restart problem

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by xman, Jul 1, 2010.

  1. xman

    xman Komšija

    pozdrav !
    konfa:
    msi K9A2
    AMD 9500 quad
    ati radeon 3870
    ddr 2 4g
    hdd 500
    napojna trenutno 400 a bila je 600W
    cooler na CPU obicni
    OS win 7

    Ovak . Imam problem s pc om restartuje se kad igram malo duze igru.Pokrenuo sam ortos ocekivao sam malo da siluje cpu i dal ce ga restart ali nista.Ukoliko ko zna ili ima predlog molim vas da mi pomognete jer sam gotov pobudalio zato please!
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Koja je napjna u pitanju ? Da li si provjerio temeperaturu procesora ?
     
  3. xman

    xman Komšija

    temp mi je najvise 50
    a napojna je obicna atx 400 jer nes je bilo prob s naponom nesto pravili u centrali i samo crkne :(
     
  4. efo

    efo Komšija

    drugar preslaba ti je ta napojna... imas quad procesor i grafu koja trazi dodatno napajanje... sta si ocekivao; isti sam problem imao sa konfom sa 3850tkom i [email protected] sa 400w no name napojnom...
     
  5. GW

    GW Moderator

    Ne traži konfiguracija više struje nego stabilan napon.
     
  6. xman

    xman Komšija

    hvala ljudovi :D neg ima li ko prijedlog sta da uzmem onak best buy ?
     
  7. efo

    efo Komšija

    za koje pare
     
  8. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ako imas para Fortron 500W, cijena mu je oko 100 KM, ili ako si bas los s budzetom onda opcija od 400w cija je cijena oko 70 KM.
     
  9. efo

    efo Komšija

    3870 sa dvojezgarnim procom vuce 220-230 wati u loadu. da ne pricam sa cetverojezgarnim; ako uzmemo u obzir kakva je efikasnost ovog no name napajanja od '400w' dolazimo do zakljucka da je i nedostatak struje takodjer problem. cheers
     
  10. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Kako li si dosao do tog zakljucka. Ako napajanje ima deklarisanu snagu 400W i efikasnost 50%, to znaci da ce povuci 800W da bi isporucilo tih 400W.Ostatak, 400W se pretvara u toplotu. E sad druga je stvar sto kinezi lazu u deklaracijama tako da se tih 400W svakako ne moze isporuciti ali to nema veze sa efikasnoscu napajanja.
     
  11. Pasha

    Pasha Komšija

    Problem je što neki uzimaju sebi za pravo da daju savjete pored ljudi koji žive od ovoga, te IT drže u malom prstu.


    @ Efo Znaš li šta je struja, a šta je snaga ?
     
  12. efo

    efo Komšija

    izvini profesionalac.
     
  13. GW

    GW Moderator

    Ma nije problem što on daje savjete. Problem je što su pogrešni.
     
  14. efo

    efo Komšija

    ok, nije struja vec je snaga; priznaces da je to ipak bio lapsus? mislis da sam tolko los da mislim da je jedinica za struju wat...?
     
  15. GW

    GW Moderator

    Ne znam ja šta ti znaš. Ja samo znam šta ti ne znaš čitajući tvoje postove. Evo da malo analiziramo greške kad si već zapeo...

    Napojna nije preslaba nego daje loš napon koji izlazi van ATX specifikacije a komponente ne mogu raditi sa lošim naponom stabilno.

    Opet ista greška. Miješaš stabilne voltaže sa snagom napajanja. Ta fush "400W" napojna naravno nema 400W snage, ali ima 300W. A njegova konfiguracija ne troši 300W ni u najvećem opterećenju. Kad bi ripple, noise i napon bio u granici, komponente bi sasvim fino radile.

    3870 troši oko 130W, a "dvojezgarnih" procesora (desktop varijante) ima od ~35W pa do ~130W. Tako da je ta tvoja izjava toliko neprecizna da ne znači ništa.

    Opet ista stvar. Neprecizno i stoga ne znači ništa.

    Ovo ti je Blowfish objasnio.
     
  16. efo

    efo Komšija

    kako ne znam quotat pojedinocno kao ti (nisam profesionalac jbg), moracu ovako;

    kazes napojna nije preslaba, nego daje los napon; slazem se sa tobom ali se ni ti nisi najbolje izrazio, jer bi slabija konfa radila normalno sa ovim napajanjem (bez resetovanja), dok bi po tvome bilo kakva konfa imala problema sa ovom napojnom; koliko god malo da trosi, jer je 'nestabilan napon'? napon je nestabilniji sto konfa vise trosi, to da si rekao, uvazio bih :)

    sto se tice potrosnje dvojezgarnih, mislio sam na neki prosjek koji se vrti oko 100w, malo ispod... ali ok stoji to sto si rekao, mada malo ko ima dvojezgarni koji trosi ispod 65w...

    ovo zadnje ok; nauci se nesto novo svaki dan :)
     
  17. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    U biti je svejedno sta je, jer snaga direktno zavisi od struje.
     
  18. efo

    efo Komšija

    imao sam 6 iz osnova elektrotehnike... pls forgive me
     
  19. xman

    xman Komšija

    Vidim da je pukla rasprava i slazem se oko onog sto se tice zavisnosti struje i napona neg ajd ovak da iskoristim priliku vidim da razvaljujete.
    Eto prvom prilikom kupujem napojnu, sad me zanima dal bi mogao i koliko klokovat ovaj svoj cpu al ono da nije kriticno jer imam u planu novu grafu 260 maxcore a cpu onak dosad sam zadovoljan samo eto dal bi ga mogao malo clock i tak to . savjet *?
     
  20. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Mogao si barem navesti sta imas od komponenti. Bez obzira sto ovdje ima ljudi koji "razvaljuju" ipak nisu vidoviti :)
    Jos jedna stvar je da ti niko ne moze reci "koliko" ces moci podici procesor jer nema pravila s obzirom da je vise faktora u pitanju.

    EDIT: Sorry, do mene je. Ne skontah da isti covjek pise.