Razlika u 200 Mhz ?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Feb 18, 2015.

  1. Decerto

    Decerto Komšija

    I nemoj mjeriti temperaturu po smecu zvanom speedfan,skini realtemp ili coretemp.Moj maksimalno moze do 3.4ghz na ~1.4v,temperature dostignu i 70c,zbog toga sam spustio na 3.2 i 1.35.Kad uzmem bolji kuler ja cu ovo odma da nabijem do 3.6 :p
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zasto je speedfan smece? Ta aplikacija cak nema ni konkurencije na trzistu.
     
  3. Decerto

    Decerto Komšija

    Zato sto ne pokazuje tacne temperature.Realtemp je 10/10.

    ps : nisam jedini,kad mi je proc u loadu u speedfanu temp pokazuje 49 c,sto znam da je prosto nemoguce,a realtemp i coretemp mi pokazuju 65.Evo i @all4amd-u u speedfanu pise da mu proc radi na 5 c...malo sutra :D
     
  4. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Drug nije to greska, speedfan prikazuje temperaturu jezgre, a ta druga dva temperaturu lezista.
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Kakvog lezista?
    Ja ne mogu da vjerujem da se jos uvijek vodi polemika o temperaturi jezgara, ne treba se nesto posebno ni citati o tome, dovoljno je samo razmisliti i zakljucak se sam namece.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Speedfan je daleko mocniji program od coretempa/realtempa i zapravo je najmanje bitno koju temperaturu prikazuje. Taj alatic ima strasne mogucnosti podesavanja regulacije ventilatora, bilo PWM, bilo naponski i sve u ovisnosti o temperaturama, moze cak i na osnovu vise temperaturnih senzora. Npr. ako je moj procesor na 80C, ili graficka na 80C, digni intake ventilatore na 70%. I to sve po nekoj linearnoj krivulji, ne mislim doslovno kao step funkcija. :)

    I da, moze prikazivati temperaturu sa bilo kojeg senzora u racunaru, samo treba znati podesiti.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja samo zbog speedfan-a kao jedinu opciju za izbor maticne imam asus :)
     
  8. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Temperatura lezista - fizicka temperatura koja je ocitana pomocu senzora koja se nalazi kod lezista (socketa) na maticnoj.
    Temperatura jezgre - kad je procesor idle je beskorisna jer nije fizicka temperatura, vec je dobijena nekim kalkulacijama (vrijedi samo za amd), a pod opterecenjem je veoma precizna i moze se uzeti kao relevantna temperatura (odnosno ova temperatura je glavna, jer maksimalna temperatura koja je predvidjena za rad procesora se odnosi na ovo ocitanje).

    Eto, jednom za sva vremena. :D

    EDIT: http://www.overclock.net/t/1128821/amd- ... -and-guide
    Ovdje pise ovo sto sam upravo objasnio :)
     
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    I ti tvrdis da je temp 'lezista' veca nego jezgre?
    Za intel nije dobijena kalkulacijama, ali je istina da je preciznost sonde ispod 50C slaba, najpreciznija je u rasponu 80-100C.
     
  10. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Eto link gore
     
  11. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Jos samo da je q6600 amd procesor pa da taj link ima ikakve veze...
    Bez obzira na link, temperatura jezgara je normalno uvijek veca (sada govorim o procesoru o kojem je rijec ovdje - intel q6600)
     
  12. adsubzero

    adsubzero Komšija

    A da to mi je promaklo :lol:
     
  13. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Nema on sta fulat temperature kad ih cita sa senzora, ako oni kazu tako, tako ce i on rec, poredio sam temperature sa HWINFO64 i iste su tako da mogu samo senzori fulat ako je temp pogresan.

    Mada mislim da pokazuje ispravno jer kad dignem core napon tad mi temp ode daleko gore, u idleu 30+, u radu 50+, ovako na 1.12v u idleu bude 15-22. u radu max 38. Opet kazem, hladi ga zalman m9900 koji je sav bakreni i ogroman je i nekako mislim da je u stanju drzati ovakve temp jer je zima i nisu visoke sobne temperature.
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Temp ti ne moze biti 15 osim ako ti je u sobi ispod 10c. Senzor, kao sto si mogao procitati, nije precizan dok temp ne odu iznad 50c, i senzor ne radi tako da daje temp, nego udaljenost od tjmax pa onda program to pretvori u ocitanje, tako da moze fuliti.. Na onoj slici ti jedna jezgra pokazuje -2. Skini realtemp i provjeri da li je tjmax postavljen na 100c, uz to pokreni prime ili occt da ga opteretis kako treba i povecas preciznost sonde.
     
  15. Decerto

    Decerto Komšija

    Meni su sta stock coolerom temperature 40-50 idle,60-70 u loadu...kad vec imas tako dobre temperature,probaj to klockat na 3.6.
     
  16. Decerto

    Decerto Komšija

    Nakon sto sam nasao gornji limit,sad trazim donji :D 333x9 fsb - 3.0 ghz,radi na stock voltazi,1.2375,ovako niske idle temperature nikad nisam imao :D .Pokrenem prime95 sa small ftt i stane na nekih 55c sto je nevjerovatno :mrgreen:

    [​IMG]

    ps: all4amd,nasao sam taj tvoj kuler na piku,nije skup,a ako su takve temperature kao sto ti kazes,nemam sta razmisljat :D