Sa ili bez hladnjaka?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Shenron, May 4, 2004.

  1. Shenron

    Shenron Komšija

    Evo nakon vise od GODINE dana pravljenja veselog vodenog hladjenja skoro sam pri kraju. Ostalo je jos samo kupit slaufe :), spojit i gotovo. E sad me zanima sljedece.
    Posto cu imat doslovno kantu od nekih 6-10l, u kojoj ce biti voda+antifriz, treba li mi hladnjak?
    Imam ja hladnjak nije u tome problem (izvadio ga iz auta), ali je problem u sirinama cijevi. Na bloku je 6mm, na pumpi 10 a na hladnjaku 15mm. A kod nas je tesko nac reduktore da bi to spoio sve. Pa sam skonatao da nekako iznutra stane 6mm na pumpu tako da bi izbacio hladnjak.
    Da li ce mi nekih recimo 10l vode biti dovoljno da ohladi ovaj proc u sigu (vjerovatno ce radit 10x200 @ 1.8-1.9v)?
    Ja mislim da bi to trebalo ici.... :roll:
     
  2. antonio

    antonio Aktivista

    Ako to bude radilo možeš li mi poslati neku semu da i ja to probam?
     
  3. Shenron

    Shenron Komšija

    A zasto nebi radilo??? o_O
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    @antonio... nije baš jednostavno napravit home-made vodeno, ak nemaš baš s tim iskustva nemoj se u to upuštat.

    @ludi... kaj si sam blok radio za cpu? oćeš radit za nb i graf? i da... pa šta će ti antifriz??? mislim da ti je bitnija ona tekućina koja sprečava rast raznih bioloških kultura u sistemu vodenog.
     
  5. kenci

    kenci Aktivista

    treba ti ventilator na radiatoru... nema veze koje je hladjenje.. ipak mora nesto hladiti radiator.. ja picim vodeno vec dugo, ako imas pitanja javi se na msn: [email protected] ili ovako putemprivatne poruke
     
  6. antonio

    antonio Aktivista

    Prije zalmana i intelovog coolera ja sam imao home made cooler koji mi je držao procesor na 40 stupnjeva C...
     
  7. kenci

    kenci Aktivista

    syss. antifriz se koristi u vodenom hladjenu, radi hladjenja i destilizovana voda zbog algi, korozije itd..

    moja mjesavina je destilizovana voda i antifriz...

    npr na jednu litru destilizovane vode, stavi 10% antifriza.. i to je to.. super mjesavina... nije potrebno kupovati gluposti preko neta.. zbog algi, korozije itd.. ja koristim vodeno dugo, znam sta je najbolje...

    jes da smo ja i zeleni jednom dosuli obicne vode kod mene prije jedno 2 god.. pumpa mi otisla i zelenilo se uhvatilo na cijevima itd... ali to slucajno, tako sto sam zaboravio staviti destilizovanu vodu.. :)
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    onda super, antifriz imam još mi samo vodeno fali :)

    nisam znao da antifriz štiti, al sam vidio da ima za kupit tih aditiva protiv algi.
     
  9. kenci

    kenci Aktivista

    samo uradi tako, i nece biti problema
     
  10. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    bilo bi dobro da ubacis hladnjak,jer posle nekog vremena voda ce se zagrijati tako da nece dovoljno hladiti procesor,ali trebalo bi raditi i bez njega.


    ako ti nije tesko,ubaci hladnjak da opet budes siguran u temp.vode(a mozes bez njega pokusati ali posle duzeg rada provjeri samo temp.vode)
     
  11. kenci

    kenci Aktivista

    ubaci odma hladnjak i ventilator.. poslusaj me ;).. velika je razlika.. velika...
     
  12. Shenron

    Shenron Komšija

    Hm...evo ja bi ubacio ali nemogu nigdje kupit glupi rediktor sa 15 na nekih 7mm... A sad sam sve napokon skopcao stavio na 8x200@1,6v i trenuto radi na nekih 32°C. Ubacit cu kasnije i hladnjak ako nekako uspijem povezati cijevi :) .
    Sad imam 8L samo vode u sistemu :D . Danas cu dodati jos malo antifriza da nebude unugtra zooloski vrt.
    Nisam puno dobio na tisini jer HDD i vent na grafickoj se deru ko ludi, al se pumpa skoro i necuje.
    Inace pumpa je KIteKat 400l/h i 6W trosi i potopna je. Sad skdiam MBM monitor da mogu pratiti temperaturu stalno. sad zasad je super.
     
  13. Shenron

    Shenron Komšija

    Evo skinuo sam MBM i nekon ¸1h rada temp je 31°C .
    Inace sam imao problema ispoceka jer je pustalo malo vodu, zato jer je cijev kroz koju dolazi voda u blok bila malo kriva. No super ljepilo je ponmogo. Tako sam ostavio pumpu da radi 7h i nije pustilo ni kap. jutros sam sve ugurao u kuciste i sve radi odlicno.

    @syss. Pa recimo da sam sam radio :D . Blok mi je izbuasio ujak na poslu, a zalemio tetak kod kuce :D . Blopk za NB i graf vjerovazno necu praviti jer nevidim potrebu.
     
  14. kenci

    kenci Aktivista

    koristi male shelne da stegnes cijevi... nemoj ljepilo... nevalja.. ljepilo kad navuce vlagu, omeksa i rasteze se kasnije.... kupi male shelne, i zavrni..
     
  15. Shenron

    Shenron Komšija

    Pa stavio sam selne. Al opet pusta jer je cijev zajebana. Al morat cu ipak staviti radijator. Sad mi je na 9.5x200 @ 1,675v (1,9Ghz) i temp ode i do 43°C pod Full Loadom :( . A neda mi se stavljati jos ventova u kuciste jer je i ovo dosta bucno. A ovdje nema nigdje u blizini kupiti 12cm vent.

    Al nije bas da mi treba hladnjak. Vise je do do lose zavrsne obrade bloka. Zapravo ispolirao sam ga ja, pa se sjaji ko ogledalo vec ima malih rupica na bloku (od udaraca, valjda kad je buseno, sta ja znam) pa je mozda zato visa temperatura. Stavio sam Titan Silver Grease pastu pa je to malo sredilo stvar. Al morat cu jos nekako ispolirati donju stranu jer mislim da tako mogu smanjit temp za jos kojih 3-4°C :).
     
  16. kenci

    kenci Aktivista

    uradi ovako.. napravi nove cijevi sto idu na blok, ali ih urezi.. i zapamti da cijev uvjek mora biti shita, nego gumena cijev... i pazi.. moras uzeti specijalne shelne za gumene cijevi.. one su ko prsten..

    [​IMG]
     
  17. antonio

    antonio Aktivista

    Paint je zakon.
     
  18. kenci

    kenci Aktivista

    bas enisu maloprije pokazujem ;)
     
  19. Shenron

    Shenron Komšija

    heh. Ipak cu morati staviti i hladnjak. Ako je komp predugo upaljen voda se previse zagrije (voda je bila jako topla, skoro vruca), pa mi je temp skocila na 45°C!!!! E pa onda sam vodu fino stavio u frizider i sad radi na 26°C :D . Znam da je ovo lose jer moze doc do kondenzacije...al riskirat cu :) .
     
  20. Shenron

    Shenron Komšija