Samostalni biznis (success priče) - 3D arch viz

Discussion in 'Generalna diskusija' started by sgtPepper, Nov 18, 2016.

  1. black

    black Komšija

    Re: RE: Re: Samostalni biznis (success priče) - 3D arch viz

    Jasta nego dovoljno , nije ni moj Xeon puno jaci od i7 2600. Najveci RAM usage koji sam imao je bio 5GB.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    e dobro je
    evo nabacao sam sve ovo sto je vedo napisao u onom postu pa se skida
    znaci prvo instaliram 3DS max pa onda sve ove ostale dodatke
    vray i ostalo
    i ja ne mogu naci na netu "5SRW" lekcije ,a onaj link sa dropboxa vise nije dostupan pa ako neko ima,neka i meni u pm ostavi
    nasao sam ja i LYNDA tutorijale za ovo,pa cu skinuti i njih i odgledati

    nekada davno sam se bio nafurao na solidworks ,ali sam brzo odustao,namucio se na nekoj lekciji,nisam mogao uraditi i nisam vise ni ulazio
    valjda ovo bude zanimljivije :D
     
  3. black

    black Komšija

    Joj cita li ko ovdje sta hahah , gfxpeers.net registruj se :D

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    Mozete li navesti koje texture (maps) packs da skinem, takodje packs za modele (npr za interijere), da ne lutam po torrentima.

    @ black
    super je render :D
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Procitaj jos jednom moje postove u ovoj temi, sve to sam naveo ;)
     
  7. black

    black Komšija

    Evo revizija rendera, ovaj put 1080p reza. Trebalo oko 20 min da renderuje.
    1080p link
    [​IMG]
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    Mnogo bolje! E sad pregledaj lekciju od Cire oko tih sprzenih zavjesa, ima lekcija bas tome posvecena.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja imam super hardwer za ovo, ali mi se nesto ne da, isao sam na kurs prosle godine, znam osnove i to je to.
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja sam instalirao sve,sada sam poceo sa tutorijalima,pa vidjeti cu dokle cu dogurati
    na prvu mi nije dosadno ,interface mi je friendly i na oko mi je lijepo
    i jedno pitanje za vedu
    da li moram imati instaliran i jos neki program uz ovo,primjera sketchUp ?
    je li 3ds max samo za 3d ?
    gdje se crtaju ostale svari,tipa skica stana,ureda i to,pa da se iz toga izvlace 3d modeli ?
    gledao sam na netu neki tutorijal ali je vec bilo nacrtano

    ili se u 3dsu moze sve crtati ili se odmah sve radi u 3du
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: RE: Re: Samostalni biznis (success priče) - 3D arch viz

    Pa 2D se crta u AutoCadu. A obicno dobijes te 2D nacrte u AutoCAD formatu (.DWG) od klijenta, i onda po tim nacrtima modeliras 3D objekat.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    a tako to funkcionise,ne moras ti i 2D raditi
    tvoj fokus je samo na 3Du...sto je dobro,manje posla :D
    poceo sam gledati tutorijale gdje se nesto pravi u 3Du,do sada sam vecinom ucio o viewportu...treba nauciti skracenice,tada ide puno brze :D
    UI programa je bas susretljiv,to mi se svidja...kada selektujes objekat,lagano mu zadajes dimenzije i parametre i sve ostalo
     
  13. Esprit

    Esprit Aktivista

    I mene zanima ovo 3d modeliranje pa da pitam da li u obzir dolazi rad na laptopu:
    Intel Core i7-3537U 2GHz
    6GB DDR3 1600MHz
    AMD Radeon HD 8730 2GB DDR3
    Ekran 15.6" WLED HD 1366x768
    SSD 850 EVO 250GB

    Reko da probam na njemu, a ako bi zalazio ozbiljnije u ove vode naravno da bi ulozio u desktop masinu.

    I da, ima li kakvih kvalitetnih kurseva kod nas u Sarajevu.
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    Moze se radit na bilo kojem dual-core CPUu i sa 4 GB rama, rendat ce sporije nego na high-end masinama, al sta, ostavis da renda kad krenes spavat i ujutru spreman render.
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    skini ove kurseve/tutorijale sto i mi skidamo i sto je vedo preporucio,ne vrijedi bacati pare ,a isto ces vidjeti
    imas i po youtubeu puno kurseva
    najbitnija je volja i vrijeme ,toga nama svima zafali a masine i materijale svi imamo :D
    btw. ovaj tvoj laptop je high end,naravno da moze na njemu sve
    jedino reza displaya potanka ali dobro,moze se raditi
     
  16. Esprit

    Esprit Aktivista

    U nocnim smjenama imam dosta slobodnog vremena pa cu se okusati. vidjet cemo kako ide :)
     
  17. black

    black Komšija

  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ekstra
    a ja se jos bakcem sa "standard primitives" haha
    skinuo sam konacno onaj 3D eat 101 tutorijal,pa evo ucim
    skontao sam da ovamo pod "primitives" ima puno modela koje modifikujes po svojoj volji i zelji i svaki model ima puno kostumizacije
    @black
    je li ti koristis gotove modele tih vaza,tv-a,svijecnjaka i ostalog,samo ih ubacis i podesis ostalo ?
    ili ti to rucno sve modeliras ?
     
  19. black

    black Komšija

    Skinem drug , skinuo sam par CGAxis i Evermotion paketa. TV sam nasao guglanjem isto kao i Ikea fotelju.

    Evo ovdje sam skinuo fotelju ali ima jos dosta free modela https://www.polantis.com/ikea/poang-armchair

    Namjestaj sam ja crtao kad sam ga narucivao.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    Bravo! E sad ga pocni dalje cicati. VrayDisplacement zadaj na tepih, da ima koju dlaku da mu strsi i da nije tako flat. TV bi trebao da ima i refleksiju (stavi staklo tanko preko). Smanji blur materiala (u material editoru, kad dodajes bitmap nekom materijalu, tamo gdje je tiling i sl, imas i blur. po defaultu je na 1.0, ti ga za ove glavne materijale smanji na 0.1).

    Za parket ganjat 3D parket, pravo ga lako napraviti sa "FloorGenerator", free je: https://www.cg-source.com/floorgenerator.php
    Materijal za njeg se zove MultiTexture (gdje 20-30 razlicitih komada drveta on automatski poslaze po svakoj dasci, sve super tileovano itd). https://www.cg-source.com/products_wood ... woodboards (imas ih i na torent stranicama). https://www.youtube.com/watch?v=o1ZgnwjPpUg

    50% renda cini Postproduction, ako se drzis Cirinih uputa onda neces u raw rendu imat nit sprzene dijelove nit pretamne, sto je idealno za dobar post u Photoshopu.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017