RAM upgrade

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by colg, Aug 7, 2012.

  1. colg

    colg Aktivista

  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nemoj dzaba bacati novac na taj ram, neces osjetiti nikakvu razliku. Uostalom, hoce li ti maticna izaci na kraj sa 2133mhz ramom?
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Koja ploca i proc? Proc je vazniji za 2133 MHz nego ploca zbog IMC-a.
     
  4. colg

    colg Aktivista

    Procesor mi je i7 920 a maticna mi je Gigabyte EX58-UD3R.
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Onda batali ovaj RAM, tu samo tripple ide, ovo su sve novijii chipovi i ti chipovi doslovno mrze X58 platformu.
     
  6. colg

    colg Aktivista

  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nope, tebi treba paket od tri pločice, to se ne proizvodi vise, jedino negdje polovno traziti po OC forumima.
    Za X58 je najbolji ram sa Elpira Hyper chipovima, ali to debelo kosta.
     
  8. colg

    colg Aktivista

    Pa vidim da pise da moze i dual i triple channel.
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Dual nema smisla ici na X58, zbog drugacijeg pristupanja memoriji od strane IMC-a i totalno drugacije arhitekture u procesoru mu odnosu na SB/IB, tripple je najbolje ici. Jedino da uzmes dva paketa, pa da sastavis tripple, ali onda jedna pločica zjapi, ali opet jednostavno to nije RAM namijenjen X58, za X58 imho se trebaju samo gledati tripple chanell kitovi koji su deklarirani za rad sa X58 i imaju latencija postavljene, napon kako trazi spomenuta platforma i itd.

    A plus tek se sada sjetih, za preko 2 GHz ram na X58, treba ti dobra ploca, veoma dobra, i veoma, veoma i jos jednom veoma dobar i kvalitetan IMC u procesoru koji ne zahtijeva previse QPI/Vtt napona za rad.

    Tako moj savijet ti je odustani, jer je preskupo i prekomplikovano. Imao sam X58, i znam kako stvarni hodaju tu. Natjerati 2 GHz memu da radi sa i7 970 je bila mala patnja, jos da ne govorimo koliko Gulftown (i7 970, 980, 980X, 990X) ima bolji IMC od Bloomfielda (i7 920 i ostali quad core iz 900 serije), jos sam imao Dominator GT RAM.
     
  10. colg

    colg Aktivista

    Ma nista onda od toga, samo cu vidjeti da onda gtx 275 zamjenim sa gtx 560ti.
     
  11. aeRo

    aeRo Komšija

    Da ne otvaram novu temu, kad sam vec upgradeao procesor na Q6600 i najvjerovatnije da ce doci 6870 umjesto stare 6850, interesuje me da li bi se osjetio ikakav pomak u performansama kada bi dodao jos gigu RAM-a jer trenutno imam 3GB.
     
  12. Mujka

    Mujka Komšija

    ja kad sam upgrejdo sa 4 na 8 osjetio sam tako da XD
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Sa 6870 na 6850, bacanje para dzaba. 560Ti ili neka serija 7xxx
     
  14. aeRo

    aeRo Komšija

    Rijec je o tome da mi je 6850 riknula i da je u toj firmi nemaju na stanju, i da sad imam opciju da dodam 20-30KM za 6870 2GB.. Da se ja pitam ne bi 6850 dirao nikako da nije riknula ali eto ovako mi je ispala bolja opcija jer cu za minimalno para dobiti ipak bolje performanse. Ali da ne idemo dalje u offtopic, interesuje me primarno RAM.
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Velika je razlika izmedju 3GB i 4GB, pogotovo u novijim igrama gdje ni 4GB nije dovoljno (BF3 trazi min 6GB u sistemu da bi sve bilo optimalno).
     
  16. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ne znam kakva je situacija sada nakon tonu patcheva i sl. ali meni je super picio BF3 sa 4Gb..

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
     
  17. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ja nisam vidio potrebu za 8 GB, a ne vidim ni sad, čak ni dok sam igra BF3. Znao sam u isto vrijeme imat i Diablo 3 i Dota 2 pokrenute sa FF i 10 tabova i još štošta pa je zauzeže RAMa bilo oko 3GB. Ne sjećam se da mi je ikad došlo na 4 GB.
     
  18. pac

    pac Komšija

    Razliku ces samo osjetiti ako radis teski multitasking kao sto je zoi naveo primjer, osim ako dosad nisi imao prob trzanje igara.
     
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Meni bf hladno uzme 5.5gb rama. Definitivno bolje radi na 8gb nego na 4gb koje su bile usko grlo to moze potvrditi bruka raje. Ako imas vise rama logicno je da usage nece vise biti ko prije 3gb vec vise. Ono sto je prije bilo 4 sad je 8gb mainstream pogotovo sto je ram sad dzaba. Ja 8gb kontam dati za 50km da oslobodim slotove za buduci upgrade. Mada je aero trebo sve prodat i uzet i3 kad sve saberes za upgrade ne isplati se.
    I ne zaboravite x86 vs x64 OS kad je usage u pitanju jer nije isto kad samo win radi a kamoli sta zahtjevnije.
     
  20. aeRo

    aeRo Komšija

    Ma znam da se meni ne isplati bilo kakav upgrade ali vidio sam da mi je E4600 na izmaku i utopio sam ga za 80KM a Q6600 uzeo za 140, tako da na kraju krajeva i nije neko ulaganje.. Isto tako planiram prodati gigu RAM-a sto imam trenutno za 15ak 20KM a uzeti keks od 2 gige za 35-40, tako da sam za stotinjak KM osigurao sebi da odigram jos par nadolazecih naslova kao i neke koje do sad nisam mogao (GW2, BO2, AC3) jer me procesor gusio. Jos ako legne 6870 imacu ok podlogu za igranje na 1280 x 1024 rezi jos ove godine. Prebacivanje na i5/i7 nisam isao iz razloga jer u septembru ove godine idem na zavrsnu godinu studija u Irsku i svakako prije polaska planiram prodati i ovaj PC i macbook koji imam i dodati jos nesto kesa i uzeti sebi zvjerku tipa Asus GW75 koji mi je odavno meta.