Racunar ledi

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Benq, Jul 7, 2014.

  1. Benq

    Benq Komšija

    Imam problem sa jednim racunarom kod prijateljice , random ledi , ne moze pomjerit mis , ne moze nista osim restarta.

    Ovo je poruka koju dobije u event vieweru:

    Juce instaliran sistem Windows 7 32bit.

    MBO: Asus P5VDC-X (775)
    CPU: Intel Pentium 4 3GHz
    RAM: Kingston 2x1GB DDR2
    VGA: 8600GT 512MB (aktivno hladjenje)
    PSU: 400W kinez
    HDD: 80GB (provjeren sa hdtune sve ok)

    Sta bi mogao biti problem ?

    EDIT: Evo citam na jednom forumu da bi mogla zvucna kartica pravit probleme , opisana je situacija kao sto se i kod nje desava
     
  2. Tensai

    Tensai Komšija

    Gdje će ledit po ovim vrućinama :p

    A šalu na stranu,to random zamrzavanje je uvijek nezgodno jer može biti do hiljadu stvari.
    Meni je recimo ledilo zbog eksterne zvučne karte.
    Međutim najčešće je to problem sa napojnom jedinicom.Ona obično popusti pod oterećenjem.
    Zato ti je najbolje da nabaviš neki program kao što je AIDA i uradiš system stability test.
    Tamo redom možeš opteretiti CPU,GPU,HDD,Memoriju itd,pa vidi gdje zapinje.
     
  3. Benq

    Benq Komšija

    Upravo sam pricao sa drugom koji je imao identican problem , njemu je isto bilo do integrisane zvucne jer mu je Win7 podrzavao sve osim drivera za zvucnu , nju je instalirao sa driverima za xp i od tada belaji (i ja sam instalirao zvucnu sa xp driverom jer nema drivera za win7). Eh sad pitanje glasi , sta je bolje da se uzme , usb zvucna ili pci ?

    Ako neko ima da proda najobicniju zvucnu ali da ima podrsku za win7 neka javi na PP !
     
  4. Benq

    Benq Komšija

    Ljudi pomozite ako Boga znate :lol: , ja ne znam vise sta da radim ovom racunaru. Kupio sam externu zvucnu , integrisanu sam iskljucio u biosu , stavio drugu napojnu, ubacio hiren's boot cd , testirao memoriju sa memtest i sve ostale komponente , i nigdje ni jedne greske a racunar samo random zaledi i samo restart pomaze.

    Sta da mu radim vise ?
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pa ako je do zvucne mogao si testirati i bez kupovine nove, iskljucis je i vidis jel i dalje ima problema. Za te novce mogao si odnijeti u servis da ti testiraju do cega je. Vjerovatno maticna problem.
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Te tvoje prijateljice...nadam se da imas nesto od toga :lol:

    1. Control Panel-task manager i pogledaj procese, ako moze i slika da vidimo...ima tu par stvari koje mogu biti...

    2. Koji je OS?

    3. Pamti OS sve, treba pogledati koji je BSOD da bi krenuli od toga...ajd sad polako jedno po jedno :wink:

    4. Ima li anti virus, koji, cisto da iskljucimo i tu opciju?

    5. Pokreni racunar i rukom provjeri zagrijanost komponenti, posebno napojne...

    6. Ostane li slika onog sto si radio na monitoru kada se zaledi ?
     
  7. Benq

    Benq Komšija

    Vjeruj mi da mi nije ni do cega , ovaj racunar je obicno zlo..

    1.http://pokit.org/get/?35e29500686595f23c1abe483b27c8a4.jpg , http://pokit.org/get/?a09b7fe9df884a78c9b776e293ddf356.jpg

    2. Windows 7 Ultimate 32bit

    3. http://pokit.org/get/?9f50e5f80c4998ca5af7696838318ef4.jpg , http://pokit.org/get/?066d59ad41205e69320b1f58334e6b1c.jpg

    4.Ima Avast, ugasio sam i njega

    5. Komponente (chipset , grafika , napojna..) mlake..

    6. Ostane , isto kao da si uzeo screen shot i tako stoji , ne moze se mis pomjerit , tastatura ne reaguje , samo reset...
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    I ja tako isto dok ne vidim svojim ocima, al kad vidim ... :p

    Dobro, dok malo pogledam ovo ti provjeri one lampice od HDD-a...to su simptomi za HDD (ima sliku, ali ne reaguje mis ili tastatura).

