Ramazanski meni

Discussion in 'Generalna diskusija' started by AdoSA, Jul 26, 2012.

  1. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Kao prvo veliki Salaam i pozdrav svima.
    Konacno su nam dosli mubarek dani kada se Bozija milost spustila na nas i mi moji zelimo da je najbolje iskoristimo se nalazimo pred, ne tako malim, iskusenjima. Postacima pored posta koji je dug nekih 17h pred ocima se stalno vrte razni sadrzaji (haman gole djevojke po ulici, golotinja na TV-u itd...).
    Ali da se vratim temi... Nije mala stvar ne unositi nikakvu hranu po 17h, a da o tecnosti tokom ljetnih dana da i ne govorim. Licno moj meni se sastoji od:
    Sehur - Jaja ili neki namaz sa somunima, veca solja pahuljica, multivitamin, par casa vode.
    Iftar - Par hurmi, sok, nezaobilazna topa, i ostatak varira
    I par sati nakon iftara zakolje se lubenica

    Sent from my GT-I9100G
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    samo izbjegavati slatko za sehur,od njeg se najvise zedni

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
     
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ma ujutro mazalice i to neutralno nesto, kajmak, vajkrem itd bez soli naravno. Za iftar je uvijek nesto drugo ali je sutlija obavezna :D
     
  4. senad_986

    senad_986 Komšija

    Kao sto kolege rekose, izbjegavati slatko i slano za sehur, a ja bih dodao da ne unosite ogromne kolicine vode u sebe odmah po iftaru ili prije sehura, vec polako, postepeno izmedju iftara i sehura, da ne bi organizam šok dozivio, jer ce tako unesenu vodu ubrzo i izbaciti i opet cete presuhih usta (i ovako su suha preko dana :) ) do iftara biti.
    Hurme, voda, supa i topa su nezaobilazne za iftar, a kukuruzne pahuljice, sto u izvedbi s jogurtom, sto s mlijekom i vocem narezanim, za sehur - ostatak varira. :)
     
  5. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ja sam sinoc u 2 sata veliku pizzu pojeo, nisam normalan ali sta ces :mrgreen:
     
  6. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Sehur : jaja/topa/pohovani sir/vajkrem/kajmak i to. uz po jednu čašu mlijeka i vode
    Iftar : pite/meso/kljukuša/ i sl.

    Uglavnom ne prejedam se,jer i ne mogu previše da jedem a i kada se baš previše najedem,bude muka određeno vrijeme,a to ne valja..
     
  7. zoi

    zoi Veteran foruma

    Do sad nisam pazio šta jedem. Ove godine jedino gledam da se ne prejedam, nego da malo i umjereno jedem. Recim jutros za sehur sam, između ostalog, jeo maslanicu :lol: Večeras porodični iftar, biće svega za jest, ostaće i za sehura :D Ti porodični iftari su mi omiljeni, uvijek dobre hrane.
     
  8. ibran

    ibran Aktivista

    Nastojim da opskrbim organizam sa što više tečnosti za sehur i "C" vitaminom.
    Iftar je uvjek bogatiji i raznovrsniji,što više povrća i voća,sada je lubenica aktuelna pa se ona i najviše konzumira.
    Neka vas dragi Allah dž.š obskrbi iz svojih bašta za ovo što činite u njegovo ime.
    Amin!
     
  9. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Pricajte sta hocete covjek kad izgladni ne bira sta ce jesti, bome najvece iskusenje je pred iftar negdje 1 sat prije iftara bar meni, sjedim za kompjuterom i od sinoc mi ostala jedna coko plazma i uvjek ruku potegnem da je uzmem i pojedem :mrgreen: veceras spagete i sira
    Naumio sam sebi sutra aBd napraviti picu, samo da mater natjeram da tjesto napravi :D
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pa za picu možeš i sam zamjesit tjesto, ne praviš pitu :D A tu plazmu skloni na neko mjesto gdje nije na očima.
     
