Racunar ledi

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Benq, Jun 11, 2013.

  1. Benq

    Benq Komšija

    Nisam znao kakav drugi naslov teme da napisem ali to je uglavnom to.. radi se o slijedecem ;

    Komsija mi se zalio da mu racunar zaledi , znaci nije bitno dal igrao igre , surfao netom , tipkao obicni tekst u wordu , nekad zaledi 5 minuta od paljenja racunara , nekad nakon pola sata , nekad nakon 3 sata znaci nema pravila , i u zadnje vrijeme mu je pucala konekcija (nevezano za modem) , izgubi se mrezna kartica skroz , troubleshooter kaze da nema drivera i tako ti cirkusi.

    Pomislio sam da mu je mozda napojna jer ima 8800GT sa dodatnim napajanjem a i njegovo napajanje je bilo 6 godina staro , zamijenimo napajanje za svaki slucaj i ugradimo novu mreznu karticu a staru na disable u biosu ali opet iste stvari se desavaju - ledi .

    Donesem racunar kod sebe kuci i pocnem sistematski provjeravat komponente, stavim svoju graficku (8400GS) - nista opet isto , izvadim svu njegovu memoriju , stavim svoju iz racunara , opet zaledi , promijenim sata kabal od hdd-a i iskljucim dvd-rw skroz iz ploce , opet ista prica. Da napomenem , kad zaledi ne moze se pomjerat ni mis a ni dozvat task manager , znaci samo restart pomaze.

    Sta vi mislite , sta moze biti , sve sam komponente izmjenjao jos mi samo akcenat na plocu ostaje ?

    Inace konfa je : Asus P5B SE , VGA 8800GT , HDD WD 160GB , RAM 2x1 + 2x512MB , CPU C2D E4500

    Izvinjavam se na dugom postu ali drugacije nisam mogao objasnit sta se desava...
     
  2. filip_sm

    filip_sm Aktivista

    jesi probao novi windows?

    ako nisi, probaj

    onda instaliraj jedan po jedan driver i testiraj između instalacija
     
  3. Benq

    Benq Komšija

    Da , zaboravio sam to napisati , kad mu se poceo lediti , mislili smo da je i neki virus , pa smo za svaki slucaj reinstalirali sistem (windows 7 32bit) , ali opet su isti problemi , nikakvi novi programi ili driveri nisu instalirani koji nisu bili vec na njemu i tako je radio par godina , znaci problem se poceo javljati kako je pocela otkazivati LAN kartica na ploci , covjek na netu normalno , najednom mu nestane LAN adapter i trazi driver za plocu.
     
  4. filip_sm

    filip_sm Aktivista

    ne znam, jedino što sam našao na netu je da zvučni driver zna zaledit sistem na toj ploči...
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Slike ima, tona nema :) :?: :?:

    Obrati paznju kad zaledi na lampice na kucistu...

    Kablovi kucista moraju biti spojeni na maticu da bi tako pratio rad HDD.

    Ako (jedna) lampica blinka kad sve radi normalno, a ostane ugasena ili upaljena kad zaglavi, velike sanse su da je HDD EOL...The End...crko...
     
  6. Benq

    Benq Komšija

    Ne znam ... uradit cu disable zvucne u biosu i probat tako. Iako kazem ti , upalim racunar , odem u word neki tekst da prekucam , nakon par minuta samo zaledi i nista ne mozes...

    Bas tako slike ima ali kao print screen nista vise :) , kad se zaledi samo hladnjaci u racunaru rade i to je sve , provjeravao sam i lampice , ne blinka ni hdd , znaci komp se umrtvi skroz.
     
  7. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Imao sam sličan problem , "stvar" je bila u HDD u kojeg sam koristio kao torrent (500GB) a imao je bad sectors (konstantan broj bez povećavanja istih) , kad sam ga otkačio sve OK !
     
