RAM na 2400 MHz

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by m.gaming, Dec 28, 2013.

  1. m.gaming

    m.gaming Novi član

    na 1.584 V
     
  2. DarGar

    DarGar Aktivista

    a sta bi konkretno trebao da reklamira? da li je ram ispravan? jeste. to sto cpu ne moze da izgura 2400Mhz, nije problem trgovca...
    neko ko daje 2-3000km za komp, trebao bi da posjeduje bar neko osnovno znanje...

    ja mu licno nebi prodao ovaj ram, jer znam da vrlo tesko da ce raditi sa tim cpu...

    a i ne vidim razlog zasto nije uzeo cpu sa K oznakom, kada je vec uzimao Z plocu
     
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Druze fino ti pise u datasheats za tu memoriju da voltaza memorije mora biti postavljena na 1.65V za 2400MHz, tajminzi 11-13-13-30 , a za 2133MHz ,tajminzi 11-12-11-30 treba voltazu staviti na 1.60V.

    Takodje trebas da postavis voltazu memorijskog kontrolera na 1.25V do 1.35V rucno (VCCSA voltaza).
     
  4. m.gaming

    m.gaming Novi član

  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Haswell bi trebao bez problema da pogura 2400 MHz memu, mozda je pisalo vec, ali sta se desi kad ukljucis XMP profil?

    On bi trebao da podigne sekundarne napone i osigura stabilnost.
     
  6. m.gaming

    m.gaming Novi član

    u biosu imam dva XMP profila koja su vec bila tu (nisam ja nista mijenjao)

    na 2400 win nece da se pokrene odma na boot javlja bsod,
    na 2133 radi savrseno dosad nijedan prob
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    To je zato sto bi trebao da prvo ides sa XMP-1, a potom provjeris napone da li su u okviru onog sto ti KingT navodi, podignes Windows, testiras, a potom udjes u bios i ucitas XMP profil 2 sa 2400 i provjeris napone prije podizanja Win.

    Evo vidis da su i ovde podigli napon memorijskog kontrolera na 1.35V (1.65V za memoriju);
    [​IMG]
    Ako ne budes mogao kroz XMP, idi manuelno, ali tada pokusas sa malo manjim naponima npr 1.30/1.620...
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Sto je najzalosnije razlika u benchovima izmedju 1600 i 2xxx ddr3 je ovako 0.5% :)
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Mora da koristi integrisanu grafiku pa mu je brzina ram-a bitna. :D
     
  10. rijads

    rijads Aktivista

    Kod mene je takodje 2400 mhz i imao sam problema sa prvim xmp profilom nije bsod ali mi pc zamrzne (Neko je spomenuo da xmp profil osigurava stabilnost sto je daleko od tacnog), probao sam druge xmp profile sa razlicitim tajmingom, i nasao jedan koji mi odgovara i onda sam rucno dodao voltaze i od tada je u redu.
    EDIT: Sto se tice ove frekvencije, CPU koristim za enkodiranje (x264) 24/7, i zaista nema potrebe za povecavanjem iznad 1600, tako da sam vratio ram na 1600 i oc-ao cpu sto se daleko vise isplati (osim ako ne koristi internu grafu).
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Dobro, a da li je neko pokusao na non K Haswell procesoru testirati RAM+procesor cache ratio vs multi i koliki je omjer?
     
  12. m.gaming

    m.gaming Novi član

    nemogu nigdje da pronadjem kako da u biosu (gigabyte) da podesim ovaj memorijski kontroller..
    je li to PCH Core
     
  13. Pionir

    Pionir Overclocker

    Bitno je da si saznao kako je tvoj RAM ispravan i da bez manuelnog OC nema brzine od 2400 MHz, a mozda bi morao povecati napon-e za vecu brzinu ili nize latencije.

    Sada imas 2133 MHz ispod 1.60V i bez dodavanja VCCIO/VTT voltaze i predstavlja svojevrstan uspjeh :wink:

    Ako se odlucis na bolje/nize latencije za 2133 MHz ili neku brzinu +/-2400 MHz, tada moras biti siguran sta radis i u sta se upustas.

    Procitaj upute za svoju maticnu koje mozes naci na Gigabyte stranici, iskluci write caching na HDD-u dok trazis prihvatljiv oc, pogledaj neki video i sl.
    http://download.gigabyte.eu/FileList/Ma ... -d3h_e.pdf

    http://www.overclock.net/t/908782/sandy ... mbers-only
    [​IMG]
     
  14. m.gaming

    m.gaming Novi član

    bio sam povecao za System agent voltage za 0.3v tokom nekih 10tak min? da li sam mogao ostetio nesto tu?
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ne.

    Ako je tako kao sto kazes i ako si sada vratio na default, sve ce raditi OK.