Raspberry PI, iz prve ruke

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Zeleni, Aug 27, 2012.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Raspberry PI

    Uvod

    Šta je u stvari ova pita od malina o kojoj svi pričaju ove godine? Nastala na Cambridge univerzitetu, kao lijek za uljuljanost IT studenata, opčinjenih Wordom, Excelom, wb dizajnom i kojekakvim ostalim grafičkim alatima. S obzirom da je kompjuterska oprema poprilično skupa, htjeli su da omoguće studentima da testiraju, da se igraju, da se vrate nazad u budućnost. Kreirali su kompjuter veličine kreditne kartice, sa svim potrebnim hardverom, da boota, da radi, i radi ono što su ljudi mislili da je nemoguće. Raspberry PI može raditi sve, i ništa. Čitajte dalje…

    Hardver

    [​IMG]

    PI se sastoji od
    • - 700 MHz SOC (system on a chip) Broadcom čipa, sa VideoCore IV GPU i 256 MB RAM-a, sve ugrađeno u jedan jedini čip;
      - HDMI Izlaz
      - RCA Video izlaz (činč)
      - Audio izlaz za zvučnike ili slušalice
      - 2 USB porta
      - Mrežnu karticu sa RJ45 priključkom
      - 26pin GPIO (general purpose input output)
      - Micro USB napajanje
      - SD card utor za kartice sa operativnim sistemom

    Sve je ovo spojeno na ploču veličine kreditne kartice, dimenzija 85,60 mm x 53,98 mm x 17 mm i mase 45g, a radi perfektno. Sam procesor jer ARM11 starije generacije, na frekvenciji od 700 MHz. Nije najbrži niti najmoderniji, ali sasvim dovoljan za stvari za koje je RPI namijenjen. Veliko iznenađenje je sam GPU, VideoCore IV, koji je sa svojih 24 GFLOPS, sasvim dovoljan za prikazivanje materijala u Blu-ray kvaliteti, odnosno x264 formatu, a podržan je i OpenGL ES2. RPI se napaja kroz micro USB port, 5V i minimalno 700 mA. Bilo koji punjač modernih pametnih telefona vam može poslužiti za ovo.

    Postoje dva modela RPIa: A i B, a jedina razlika između njih je to što model A nema mrežnu karticu, te ima samo jedan USB port.

    Koliko je „jak“ ? Grafički, možemo ga porediti sa prvom generacijom Xboxa. Sam CPU je na razini P2 300 MHz.
    I koliko je jak? Mnogo je jak!

    Softver

    RPI ima svoj operativni sistem zvan Raspbian. Specifično je namijenjen Raspberriju, i po mišljenju autora, radi najbolje i najbrže. Od ostalih mogu spomenuti Arch Linux za ARM procesore, koji nudi potpunu kontrolu, ali i zahtjeva poprilično znanje Linuxa, i ni manje ni više nego Raspbmc, verzija XBMC-a, koja ovu malu pločicu čipova pretvara u pravi media centar.

    Sam operativni sistem se prebaci na SD karticu pomoću programa kao što je WinDiskImager32, i poslije toga PI je spreman za boot. Naš prvi boot je prošao bez problema, za manje od minute smo došli do setup programa, gdje su između ostalog, postavke za SSH server, auto startanje grafičkog interfejsa i mogućnosti podjele 256 MB memorije na CPU i GPU.

    Upotreba

    Šta sve može? Kao što smo spomenuli u uvodu, može sve i ništa. Moj, upravo sada ne radi ništa konkretno jer skuplja prašinu dok ja Dremelom modificiram kutiju nekog starog fiber konvertera, da mu napravim kućište.

    Upravo to je jedna od glavnih svrha ovakvog uređaja. U osobi budi smisao mašte, da mu nađe pravo mjesto i svrhu.

    Kroz RaspBMC image, prvo sam pretvorio PI u media centar. Odlično radi, besprijekorno se poveže sa kućnom mrežom, i kroz Samba aplikaciju, može čitati fajlove na umreženim kompjuterima. Za one koje eventualno zanima, 720p i 1080p Blu-ray ripovi u x264 formatu idu bez problema.



    Raspbian nudi odličnu platformu za modificiranje. Nudi sve što jedna distribucija Debiana treba da nudi. Platformu za programiranje, igre, surfanje. Sjećate se onih 26 GPIO pinova iz uvoda? Kroz njih RPI može imati kontakt sa okolinom, bila to sijalica, ili neki autić koji želite robotizirati, granice ne postoje. Više o tome možete pročitati na stranicama RPI organizacije.

    Uz originalnu instalaciju dolazi i X server, sa grafičkim interfejsom. Midori browser omogućava jednostavno surfanje webom, zaboravite Flash i ostale karafeke modernog weba, ali još uvijek možete posjetiti HWB forum.