    Postoje dvije lampice, power (sistem) i HDD lampica koja blinka, ako svijetli kada zaglavi-vjerovatno je HDD crko.

    HD Tune ne pokaze kvar, imao sam isti slucaj.
     
  9. Benq

    Benq Komšija

    Evo sad sam malo zaposlio google u vezi ovih errora, 90% da je HDD u pitanju. Eh sad da mi je naci kakav hdd da testiram i to ...

    Lampica od hdd-a je ok dok normalno radi komp , cim se desi freeze lampica ne radi , samo imam trenutnu sliku na monitoru i to je to.

    HD Tune benchmark ne pokazuje nikakve greske, hirens's boot test programi isto tako sve ok :S
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

  11. Ninja

    Ninja Komšija

    Ja sam imao problem sa mrežnom karticom na Asus P5K ploči. Oficijelni Win7 driver je pravio problem, prilikom svakog malo jačeg protoka podataka, kompjuter bi zablokirao. Rješenje je bio driver za Vistu.
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da, sada vidim imas 3.0 GHz procesor, pogledaj tacno koji imas i obrati paznju na CPU hladnjak...

    EDIT. odi u bios i pogledaj temp. procesora...

    Ja sam imao Pentium 3 GHz na 775 sc i vjeruj da treba bolji hladnjak ili dobra pasta, tj bolja disipacija :D

    Provjeri drajvere, koristi nesto starije za tu GPU, za neke stvari koristi opciju da OS sam instalira drajvere, a provjeri u device manager situaciju sa njima...

    Testiraj HDD i pogledaj ovde jos (pise da je rijesen problem): http://www.sevenforums.com/bsod-help-su ... 00124.html
     
  13. Benq

    Benq Komšija

    @Pionir , Odoh i to probat... , CPU hladnjak je cist , skoro hladan.

    @Ninja , sa downloadom nemam nikakvih problema , skidao sam punom brzinom driver od graficke i neke programe , nisam imao tih problema.. Ovaj zaledi kad se najmanje nadas, npr pisem ovu poruku i odjednom freeze...
     
  14. Benq

    Benq Komšija

  15. anel007

    anel007 Komšija

    bas sam ti htjeo napisati za cpu kad si u postu prije napisao da je hladnjak hladan na dodir ali nesto me smelo pa nisam

    elem, moze biti bas problem sto je mlak na dodir ako malo opteretis cpu, pogotovo ako je stock hladnjak u pitanju koji bi tad trebao da se grije, jesi li mijenjao pastu u skorije vrijeme jer moze biti da je bas ona izgubila svojstva pa vise ne provodi toplotu kako treba, nije mi se jednom desilo da mijenjam paste koje niko nije dotakao 10-tak godina i vjeruj da je tad moras majzlom skidati koliko se skori :wink:
     
  16. GV

    GV Komšija

    Ovaj (free) Avast je takvo sranje da je gori i dosadniji od bilo kog virusa, k'o da ga je Jehovin svjedok programirao, odmah ga deinstaliraj.
     
  17. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
     
  18. Benq

    Benq Komšija

    Hahahahahahah u citavoj muci ti si me uspio nasmijat :lol: :lol:

    Ma znas kakvi su ljudi , hoce antivirus i glavom ce kroz zid...

    @anel007 Ploca i procesor su kupljeni prije mjesec - mjesec i po , polovni naravno preko pik-a od provjerenog momka , dogovorio sam se s njim da sutra odnesem racunar da promijenimo i plocu i procesor , mada i on kaze da ce prije biti do procesora nego do ploce al eto. Tada sam i pastu stavio. Ja znam da pregrijan procesor moze ugasiti racunar , ali da radi random freeze .. :roll:

    Opet sa druge strane , racunar zna raditi 10-15 minuta prije nego zaledi , a zna raditi i po 3-4 sata i onda zaledi , tako da mi to oko pregrijavanja procesora nekako nema logike jer se svo vrijeme drzi na nekih 55-60 stepeni, a Prescott je jezgra tako da nije cudo sto se grije , imao sam 3 takva procesora i svaki se uzasno grijao dok na jednog nisam stavio Hyper212 hladnjak i spustio mu temperaturu na 40.
     
  19. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    promijeni plocu i rijesices problem :)
     
  20. Tensai

    Tensai Komšija

    Pogledaj ti to napajanje.
    Probaj sa nekim drugim.
    Jer taj P4 procesor troši blizu 90W,dok grafička vuče oko 45W.
    Te kineske napojne nekad jedva izbacuju više od 100-150W.