Rad na Bliskom Istoku

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Jan 18, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. bhd

    bhd Veteran foruma

    Hello ppl, koliko vas je razmisljalo da ide na rad u Afganistan, Iraq, Kuwait, i slicne istocne zemlje. Ja jesam, prijavio sam se, i uskoro idem.

    Btw, Fluor je trenutno smjesten u Hollywood hotelu u Sarajevu, i samo ce po pozivu radit, ko se vec prijavio putem weba www.fluor.com te ukoliko isti zadovolje njihove kriterijume.

    Dyncorp je u Tuzli u Hotelu TZ, i oni ce biti jos dugo vremena.

    Da cujem vasa misljenja o ovim firmama, platama i sl, naravno ako tema smeta, mozete je obrisat.
     
  2. Pasha

    Pasha Komšija

    Nema tog novca koji bi me privukao da idem raditi u zemlji koja miriše na rat, a kamol' u zemlji koja ima bombaških napada k'o BiH stanovnika.

    btw Čini mi se da raja iz Lukavca idu redovno, čak je jedan poginuo.
     
  3. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Dino73n ti radi u Libiji ali to nije nestabilna zona kao te gore navedene. Šta ja znam, kada te pritisne ne biraš. Sigurno je da se nikome ne ide u te rizične zemlje tipa Afganistan i Irak, dok je Kuwait nešto sasvim drugo. Amidža se prijavio da ide u Qatar, već je bio tamo 6 mjeseci, fine se pare mogu ubrati koje ovdje ne možeš zaraditi ni za godinu a kamoli za pola godine. On je radio na građevini, radili su neke autoceste i sl. uglavnom niskogradnja. Samo čuo sam od njega da se treba pripaziti kod ovih naših kada im predaješ papire i novac za troškove oko organizacije vize, putovanja i ostalog jer se znalo desiti čovjek pokupi pare za te troškove i nikad ni para ni glasa od njega. Ja bi lično radio u Kuwaitu i ostalim istočnim zemljama ali u ratnu zonu Afganistana i Iraka ne bi jedino baš da nemam izlaza. Opet ima ljudi koji kažu da je veća šansa da pogineš u saobraćaju negdje kod nas nego u Afganistanu kao šofer za neku američku kompaniju jer je osiguranje ogromno i gotovo neprobojno ali kakve sam sreće izginuo bih prvi dan tamo :D
    Usput BHD jel to 100% ideš i u koju zemlju tačno, koji posao?

    @Pasha slažem se s tobom ali kada čovjek ne vidi izlaz onda je spreman na sve. Ovdje posao teško možeš dobiti pogotovo u SBK kantonu ako nisi u 'stranci'. Džaba ti diploma i što si sposoban to se najmanje gleda. Ja sam pokušavao naći normalan posao ali uzaludno a sada radim nekih 15-20 dana u mjesecu, lagan je posao, zaradi se nešto ali sve je to tanko i nedovoljno za neki normalan život. Šta ako nemaš svoje kuće, dok šta zaradiš ne može ti bit za kirije i režije a kamoli ostale troškove. Sreća pa su vize ukinuli, bar će raja na crno zaraditi za hljeb. I meni tačno dođe da jedan dan sve pošaljem u pm i odem u Njemačku ili Holandiju. Pošto imam i hrvatski pasoš kad me neko pita imaš li njihovo državljanstvo, kažem imam pa sve i jedan mi kaže šta tu budalo radiš ja bi na tvom mjestu u vidu magle otišao u zapadnu europu :eek:
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    Jaran isao prije jedno godinu, opasno tamo hapali nasi i Srbi iz oni americkih kontejnera xD Znam da je zaradjivao par milja mjesecno, ne sjecam se tacne cifre.

    Ja bi se na taj potez odlucio kad bi me bas nevolja natjerala nedaj Boze, mislim, rad par hiljada da ostanem u kolicima za citav zivot / da berem ljubicice odozdo - no way :!:
     
  5. bhd

    bhd Veteran foruma

    Idem 100%, cekam let..

    Idem u afganistan, za Dyncorp, fina je cifra, kako god okrenes, 5 godina rada ovdje = 1 tamo. Sve placeno... jes, da je malo pegla kad se moras vratit, al gledam to i iz ugla kad bi isao na godisnji u dubai, vishe puta godisnje....