    [​IMG]

    Želite li možda web server koji koristi samo 2W/h ? Ni to nije problem. Sa Lighttpd web serverom, PHP i MySQL podrškom, imate mali server na dlanu ruke. Mogu potvrditi da odlično radi. Instalirao sam čak i OwnCloud aplikaciju, koji RPI pretvara u vaš sopstveni Dropbox server. Uz paket dolazi i Windows klijent koji vrši sync između vašeg računara i podataka koji se nalaze na RPI.

    [​IMG]

    Spomenuti XBMC odlično radi, ali tu nije kraj razonodi. OpenGL podrška? U svijetu je preko noći opet buknula Quake3 scena, sa ljudima koji Quake3 igraju na svom RPI. Daje respektabilnih 40-tak fps-ova, i to na 42” LCD TV-u odlično izgleda.

    [​IMG]

    Promućurnije duše će sigurno naći još bolje načine da iskoriste ovaj kompjuterčić od cijelih 35 dolara. Mnogi već jesu. Sam RPI je poprilično mlada stvarka na ovom svijetu, njeno najbolje vrijeme još uvijek dolazi, što se tiče modifikacija, novih operativnih sistema, i načina upotrebe. Imam samo riječi hvale za ovaj projekat, i želim im mnogo sreće u daljem razvoju. A za one koji fakat ne mogu smisliti šta da rade sa RPI, molim vas, kompjuter veličine kreditne kartice koji fura Quake3, san svakog geeka.
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  2. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Super recenzija.Zeleni jesi li mozda probao neke druge distro-e pored ovih ponudjenih na njihovoj stranici tipa Ubuntu,Mint,Fedora ili nesto slicno?BTW znas li moze li se koristiti wireless preko dongla tj jesi li to probao?
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Nisam probao nista sto nije orginal. Raspbmc i raspbian only, nisam imao vremena za ostalo. Imas arch linux ako hoces sve od scratcha.
    Sam cpu na piu je poprilicno star, tako da ces lako naletit na probleme sa kompatibilnosti sa drugim distroima, medjutim nista te ne sprijecava da probash.

    Nisam probao wireless, jer imam razvucen UTP po cijelom stanu :) S uticnicama i sve. Narucio sam to kad smo kupili stan :)
    Znam vise ljudi sa RPI koji koriste wifi preko usb dongla. Samo moras potrefit jedan od onih sto rade.

    http://elinux.org/RPi_VerifiedPeriphera ... i_Adapters
    Kao sto vidis, vecina realtek baziranih kartica radi.
     
  4. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    E super hvala na infu nego gdje si ga uzeo?Gledao da narucim ali sve je out of stock:( Btw znas li moze li raditi hdmi to dvi na njemu posto nemam hdmi konektora na monitoru?
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

  6. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Oh hvala puno,a sto se tice ovoga hdmi to vga/dvi vidim po forumima da su ljudi uspijevali,dakle moze.A vidjecu po Norveskoj ima li ga po lokalnim prodavnicama.
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Hdmi to dvi radi. To na slikama je konverter. Vidi na tradera.com. Prije ces na ebay naci.

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
     
  8. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Znas sta mi samo nije jasno?Je li mi treba hdmi/dbi/vga converter ili moze i kabal hdmi/dvi ili striktno treba konverter?
     
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Treba ti samo hdmi kabal ako ces na tv / monitor koji ima hdmi. Ako imas samo dvi, mozes sa dvi/hdmi kablom. VGA je analogna tehnologija, tako da ti treba neka vrsta aktivnog konvertera :)
     
  10. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Super,znaci samo hdmi/dvi kabal i to je to.Hvala
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Mali apdejt.

    http://www.raspberrypi.org/archives/1839

    MPEG2 dekoder licenca, 2.5 £, dostupna kroz pi shop daje mogucnost prikazivanja dvd materijala sa RPI.
    h.264 encode, omogucava transcoding na RPI :) Air play, pazi se :D
    I onda libCEC, omogucava upravljanje sa PIjem, sa obicnim tv daljinskim, kroz hdmi :D Kul ili ?
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Taj npr model B sa mreznom i 2 USB, moze li se npr od njega napraviti kakva Media Center masina , sa externim USB HDD?

    I za periferiju me interesuje sta i kako, USB mis mozda?
     
  13. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Instaliras rasbmc.
    Treba ti disk sa vanjskim napajanjem. Ili USB hub sa vanjskim napajanjem.
    Tastatura / Mis po zelji.
    Vidi youtube video za 720p materijal, testirao 1080p kod kuce, preko lokalne mreze, bez ikakvih problema.