Rad na Bliskom Istoku

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Jan 18, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Pasha

    Pasha Komšija

    Ako misliš na slučaj rumunskih cigana koje je francuska vlada protjerala jer NIKO nema pravo da sebi razapne šator na livadi a oni nisu htjeli u kolektivni smještaj, onda si neupućen i možemo se vratiti na ono moje onih koji su sišli sa planine. ;)

    Eno Đure živ, zdrav i uspješan. Ako misliš na one koji su otišli tamo kao tipa električari raditi, vrlo dobro su znali na šta idu, druga je stvar što ljudi misle da ih neko jedva čeka da im dadne stan i auto pride.



    Ne razumijem na osnovu čega TI ovo sve pričaš, a spomenuo si da nikada nisi vani živio ? :? Naprotiv, ovdje se više cijeni čovjek i njegovo znanje, što nije slučaj u Bosni.


    Ovo je najpametnije što si napisao.
     
  2. bhd

    bhd Veteran foruma

    dobra plata, placena hrana, godisnji... :) ko politicari, samo sto moras radit u ratnim uslovima al i tad si sigurniji nego.. vecina ovdje.
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    lol bolan gdje se cijeni znanje...prvo niko ti ne da dozvolu da radis...i da hoces ne mozes, ne priznaju ti diplome...
    moras tamo minimum 3 godine da budes da steknes neka prava...
    i da nemaju svi tetke, amidze, stanove, odakle nam smjestaj da sutra odemo na Zapad ko će nam posao osigurati...moze ti samo osigurati u kanalu ili negdje isto kao i ovamo i onda ti vizu prekidati svakih 9 mjeseci...
    Daj sta pricas nemaš ti pojma sta je zivot i kako je otići negdje vani raditi..nisam ni rekao da je u Bosni dobro..
    ako si ti imao srece, pa sišao sa brda u inostranstvo kod nekog rodje koji je vjerovatno da bi stekao to sto je stekao pišao krv, onda tu sreću nemaju svi...
    edit, napominjem da si citav zivot u kreditu da otplatis jednosoban san, a o kupovini porodične kuće koja će biti nekad 100% tvoja, moraš sanjati...
    Edit paša de nam reci sta si to ti stekao od privatnog dobra na zapadu..ako nije tajna
     
  4. Triforce

    Triforce Aktivista

  5. Pasha

    Pasha Komšija

    U svim zemljama gdje sam bio redovno sam dobijao poslove ispred Talijana i Nijemaca.

    To bi ti da dođu po tebe i da te fino zamole ? Evo meni su je dali bez problema.


    Ovo je problem BiH, nije problem zapada. Više se diploma kupilo, nego povrća u zadnje vrijeme.


    Koja bi ti prava ? Opet ne znaš o čemu pišeš.

    :lol: Ko posao osigurava strancima ? Jel' im dođu tetke da porazgovaraju sa direktorom firme ? Posao ti osigurava znanje, a ne štela k'o u Bosni. Viza kada ti se odobri nema šanse da ti je ukinu. Dakle, opet pričaš neistinu i klasičnu bosansku mantru zapada.

    Ja privatno poznajem neke ljude sa foruma, stariji članovi znaju da sam iz Sarajeva, rođen i odrastao. Meni je 32 godine, a to je poprilično dosta vremena da ga provedeš po amasadama itd.. ganjajući izlaz.

    Nisam ništa, ali nisam ništa ni u Sarajevu imao, ali ovdje barem imam posao i država te neće ostavit da krepaš k'o ker.
     
  6. Looney

    Looney Komšija

    Rale druže sretno i čuvaj se. Ako budeš u Bagramu javi da ti dam burazov broj pa pijte kafu :)
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    drago mi je da si sa bar 32 godine uspio da nadjes posao, znam neke sa brda koji imaju mnogo, mnogo vise i to u Bosni..
    Vidim da si znao kako da iskoristis znanje..Neće te država ostaviti da krepes, ne brini sam ćes krepati od rada i želje da dozivis penziju...
     
  8. Pasha

    Pasha Komšija

    Ja jedno, ti drugo. Imao sam ja i u Sarajevu posao, samo što uglavnom nisi plaćen a čak sam više i teže poslove radio, pa onda nisi prijavljen i tako to.

    Nije ni zapad bajka, ali činjenica je da te ljudi cijene koliko znaš. Ne radim ja neki super fensi posao ( električar sam), ali ljudi te cijene i plaćaju.

    Ko može i kome je dosta neka pali. Ja sam sada oženjen Nijemicom, sretan, zadovoljan. U onoj situaciji u Sarajevu nisam ni pomišljao na brak, a kamol' na djecu i slične stvari.

    Poenta je ; neka pali ko može i ko je još mlad.


