RAM na 2400 MHz

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by m.gaming, Dec 28, 2013.

  1. m.gaming

    m.gaming Novi član

    Pozdrav,

    uzeo sam novi PC, izmedju ostalog i 16 GB:

    DDR III 8GB (2X4GB) 2400MHz KINGSTON HyperX Beast Series XMP

    koje sam naveo da mi stave na 2400 MHz, dok su sastavljali konfiguraciju.
    Medjutim, malo, malo sistem mi daje BSOD (Win 8.1)
    tako da zanima me da li je moguce da je to do ove memorije. Koliko ja znam nista drugo nije over-clockano na sistemu.

    Hvala puno
     
  2. k0ST

    k0ST Aktivista

    Kazes 16 GB - znaci 4x4GB?
    Najjednostavnije je da u BIOSu vidis jesu li ti postavili XMP postavke za 2400 brzinu - ako nisu podesi. Ako to ne upali onda postavi manuelno brzinu, latencije i voltazu - proguglaj detaljno tajminge za taj RAM, vjerovatno je 11-13-13-31 2T na 1.65V
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Koji je procesor i maticna?
     
  4. m.gaming

    m.gaming Novi član

    i7-4770

    gigabyte z87x-d3h
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa probaj spustiti brzinu memorije pa vidi je li do tog.
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Vidi jel voltaza na 1.65V. Sada je kasno ovo govoriti ali bezveze si bacao novac na taj ram, trebao si uzeti klasicni 1600mHz ram a ostatak novca dati na K verziju tog procesora.
     
  7. m.gaming

    m.gaming Novi član

    voltaza je 1.69
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nadji na kingston stranici tacne latencije za taj ram i rucno ih ukucaj. Ako nista spusta brzinu rama pa pokusaj ponovo. Trebalo bi da radi jer je taj ram na gigabajtovoj QVL listi.
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    XMP i viola.
     
  10. m.gaming

    m.gaming Novi član

  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Intel Haswell je osjetljiv malo vise od Sandy B., pa budi malo vise oprezan.

    Prvo odi u bios i load defaults, a potom pogledaj video 1 i 2 ;

    http://www.youtube.com/watch?v=6kNWMfAaVj0

    http://www.youtube.com/watch?v=0CHs5_TdpXE

    Note. manuelno RAM voltazu mozes da mjenjas sa + / - dugmicima na tastaturi, prvo pokusaj sa 1.5 V na 1333 mhz i potom dizi samo brzinu na npr 1600 itd...(pogledaj koliko je tacno kada budes napravio load defaults).
     
  12. m.gaming

    m.gaming Novi član

    pronasao sam u biosu xmp profile

    kada stavim na 2400 pada sistem, 2100 radi sad, za sad
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Moguce je da ram nije OK a tako isto je i moguce da procesor ne moze da operise ramom na toj frekvenciji.
     
  14. m.gaming

    m.gaming Novi član

    2100 mi je dovoljno, samo me zanima da li sam trebao promjeniti nesto drugo osim XMP profila?
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nemas ti to sta podesavat, reklamiraj jer ne radi i vozdra.
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Procesor zvanicno podrzava do 1600MHz brzine memorije, sve preko nije garantovano, isto tako i ploca, sto u prevodu znaci da nije sve u XMP i da samo stavis memu u sistem i imas 2400MHz,

    Ipak se radi o 4 sticka, sto je dodatno opterecenje za integrisani memorijski kontroler u procesoru, tako da za 2400MHz mozda treba malo dici Voltazu memorijskog kontrolera sa 1.15 na 1.25V (VCCSA ili slicna oznaka u BIOSU ploce).

    Nema svaki CPU dobar IM kontroler, mozda je jednostavno dobio los primjerak.

    A i nije lose ni 2133MHz sa nizim latencijama npr 10-11-10-30 1.65V (sto vjerovatno mogu ovi stickovi) u poredjenju sa 2400MHz i 11-13-13-36 1.65V
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Tako je. Nije garantovano 2400 MHz. Ja nebi povecavao napon (bilo koji) sve dok ne odredis max. brzinu i latencije za AUTO postavke.

    Kod mene su CL i RCD (druga po redu) latencije rusile sistem. Nemoj XMP profil koristiti, neka bude na AUTO. Load bios defaults i pogledaj voltazu za ram, pa smanji na cca 1.550V, podigni Win.OS, pa CPU-Z. Ponovo idi u bios i tamo gjde je brzina rama, npr 1333 ili 1600, samo promjeni za 1 mjesto vise, znaci ako je 1333 ti promjeni na 1600, 1600 na 1866, podigni Windows, CPU-Z, malo testiraj i obavezno pogledaj koje su latencije promjenjene.

    Vec na 1866 moguce da ces imati manje probleme, jer je tvoj memorijski kontroler u procesoru podrzan od-do: 1333/1600. Kada dodjes na 1866 MHz, povecaj napon na 1.600V, a potom idi na 2133 MHz, ne diraj latencije, mora biti AUTO. Ako ti padne sistem na 2133 MHz, moras sve od pocetka, ali prije nego krenes od pocetka sa 1333 MHz i 1.550V, pogledaj koje su latencije bile ponudjene za 2133 MHz profil. To ces pogledati tako sto ces u bios kliknuti na DRAM configuration i sada bi trebalo da znas koje latencije ruse sistem.

    Mislim da bi trebao imati 11-13-13-30 za 2133 MHz. Kada ponovo dodjes na 1866 i zelis postici vise od 2133 MHz, prvo promjeni prvu latenciju sa 11 na 13, snimi i pokusaj uci u Windows ili prvu CL sa 11 na 13, drugu sa 13 na 15. Ako si usao u Windows, malo testiraj, a potom idi u bios i promjenji brzinu na 2400 MHz-ne diraj napon od 1.600V. Ako uspije, tvoje latencije ce biti 13-15-15-30 na 2400 MHz. Ako ne budes mogao dobiti 2400, povecaj CL na 15 za konacnih 15-15-15-30.

    U sustini, povecanjem samo brzine, jedno po jedno polje, ostalo na auto, trebao bi dobiti 2400 MHz, bez promjene latencija, ali ako ne bude stabilno, tada koristi dodatne napone-ako zelis. Ako postignes neku zeljenu brzinu, a latencije su puno visoke, tada smanji samo za 1 i jednu latenciju, npr 2400MHz sa 15-15-15-30 na 14-15-15-30, pa 14-15-14-30, pa 13-15-14-30 itd...

    Koliki su XMP profili kod tebe? latencije i brzine, pise ti u bios-u!?

    Evo ti tabela za tvoj RAM;
    http://www.techpowerup.com/reviews/King ... C11/8.html
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Covjek je platio gejmerski ram duplo vise od cijene normalnog, tako da bih savjetovao da to reklamira pa neka oni razmisljaju do cega je. Trebali su odmah pri sastavljanju konfe reci da nece raditi.
     
  19. m.gaming

    m.gaming Novi član

    evo ga cpu-z:

    [​IMG]
     
  20. Pionir

    Pionir Overclocker

    Eto sad sam vidis da radi na CL-11 i 2133, nadam se na 1.550V !?

    Sada pokusaj kako sam ti objasnio postici 2400 sa CL i tRCD od 15 do 13.

    Na jedan nacin je slaba ploca, da je Z87x-UD5 moglo bi :D, nije-pa se treba malo namuciti :wink: