Radeon VII

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Neso, Jan 9, 2019.

  1. Neso

    Neso Komšija

    Last edited: Jan 9, 2019
  2. Esh

    Esh HWB

    Interesantno, ali jos intersantniji je segment oko 300 dolara. Nvidia ce vjerovatno malo spustiti cijene RTX serije. Pitam se kakav je TDP..
     
  3. Neso

    Neso Komšija

    Sumnjam da ce spustit cijene. Prije da ce biti launch GTX verije RTX-a, vrlo uskoro. Nvidia sa trenutnom ponudom i cijenama ne moze na dobro izaci.
     
  4. Esh

    Esh HWB

  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    AMD udara guzove redom :)
     
    Neso likes this.
  6. vutra

    vutra Komšija

    Za $699 sam očekivao puno više, ali haj' "wait for Navi" :D
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sta si ocekivao? I sa ovom cijenom su jedva na nuli jer je u pitanju 7nm i 16GB HBM memorije.
     
  8. Neso

    Neso Komšija

    Ovo je launch koji je bio ocekivan od Nvidie, a koji nije dostavila. Ljudi su “prekucali” market sa ovom ponudom. Ovaj GPU sa ovom nomenklaturom i ovom kolicinom HMB 2 memorije ce da bude sve bolji i bolji kako vrijeme bude odmicalo tj. kako se aplikacije budu prilagodjavale resursima.
     
  9. vutra

    vutra Komšija

    7nm ima smisla, ono što nema smisla opet staviti HBM memoriju u consumer kartu i to ni manje ni više nego 16GB. I danas je Vega 56/64 relativno skupa velikim dijelom zbog memorije.

    Ne može se AMD dovijeka oslanjati na "fine wine" koncept. Korisnici traže performanse sada, a ne za godinu, dvije. Performanse na nivou 2080 (u 3 igre), za istu cijenu uz manje feature-a nije nešto specijalno.
    Kako god, sačekati koji benchmark pa ćemo vidjeti.
     
    Last edited: Jan 9, 2019
  10. Neso

    Neso Komšija

    Pa i dostavili su ljudi ono sto su gameri ocekivali za nekih 700 dolara, 4K 6o gaming.
     
  11. vutra

    vutra Komšija

    Da, ali to već imaju s 2080, plus RT (kakav takav), plus DLSS.
    Dodaj na to činjenicu da će i nvidia imati podršku za freesync i 16GB HBM je jedina prednost Radeon 7 karte (ako ne računamo The Division 2 :D).
    Ne gotivim nvidia-u, ali tako je.

    Samo da se razumijemo, ne pokušavam se raspravljati samo tipkam svoje mišljenje :) , a AMD može bolje.
     
  12. xman

    xman Komšija

    Na vjerujem.
    Prodavati ce po istoj ili visoj cijeni performanse (pitanje je da li ce biti takve) 1080TI koja je godinama na trzistu...
     
  13. Neso

    Neso Komšija

    Ja sam uvijek preferirao Nvidiu, da se razumijemo. Brate brezovrazluk je trazti $1200 za 4K 60. Gamere zanimaju performanse u rasterizaciji. Ne mozes siliti ljude da placaju dodatnih $500 na postojecih $700, za tech koji je bukvalno u Beta fazi. Nvidia da je fer, odmah bi lansirali GTX i RTX, pa ko voli nek izvoli.

    Neka konkurencije ljudi, bolje za nas. Pa dosta je muzenja vise, i od Nvidie i od Intela. Koliko je u Bosni RTX 2080 Ti? :D
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Prvo hejtanje kada su izasle RTX sa bezobraznim cijenama, sada hejtanje po amd-u jer nude isto za manje novca :)
     
  15. xman

    xman Komšija

    Konkurencija je najbolja stvar za potrosaca i ja licno ne preferiran ni crvene ni zelene,nebitno mi je, ali znam da je vec dugo AMD u prasini i kada konacno donekle stigne NV sa par godina gasnjenja lupe istu cijenu za slicne ili malo slabije performanse. Isto je i sada ili grijesim? Za 700$ ce prodavati kartu koja nece primirisati 2080TI performansama nego ce siguran sam biti i nesto sporija od godinama stare 1080TI?
    Sta tu AMD nudi? Vise istog?
    NV od mene nikada ne bi dobila pare za RTX karte a AMD jos manje jer da su konkurencija NV ne bi ovi divljali sa cijenama.
     
  16. Neso

    Neso Komšija

    Odakle ti te informacije da ce biti sporija od 1080Ti. Ova kartica bi se trebala plasirati izmedju 2080 i 2080 Ti, za $700. Koliko Nvidia naplacuje slicne performanse? Kartica ima 16 GB HBM2 memorije sa propusnoscu od 1TB/s :D Ovaj GPU ce dobro profitirati na visokim rezolucijama i sa ukljucenim AA, IMO. Bice naslovi u kojima ce derat i 2080 TI, ako nista za par FPSA, na 4K i 5K. Po meni je ovo super ponuda od AMD-a. Sve u svemu, vidjeti cemo benchmarke...

    Lisa Su je rekla danas na keynote-u da kasnije ove godine dolazi nova generacija GPU-ova od njih. Na Computexu cemo cuti vise. Vjerovatno Navi nije jos uvijek bio spreman za launch pa to cuvaju za kasnije ove godine da mogu konkurisati sljedecoj generaciji od Nvidie. Sad za sad imaju GPU koji je full 4K 60p sposoban, da pariraju RTX seriji kartica. Samo neka konkurencije :)
     
    Last edited: Jan 10, 2019
    Sena likes this.
  17. xman

    xman Komšija

    Na velikoj vecini bencheva koje sam vidio 1080ti je nesto brza od 2080 ili sam gledao lazne testove.:D
    AMD nudi perf RTX po cijeni RTX bez dodatne tehnologije. 700$ ce ih ukopati,karta je preskupa. Mene kao kupca ne zanima koliko ih je kostala i zasto su trpali HBM opet u nju. Ocekuj od NV 11xx seriju koja ce biti znatno jeftinija od Radeona7 a brza. Ja stvarno ne vidim kako je AMD konkurencija ili ne vidim siru sliku.
     
  18. vutra

    vutra Komšija

    Last edited: Jan 10, 2019
    Konjislav and Esh like this.
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ne kontam, baš dobre performanse za 700 dolara. Sve i da kupiš 1080ti polovnu i gaženu opet moraš keširati, nije ni ona dzaba
    Mene više zanima kakvu će mid range kartu izbaciti.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Da izbace nesto u nivou RTX 2060 za 250$ prodavat ce se ko kifle.