neces. Uzimali u ta doba po 30 eura za jedan disk. I onda s mojom internet konekcijom, bilo je smjesno ne raditi to :D
     
  20. Esh

    Esh HWB

    Napomenu me @Zeleni na jednu situaciju tamo negdje početkom 2000-tih sa aspekta brzine Internet konekcija kod nas.. Nas dvojica smo izračunali da bi meni više vremena trebalo da nešto skinem s neta, nego da on to uradi i pošalje običnom poštom iz Norveške do BiH.. I tako i bi :D