Racunar se restartuje

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Maidxxx, Jan 1, 2013.

  1. Maidxxx

    Maidxxx Novi član

    Pozz raja...Evo ovako imam problem,racunar mi se od jucer sam restartuje,samo pocrni ekran i ponovo se pokrene(nakon 15tak minuta rada)...Probo sam da ponovo dignem windows međutim instalacija traje do onog starting windows... i restartuje se...
    Zna li neko do čega bi to moglo da bude ?
     
  2. wragg

    wragg Aktivista

    Temperature, memorija, disk, napojna, maticna ploca...
    Dao si tako malo informacija da ti jedino mogu preporuciti da ga odneses u servis.
     
  3. kvaju

    kvaju Komšija

    Predpostavljam graficka, ali kao sto kolega kaze moze bit bilo sta.
     
  4. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Hajde da ne otvaram novu temu.

    Vec par puta u zadnjih 10ak dana racunar mi se odjednom ugasi. To se najvise desava prilikom blejanja browserom po netu. Pokusao sam testirati napojnu sa OCCT programom da vidim da nije do nje ali prilikom stress testa bilo PSUa, CPUa ili Grafe sistem je stabilan kao stijena. Gledao sam u Event vieweru da slucajno nema neki error log ali jedina poruka koju imam "The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly." mi ne kaze nista sto vec ne znam...

    Temperature CPUa u loadu ne prelaze 80c, GPUa 55% (od kako je zahladnilo dobijem max temp od 57c kada kopam), Diskovi ne prelaze 38c
     
  5. zalizani

    zalizani Aktivista

  6. AdoSA

    AdoSA Komšija

    No valid crash dumps have been found on your computer
     
  7. KingT

    KingT Veteran foruma

    Da li se iskljuci racunar ili samo restartuje?

    Treba obratiti paznju na Hard disk i RAM, testirati HDD sa HD Tune da li ima bad sektora, RAM testirati sa memtest programom za Windows okruzenje : http://hcidesign.com/memtest/

    Prilikom testa memorije istovremeno pokrenuti 4 instance memtesta i u svakoj testirati 700MB memorije ako imas 4GB RAM-a(4 x 700 = 2800MB), za 8GB pokrenuti 4 instance sa po 1.5GB memorije za testiranje (4x 1500MB = 6GB za testiranje).

    Testirati dok sve 4 instance memtest-a ne dostignu minimalno po 100% testa.
     
  8. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Računar se isključi. Sutra ću odraditi memtest aBd pa ćemo vidjeti da li je do toga. Sistem mi je na SSDu tako da nema svrhe testirati bad sektore.
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Da te ne zeza 2d i 3d klokovi i voltaža grafičke? Meni se znalo desiti na 6850 grafi digne 3d taktove ali voltaža ostane 2d pa dobijem reset.
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Njemu se potpuno iskljuci racunar a ne restartuje ili BSOD.

    Nema ovo veze sa grafickom i klokovima, vjerovatno je vezano za relaciju napojna - maticna ploca, a ima i simptome pregrijavanja neke komponente (mada malo vjerovatno).
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Kazes ne prelazis temp preko 80C.. da li je bas granica u biosu 80C ili je mozda nekim slučajem spuštena ? Koja ti je max temperatatura u loadu ?

    I nesto mi se vrti po glavi, da li je ono bio slican slučaj gdje je bios registrovao da temp idu preko 80C a zapravo je max temp bila nekih 10-20C niža..
     
  12. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Mislim da je granica u BIOSu nekih 90 ili 95 stepeni. Max temperatura CPUa u loadu je 80 stepeni. Uradio sam mem test kako je King savjetovao i sve proslo bez ikakvih gresaka. Opet pokrenuo stability test i sve OK.

    Maloprije mi se opet desio shutdown ali sam upratio da je u pozadini radio Windows update... hmm mozda je svo vrijeme on i rusio sistem...


    EDIT:
    Koja glupost. Ostavim racunar da kopa skoro 24h i nikakvih problema. Sjednem za racunar, malo pocnem nesto da klikam ono padne. I sada ne ide u shutdown vec se restartuje :S
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Da ne otvaram novu temu, na jednom starom kompu, win xp, izbaci error kao u smislu, lsass.exe nije startao kako treba ili nesto slicno. Pritisneš ok i računar se restartuje. Zanci ne prikaze desktop vec nakon loading screena izbaci.

    Udjem u safe mode i isto samo ovdje ucita destkop, i onda izbaci isti error.

    Nema druge nego nova instalacija ?
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    http://www.neuber.com/taskmanager/proce ... s.exe.html

    Ne brisi nista, moze biti infekcija virusom ili slicno i moze se rjesiti pomocu AV ili Win.update.

    When i seeee (YOUR COMPUTER WILL BE SHUTDOWN AFTER 60 SEC) simply go to ms dos and type "shutdown -a"

    Just use Windows Explorer to check the date of the file against other files in c:\windows\System32. If you find lots of files with the same date it usually means it's a required Windows file. Another way to check files is to do a right-click on their name then select Properties and look at the various info listed there...
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja ne mogu uci u sistem.
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Druze i sam imam slicne problem, zato ovo i pisem.
    Nemogu se pomiriti sa niskom ocjenom rama u Performance-Win.Experience Index.

    Nadjem ovo kod sebe : This application caused a delay in the system shutdown process : lsass.exe.

    Vezano je RAM memoriju :
    http://www.ehow.com/info_8708584_lsasse ... blems.html

    Koliko sam istrazio kod mene je problem mnogo aplikacija koje se dizu zajedno s Windows-om i radnje koje su u pripravnosti kao npr Java auto-update i sl...gasim sve redom...

    Posto pratim Log fajlove par dana, moj zakljucak je da sam ovu poruku dobio onog dana kada sam instalirao FRAPS, a koji se dize s Windowsom.

    Ako mozes udji u safe mod i provjeriti sta se to sve dize s Windowsom.
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Kakao sam gore i napisao, nisma mogao uci ni u safe mode. Ista poruka koju kada sklonis restartuje pisi. Mada nebitno, digao sam ponovo sistem a sada se moram zezati oko mrežne karte. Neta nema na kompu a nema drivera od mrežne. XP nije prepoznao kartu pa sam PC dofurao sebi ne bi li iskopao na netu.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    trebao si spojiti samo hdd kod sebe i preci antivirusom.
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Bilo mi lakse, niko nije spominjao backup podataka nego sada imam veci problem.

    Kada se udje u win, RPM kulera spadne na nekih 1300 obrtaja i ne dize se ako se CPU optereti 100% vec postepeno ..treba mu minuta/dvije da se digne na nekih 2300 RPM. Temp procesora preko 80C.

    A ujedno me gnjavi i neki svochost.exe koji optereti CPU na 100% pa ga moram ubiti u task manageru ali mi win podje brljaviti sa skinom.

    Prvi put se susrecem da kuler ne prati opterecenje procesora. Da li je do wina ili..

    win xp sp3 stari celeron 2.6GHz ..

    EDIT: Sredio sam. Mislim, tolerancija bila na 65C. Kada se tek upali sve preko 65 on vrti max. Kada padne ispod 65, on se spušta na 1200-1300 RPM. Medjutim kada ponovo predje 65C nece da ide na max ili ubrzava citavu vjecnost. Toleranciju sam spustio na 50C i kada je drugi put predje onda ubzava nesto brze ali nije instant kao kod normalnih kompova.