  11. Piroman

    Piroman Komšija

    hehe, baš tako, najveća glad i žeđ bude sahatak pred iftar kada se ugl. "odmaramo/pripremamo" za isti! Evo danas sam spucao, kao što nikada nisam, pola tepsije (domaćeg) bureka (teleće meso porijeklom sa bjelašnice) samo tako! Inače mi je 350-400gr. pite po obroku i više nego dosta, ali jednostavno se ne može ništa usporediti sa vrućim burekom! Što se tiče sehura, tu se jede ugl. šta ostane od prethodnog iftara + obavezno KOMPOT (šljive, smokve, kruške itd.), znači toga se najedem/napijem i nema stvarno ništa bolje, čak preferiram sok spomenutog kompota ispred vode! :smt002
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Meni najgore nekih desetak minuta pred iftar, žeđ ubi, glad nije problem, isto gledam da se ne prejedam, obicno bude supa, meso, i nesto slatko, tipa hurmasice ili baklava.
     
  13. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Večeras za iftar,po drugi put pregled tekme 8)
     
  14. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Sto s tice sehura najbonje je unijeti dosta tecnosti i kompleksnih UH jer dugo hrane organizam.
    Za iftar nesto kontam prvo ubaciti par hurmi, bananu i pola litra mlijeka u blender... Pa malo kasnije jesti vise....
    hehe pred iftar gledam u hranu i sve kontam malo mi ov,o nece mi biti dosta. Ne pojedem ni pola a nije mi dobro koliko se prejedem... gladne oci fakat
    Sent from my GT-I9100G
     
  15. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Iako je vecina garant skontala dosad :), ali niposto gazirano, pogotovo za iftar i ko planira na teraviju. Ja sam prosli ramazan dosta pio (nesto mi je Sky od limuna prirastao srcu), pa stomak hoce da pukne, 2-3 sata poslije iftara ne popusta. A evo ove godine nikako nema toga i nema problema, hurma i voda/sok domaci, i opleti :) Sreca pa je sezona povrca pa ima i salate, patlidzana, paprika, pa nije problem skontati sta napraviti :)
     
  16. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Pošteno govoreći, najgore mi je kada dođe iftar i onda skontam da nakon dvije kašike ne mogu ništa jest a predamnom pun stol.
    Što se tiče sehura, evo maloprije se najedoh po prvi put u ovih 7 dana i to maminog bureka (najbolji). Inače je obavezno da su tu datule (za omrsit) i kompot (poslije iftara) svaki Ramazan. Uz to naravno idu i somuni (umjesto hljeba). Prženo se uglavnom pokušava izbjeći jer nije baš najbolje nakon posta natrpat se pomfrijem i sličnim. Iako se i to ponekada uradi.
    Nisu mi jasni ovi što kalkulišu uh,vh i ostale gluposti... brate mili, ti ako hočeš postit, postit češ i na vodi... a glavno ti je pravilo da fino jedeš, k'o čovjek da si pojeo, što bi se reklo 'na mjeru' da znaš šta si pojeo. A ti češ svakako ogladniti do iftara, kalkulis'o ti il' ne.
     
  17. sumeir

    sumeir Komšija

    Iftar

    Hurme -Mlijeko-topa-supa,čorba. Glavo jelo Riža- sa mesom većinom bijelo piletina-riba(samo ona brzo poželi vodu)također krompir,bilo pire ili kuhani krompir izdinstan u tavi zajedno sa piletinom i povrćem.Saft je nevjerovatno kompaktibilan sa somun za naumakati se. :) Također i pite dolaze u obzir.Salata nezaobilazna, pogotovo sitno ribani kupus sa paradaizom odlično osvježava.

    Sehur:

    Većinom kao "klasični" doručak;Jaja sa salmom,viršla,kobasica ili sa paradaizom i lukom izmješano(umućena jaja),uštipci(ali oni od tjesta za domaći hljeb,sa primjesom integrlnog brašna.) Sataraš sa pilećom jetrom,ponekad može i pura ali ona nako insana samo "prostruže." Zahlada puding ili sutlija.Voda se pije poslije iftara ali na sehuru se pije dok ne počene na nos izlaziti. :)

    Kod samog posta bitna je psiha postača,znaš zašto postiš i znaš šta čovjek dobija postom,i onda nećeš razmišljati o hrani,a ako počene razmišljati šta je za iftar i na tezati očima na sat koliko još sekundi ima do iftara, glad i žeđ ga samo "povale".