    Posao je nesto kao sef skladista, fina para, fina pozicija, malo strpljenja. Nisam skroz pritjeran u kut, al idem tamo zbog stambenog pitanja. NE daje mi se kredit ovdje pa da vracam duplo...
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Haj nek je hairli, radi tamo par godina i onda dođi ovdje ko hadžo :)
     
  7. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ma, znas ono, i ide mi se n i neide mi se.. Al kako god okrenem, samo iz goreg u gore u nasoj zemlji ide. Dan za danom su preslikani za nas radnicku klasu, mislim.. nije lose, al moze bolje, al trenutno... imamo bezvinzni rezim, al nigdje se ne ide, osim ako ne stedis godinu bla bla bla :)

    elem.. cilj=sredstvo
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Dynacorp radi security? Cini mi se da sam jednom gledao neki dokumentarac o njima.
     
  9. bhd

    bhd Veteran foruma

    Dyncorp radi sve, ovisi za sta su potpisali ugovor sa americkom vojskom, skladista, security, vatrogasci, veseraji...fuel... etc.
     
  10. sumeir

    sumeir Komšija

    Ako je to to http://en.wikipedia.org/wiki/DynCorp

    Brate nek ti je sa srećom... ali ići u ova područja Irak i Afganistan i raditi za ovakve kompanije sa ovakvom šarenom historijom, može insana samo kakv "sikluk" stići :|

    P.S Ako budeš imao interneta javi se da znamo kako ti je . :)
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jaran mi radi u Juznom Afganostanu lik uziva..
    postavljaju klima uredjaje
    evo slika koje redovno salje :smt005
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kako koga zadesi, neki su u satoru 6 mjeseci :) Nek je sa srecom ;)
     
  13. JaLa

    JaLa Komšija

    Jaran isao 2008. na ljeto u Afganistan u neku Talijansku bazu/firmu, bio 3 mjeseca, vratio se ovamo uzeo BMW 5-icu od 13-15 milja. Mjesecno je imao mislim preko 3000 KM.
    Extra cifra, ali kaze da vise ne bi nikad tamo isao. Ratno stanje jbg, u blizini padaju granate, cuju se pucnjevi itd itd. Uslovi unutar te baze su dobri, cim pogledas kroz prozor, nazalost, sve ti bude jasno, kao pustinja jbt, nigdje niko, srusene kuce itd itd. Samo vojska na svakom koraku.
     
  14. sumeir

    sumeir Komšija

    Moja Tale da Bog da da su ove fotke i blizu Afganistana, fotografija nije jasna ali mi se čini da na tablicama piše Dubai. :lol:
     
  15. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ma to je ta firma, ma znam gdje idem, cuvat glavu zaradit pare, i nazad. Idem da rijesim stambeno pitanje. Jebga, ovdje ne mogu sa ovim trenutno sto raspolazem mogu samo rentat, al dokad... :) I da, skime god da pricam ko je tamo, niko se ne vraca... svi ostaju gemaju lovu, a ko se vrati, vracen je zbog javasluka, il je krao, duvao, il sta vec, pa ga ovi poslali kuci. Znaci, iskljuci emocije na odredjeni period, stisni damu, i radi. ustedi. Kontam, ovdje za godinu to ne mogu, a da imamo nesto u ovoj bih, sem raje okolo, i svakodnevne kafe x3 i vikendasko opijanje ... :)

    malo se stisnut, rijesit neka pitanja, i nazad u svakodnevnicu.
     
  16. jeretik

    jeretik Komšija

    STRANCI

    placaju. To je to, sve je receno time.
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    placaju K***C, nema vecih jadova i stipsi od njih, iz LICNOG iskustva ti pricam! :)
     
  18. bhd

    bhd Veteran foruma

    Sef veseraja, nadgleda zene dal su oprale sve, prati rad, da bude sve ok...plata 38000$ gdisnje x 1.467 km = oko.-.. 55 000 km godisnje.../ 12 ? 4600 km MJESECNO:)

    to je dobio lik sto je pored mene aplicirao, haj recimo da prica engleski ko pocetnik :)
    Al jebga, veseraj, prljavo, radi se 12 sati....
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Imam par jarana sto rade za dajnakorp(kuhinja,klima majstor,odrzavanje vozila),nisu neki uslovi,plata je jedva nesto preko $20000 za godinu i samo jedna avio karta godisnje,kuci mozes svaka tri mjeseca al o svom trosku.Radi se po 12h dnevno i nemas nikad slobodan dan.U fluoru je vec dosta bolje ali tesko je tamo uletiti,treba ti jaka stela.
    Ko god moze kod kuce ista ostvariti nek nigdje ne ide...
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    pa ne znam gdje se onda slikao :smt005 kaze da radi u gradu Bagram, valjda ima neki aerodrom..
    uglavnom montiraju klime ili rade kao kuhari
    [​IMG]
     
Thread Status:
Not open for further replies.