Random gasenje racunara

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Venom, Nov 19, 2014.

  1. Venom

    Venom Aktivista

    Imam jedan problem kojem nikom nije jasno sta je u pitanju, naime prijatelj je kupio procesor Athlon 64 x2 5200+ prije je bio 3800+ i ugradio sam ga, pastu stavio, kuler itd. Medjutim nakon izvjesnog vremena pocinje se temperatura "dizati" postepeno do nekih 75 stepeni i onda bukvalno nenormalno brzo do 110 stepeni pali se alarm za pregrijavanje i gasi se kompjuter.. ''dizati'' pisem jer kad pipnem kuler uopste nije vreo, znaci bukvalno mlako na dodir sa svake strane, takodjer sa zadnje strane maticne.

    Provjeravao sam da li sam fino namazao pastu (cooler master pasta), sve uredu, provjeravao sam da li je cooler fino nalegao (najmanje 10 puta montirao), sve uredu. Medjutim opet se ugasio kompjuter nakon bilo koje pokrenute aplikacije. Mislio sam da napojna ne moze izgurati posto je bila neka znj marka od 400w, promijenio sam napojnu i opet sve isto. Probavao sam procesor kod sebe kuci, jer imam AM2 plocu takodjer, kod mene radi normalno temperatura ide maximalno do 69 stepeni. Uzmem svoj procesor takodjer 5200+ i moj kuler, i ugradim kod njega, medjutim sad temperature idu maximalno do 60 stepeni ali nakon izvjesnog vremena ugasi se kompjuter OPET. Znao se gasiti tek kad ga upalim kad je temperatura procesora 31 stepen, bez bluescreena, samo prestane raditi kao da ga neko iz struje iskljuci. Vratim njegov stari procesor 3800+ da mogu bilo sta raditi na kompjuteru, medjutim i on je sad poceo zezati a 8 godina je radio normalno bez ikakvih problema.
    Bios update-ovan, znaci promijenjena napojna, kupljena be quiet 500W, kuler i pasta uredno stavljeni sad prikazuje ispravne temperature (pretpostavljam zbog update-a BIOS-a), nije mi stvarno jasno zasto se gasi.

    3 zadnja dana sam nosio procesore i kulere od mene do njega x puta ali nista nisam rjesio. Ne moze se ni racunar formatirati jer se ugasi u po frke takodjer npr pri ucitavanju sa win7 dvda.

    Konf je
    Abit KN9 Ultra + 5200+ x2 ili 3800+
    2gb DDR2 ram
    HDD 120GB Sata + 40GB ATA
    Nvidia GT440
    be quiet! 500w

    Ako ima ko kakav koristan prijedlog bio bih zahvalan :D
     
  2. Tensai

    Tensai Komšija

    Vidi jel se napuhao koji kondenzator na matocnoj.
     
  3. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Najvjerovatnije je kako Tensai kaže do ploče , bios update-možda diže napon u nebesa.
     
  4. anel007

    anel007 Komšija

    eliminisao si proc i napojni, probaj jos ram i maticnu mada sumnjam da je njegova maticna pregurala svoje
     
  5. Venom

    Venom Aktivista

    Nakon update-a je prikazivanje temperatura bilo ok, prije je prikazivalo lude brojke.
    Pogledacu danas "izgleda" li maticna ok, iako sumnjam da ima koji napuhani kondenzator.
    Naravno promjena maticne/rama ili sta vec ne, bi vjerovatno resila problem, stvar je u tome sto se nikome ne daju pare, odnosno izbjegava se :)
     
  6. Venom

    Venom Aktivista

    Pregledao svaki kondenzator, chekirao da SLUCAJNO nije koji kabal loose, strujni, molexi (iako to ne bi trebalo imati veze al eto) , pogledao da nisu slucajno kablovi za restart i shutdown racunara u pitanju, da oni nesto ne diraju pa se desi sudden shutdown, ali sve je ok. Fakat nemam ideje vise do cega je.