Q: Mrežni administrator

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zombie, Jan 21, 2009.

  1. Zombie

    Zombie Aktivista

    Pozdrav,
    zna li, mozda neko da li u Sarajevu uskoro pocinje neki kurs/tecaj/seminar ili sta vec, za mreznog administratora, kao sto je recimo ovaj http://www.algebra.hr/bazaprogram.asp?sifra=14 . U Algebri u Sarajevu, nemaju namjeru skoro da to pocne.
     
  2. GW

    GW Moderator

  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

  4. Zombie

    Zombie Aktivista

    Hvala na informacijama, CCED trenutno nema nista, a ovo na ETF-u mi ne odgovora.
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Sam ti je Cisco tanak za takav posao, ja bar jos nisam vidio poslove dje se trazi gledanje u lampice cisco switcha, moj ti je savjet
    Prvo neki A+, pa MCSA, Server+, pa tek onda Cisco a za to ti treba bar 2-3 godine ako startas od nule a imas motivacije i para na bacanje
     
  6. AdoSA

    AdoSA Komšija

    hahahahaha cuj Cisco tanak ... gledanje u lampice swicha? Znas li ti uopste o cemu se sastoje cetiri semestra Cisco CCNA, a da o CCNP ne govorim.
    Malo se drug raspitaj kod ljudi koji imaju te certifikate pa onda pricaj ...
    Doduse da bi poklopio vise aspekata tog posla trebao bi imati malo sire znanje, ali o stvarima koje Cisco predaje nema jace ... i da .. sve zavisi od podloge kakvu sada imas
     
  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja mislim da je bolje imati Network+ ili Server+

    Takodje moje misljenje o Cisco certifikatu je zasnovano na osnovu ne malog iskustva i ciscenja za "strucnjacima" al da ne zaprdzujemo temu ...
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    prema nekim mojim informacijama, a koje sam dobio od nekih ljudi koji imaju zavrsen cisco i extra dobro barataju mrezama, oko 90% onih koji zavrse cisco zavrse ga zato sto je tatababo cuo da se za to dobije dobar certifikat koji se svugdje trazi, i nazalost ogroman broj njih jedva da zna subnetirati manju mrezicu, a kamo li sta komplikovanije napraviti (pppoe server, proxy server sa filterima, nat, static or dinamic routing.....). jedan moderator sa drugog foruma, koji ima zavrsen najvisi stepen cista (zaboravio kako se zove, a na balkanu to ima svega par ljudi), koji NEMA sanse da zavrsis bez extra dobrog prakticnog znanja i iskustva od bar par godina, ima zavrseno samo to, ali u telecomu srbije NIJE primljen na mjesto administratora, jer NEMA JEBENI fakultet,a sad covjek radi, mozete misliti gdje? za Vodafone, kao Senior Network Expert. iza sebe ima par velikih projekata, kaze da je projektovao nacionalnu mrezu u cini mi se pakistanu itd itd..... ja nemam nikakav cisco zavrsen, a mislim da soldino poznajem mreze, routere (posebno Mikorotik RouterOS), a moj bivsi radni kolega, koji je u mostaru zavrsio cisco, me pita sto mu ne radi net na compu...... mislim da cete shvatiti sustinu
     
  9. AdoSA

    AdoSA Komšija

    ti sto su "zavrsili" CISCO cerifikat smijem se kladiti u sta god hoces da nemaju zadnji certifikat nego samo cetiri semestra polozena. Da bi uopste dobio certifikat moras poloziti najmanje 80% testa koji je napravljen tako da nema teoretske sanse da ga zavrsis ukoliko odlicno ne poznajes tematiku koja se krece od vrste kablova pa sve do NAT-a, PAT-a, VTP-a itd. Ja imam taj certifikat i garantujem ti da ga ne mozes dobiti ako ne znas sta radis ...
    Svaki certifikacijski ispit kosta 470KM pa sad razmisli da li ga uplacuje onaj ko ne zna sta radi ...
    Ispit se polaze u izoliranoj sobi dok si pod budnim okom kamere tako da ne mozes varati ama bas nikako dok najveci broj bodova nose prakticni ispiti u kojima moras pokazati svoje znanje oko svih aspekata OSI modela mreznog sistema.

    Ljudi nemojte pljuvati po onome sto ne znate. Pogotovo ako nemate te certifikate ...
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ado budi realan, prvo treneri u centrima trpaju raji pass4sure kombinacije a da ne pricam o jos nekim zajebancijama.
    I da 90% raje zavrsi taj certifikat jer je fin za popunjavanje cv-a.
    Ne kazem da su svi levati, cast izuzecima al izuzetaka je pravo malo.
    Takodje po meni je bolji Network+ cisto zato jer dobijes opste znanje koje lakse mozes primjeniti na svu ostalu opremu (Cisco oprema je raritet radi cijene i radi nedostatka certificiranih ljudi).

    Sa aspekta posla admina u vecini slucajeva vam treba redom
    1. Stela
    2. Fakultet
    3. Certifikati
    4. Shuplja
    5. Znanje

    P.S. na vecini razgovora za posao ipak vise vrednuju Cisco u odnosu na Network+ ;)
     
  11. GW

    GW Moderator

    Certifikat neovisan o jednoj firmi je uvijek bolji jer pruža univerzalnije znanje.
     
  12. syss

    syss Veteran foruma

    prošao prvi cisco, ne bi se danas znao logirat na router ili switch... svejedno došao do prvog posla upravo zbog tog seminara.

    doduše poslodavac je sjedio u mojoj klupi i posao nije imao veze s mrežom, a kamoli ciscom :D
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    hajd ti si prosao samo prvi semestar, gdje se nije ni ucilo kako se logira na router, ali ima onih koji su prosli 2 i vise semestra pa ne znaju to.
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    ??

    pod prvi mislim kompletan ccna.
     
  15. apdejt

    apdejt Overclocker

    CISCO nevalja ? 8) 8)
    Ma dajte ba ljudi uozbiljite se.

    Uvjek je bilo prolazenja po babi i stricevima u svim segmentima kod nas i uvijek ce i biti, to se odnosi i na CISCO.
     
  16. syss

    syss Veteran foruma

    pročitaj ponovo.