  8. Benq

    Benq Komšija

    Kod njega je jedan disk na kojem je sistem i to je to , instalirao sam hdtune , pokazao mi je Warning na Airflow temperature , nasao sam jedan hdd ata 40GB pa cu na njega dici sistem da i to testiram , ako ni do njega ne bude onda je ploca 100% nema sta drugo biti pa sve sam mu zivo izmjenjao :roll:
     
  9. Benq

    Benq Komšija

    Evo instalirao sam sistem na 40GB hdd cisto da eliminisem jos i tu komponentu, ako sad zaledi ...
     
  10. kio

    kio Komšija

    I radi bez problema :)
     
  11. anel007

    anel007 Komšija

    sigurno hdd, isti problem sam imao sa starim diskom prije nego je odapeo :)
     
  12. Benq

    Benq Komšija

    Evo stavio drugi hdd , instalirao sistem , radio na njemu 10ak minuta i zaledi se , resetujem , opet krenem malo na net , nije proslo ni 15 minuta opet se zaledi..
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Probaj sa jednom plocicom rama, kakve su temperature?
     
  14. Benq

    Benq Komšija

    Napisao sam to u prvom postu , znaci izbacio sam njegov ram , graficku , dvd , a ubacio sve komponente iz svog racunara samo njegov hdd ostao , i opet je zaledio , sinoc izbacim i njegov hdd i stavim drugi , dignem sistem , i nakon 10ak minuta rada opet se zaledio. Bas sam pratio i speed fan program i temperature su bile normalne , kad se desilo to da se komp zaledi , otisao sam u bios da provjerim tamo voltaze i temperature i sve je bilo ok , procesor 41 stepen , rijetko kad dodje do 70.
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nego, znas sta se jos zna desiti :D

    Crko mis ili nesto vezano za mis :D pa ti saras po stolu, a nista se ne pomjera.

    Kad "zaledi" sistem, opet provjeri lampice na tom novom HDD-u, pa stisni na tastaturi ono dugme sto ima Win logo i potom tab da vidimo desava li se sta?
     
  16. Benq

    Benq Komšija

    Gledaj drug , kad se desi to "zaledjivanje" zaledi se i slika i sve , znaci imas mrtvo slovo na papiru , gledao sam sinoc neki youtube klip i on se u po frke zaledio , mis , tastatura , komp , hdd , sve mrtvo , taj isti mis i tastaturu koju sam kopcao na njegov komp koristim ja jer je to moja periferija , kad zaledi pokusavao sam sve moguce kombinacije tipki ali ne reaguje ni na sta osim na restart , eh da , zaboravih napomenut da se sinoc desila cudna stvar , kad se komp zaledi , inace pritisnem restart tipku na kucistu i ponovo udjem u sistem , ovaj put kad sam je pritisnuo komp se samo ugasio :roll: , pritisnem je opet , upali se komp normalno kao da power dugme i ne postoji :). Evo da ti ne ostanem duzan za lampicu na hdd :) , kad se komp zaledi , nema ni lampice , znaci samo power lampica gori , hdd nista.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Za pocetak odvrti memtest.

    Ovako izgleda kao maticna ili ram memorija.
     
  18. Benq

    Benq Komšija

    Stivi vec sam rekao da sam memoriju koja je bila u tom racunaru izvadio , i stavio svoju iz svog racunara na kojem svakodnevno i radim i opet mu ledi i s mojom memorijom.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dobro, nije do memorije. Ali ipak treba odvrtiti memtest jer se tu iskljucuje hdd, grafika, itd.
     
  20. Benq

    Benq Komšija

    Uzeo njegov racunar , povadio sve s ploce ostao samo njegov procesor , onda iz svog racunara koji radi odlicno , izvadio memoriju , graficku , i HDD , i sve to spojio na njegovu plocu , instalirao sistem , i nakon par minuta se zaledi , krenem resetovat racunar na restart tipki - on se ugasi , pritisnem opet tipku reset upali se komp , to nema logike nikako , provjerim pinove na ploci jel sve spojeno kako treba za front panel , sve je na mjestu jer je covjeku to radilo 6 godina bez problema.