    BHD sretno :)
     
  9. donjapa

    donjapa Overclocker

    Sretno za kolegu BHD-a,

    ioako mnogi govore da je sigurno ipak sama pomisao na ratnu zonu ulije dozu straha u krv, zato ne hvala.

    - Sto se tice rasprave zapadnih drzava i Bosne jasno je da nigdje nije kao kod kuce, da nigdje nema kao u Bosni. Ali kada pogledas realnost moras biti lud da priznas da je ovo "normalna" drzava, ako Bog da ce biti ali jos nije.

    - Cesto odem na zapad kod djevojke i mogu reci da nije nemoguce uspjeti i da te ljudi itekako cijene, njeni imaju porodicnu kucu 100% njihovu te par stanova na balkanu a to se istina steklo "pisanjem krvi" 20 godina.

    Cinjenica je gdje god covjek sa znanjem/voljom ode moze uspjeti, negdje prije i lakse a negdje teze i sporije, samo nema rahatluka kao u Bosni i to nam svima mora biti jasno.
     
  10. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Pasha kako god da okrenes mi smo gore "auslanderi" ili kako se pise i uvijek cemo samo to i biti, svabe rade na tome i sigurno da se nece moci vise tek tako dobiti radna dozvola u njemackoj a pogotovo drzavljanstvo. (ovaj zadnji slucaj sa Merkel i Turcima). Medjutim, bio sam par puta gore i psihicki sam se odmorio (svabija), nema onih papaka sto ako prodjes u solidnom autu ili sa lijepom djevojkom da ce reci "sa ce papak, treba mu jebat majku". Sretnes komsiju, kaze ti "guten tag" i to je to, a ne ko kod nas "nek komsiji crkne krava". Zivjeti u metropolama vani je sigurno lijepo jer se moze i dosta balkanaca nafatat pa se covjek moze i druzit dok je zivot u malim mjestim vec tezi, govorim iz iskustva prijatelja koji je u jednom penzionerskom naselji vise izludio. :)
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Tale mora da si ti neki opasan sretink, ili je tvoja nena sretnik bila, ali oko moje stopa nezaposlenosti ovdje je 50%, pogledaj kolika je u razvijenim zemljama, plus tamo i da ne radiš mogao bi nekako preživit od socijale. Da ne pričamo o Skandinavskim zemljama.

    Ovo ti govorim iz iskustva jer i sam imam rodbine na zapadu, a kao što ti Pasha reče ti naklapaš tipičnu bosančerosku spiku.

    Kažeš kako poznaješ lljude koji su upijeli sa kosom do traktora, znam i h i ja, ali koliko ih ima koji su pali kao kruške? Ovdje jedino možeš zaradit finu lovu ako pokreneš nešto privatno i ako ti uspije. Normalan posao sa normalnom platom od koje možeš solidno živjet je praktički nemoguće naći jer je država u kurcu, preduzeća ne rade, jedino ako upadneš u Tellecom tj. ako si na budzetu države.

    BHD nek ti je sa srećom. KAd se vratiš neće ti trebat neka kanta do 10k km :)
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Drug nisam ja spomenuo stanje ovdje, ja govorim kakvo je stanje tamo...
    stopa nezaposlenosti je tolika..a kafici su puni, svi studiraju, imaju para da plate net, cooliraju imaju i šta da jedu...
    Da je loše ovdje, sigurno jeste...ali da bi postao nesto na zapadu valja imati srecu i slomiti leđa...u svakom slucaju je bolje raditi na zapadu nego biti ovdje bez posla..nisam ja nista protiv zapada. ja samo govorim da nije ni tamo, bajno i lijepo...I svako ko je otisao je otisao jer je morao, ne jer je htio.
    I ta socijala kod njih ima svoje uslove..
    i da tamo se radi 360 dana u godini
     
  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    ovo j**o lud zbunjenog :/

    BHD sretno :)
     
  14. Pasha

    Pasha Komšija

    Postoji zakon o radu u svakoj državi i minimum stoji 20 dana godišnjeg ( barem u Njemačkoj), koji se povećava iz godine u godinu kao i u BiH.

    Ovo više postaje smiješno koliko se ofiraš. Izgleda da i ja trebam doći u Tuzlu da bih se informisao o mom životu u Njemačkoj, kako i šta dalje. Izgleda da je to tvoje područje bogato stručnjacima za EU pitanja.
     
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Bas podjoh da pitam odkud mu ovo za 360 dana... Rodjak dolazi svako ljeto na mjesec dana, a kolko sam primjetio i ostali, ako ikad bude pun grad to je kad dijaspora dodje trosit ojre :D
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Tale je legenda :D
    BHD sretno!
     
  17. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

Thread Status:
Not open for further replies.