    Nekih od medicinskih aspekata posta što su meni interesantnti jesu da tokom posta srce kao organ i sam krvotok se rastereti a time se brže organizam opskrbljuje kisikom .Jer kako sam slušao negdje, prilikom varenja hrane veliki broj kapilara u probavnom sistemu naročito u crijevima trebaju da se opskrbe krvlju tokom njihovog rada,i srce tada više krvi "upumpava "navodno zato i većina kada jede zakunjaju ,zbog toga što nedolazi dovoljno kisika do mozga jer se "preusmjerava" na druge organe. Pored toga "akumulirane masne zalihe" iz tjela koje se nakupe tokom godine, post predstavlja najbolji način da se potroše i obnove novim .

    Naravno pored tjelesnih tu su psihičke i duhovne implikacije ramazanskog posta.
     
  18. Mujka

    Mujka Komšija

    uz sve ove fine menije lijepo je i dodati da ne zaboravite da dovite makar 10 minuta prije iftara krenite zikrit recimo subhanallah elhamdulillah allahu ekber po 100 puta svako i onda nakon toga DOVA i samo DOVA :)
    jer ta dova se ne odbija :)
    Dokaz
    Kaže Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem: "Trojici se ne odbija dova: postaču dok se iftari, pravednom vladaru i
    onome kome je učinjena nepravda (mazlumu)." (Tirmizi, hadis sahih, Sahihu Džami`a 2526. Albani)

    Ebu-Davud et-Tajalisi navodi predanje s lancem od Abdullaha ibn Amra koji kaže: Čuo sam Allahovog Poslanika,
    salla­llahu alejhi ve sellem, kako kaže: "Prilikom iftara postaču se dova uslišava."


    Ibn-ebi-Hatim, s lancem prenosilaca od Muavije ibn Hajde el-Kušejrija, navodi:- Neki Arapin je rekao: "Allahov
    Poslaniče! Je li naš Gospodar blizu, pa da Ga šapatom prizivamo ili je daleko, pa da Ga glasno zovemo?!”
    Na to je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, ušutio, a Allah je, potom, objavio ajet:

    “A kada te robovi Moji za Mene upitaju, Ja sam, sigurno, blizu: odazivam se molbi molitelja kad Me zamoli. Zato
    neka oni pozivu Mome udovolje i neka vjeruju u Mene, da bi bili na Pravome putu.“ (El Bekara, 186).
    A evo nesto sto je fakat :smt007
    Kada je Musa a.s. bio u prilici razgovarati sa Allahom dž.š., upita svoga Gospodara: ''Da li si ikojeg čovjeka počastio kao mene,koji sam čuo Tvoj govor i sa Tobom razgovarao? Allah dž.š. mu odgovori: Imaću zajednicu ljudi koju ću počastiti bolje od tebe. Daću im ramazanski post i biću im bliži nego što sam sada tebi. Ja sa tobom govorim,a između mene i tebe je sedamdeset hiljada koprena (pregrada) .A kada usposti Mumhammedova s.a.v.s. zajednica, kada im njihove usne pobijele,a lica preblijede,Ja ću,u vrijeme iftara, podignuti te koprene za njihove dove.
    A sto se tice menija juce bila pita "leza" tj bundevara nesto najjace :) i salata naravno i hurme prije svega toga
    Uglavnom treba pazit koliko se jede i vodit se za ajetom
    I jedite i pijte, samo ne pretjerujte; On ne voli one koji pretjeruju. [7]
    i hadisom
    Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Sin Ademov nije napunio goru posudu od stomaka, dovoljno mu je nekoliko zalogaja da svoju kičmu održi uspravnom, a ako je neizbježno, neka onda jedna trećina bude za hranu, jedna trećina za piće i jedna trećina za zrak." šejh Albani je hadis ocijenio kao vjerodostojan u knjizi El- Irva' (7/41-43).

    Sad koliko li je ta trecina u gramima :D :D
     
  19. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Naravno kad si vec spomenuo dove, vazno je obaviti pet dnevnih namaza

    Veceras nista od pice, mater nece da mi napravi tijesto za to a ja to ne znam napraviti, ali bit ce pita bundapita :smile:

    Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2
     
  20. zoi

    zoi Veteran foruma

    Spaha, nije to teško, da ti dam recept, tj objasnim kako i šta? :D