Sapphire Radeon 9800 artefakti problem...

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by All4AMD, Apr 20, 2006.

  1. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    E ovako (jeftino) sam nabavio neki
    Sapphire Radeon 9800 (pro)
    128MB
    128bit
    325/580 MHz,
    ja mislim da je memorija 4ns.


    I njen problem su:

    1. to sto ima nekih problema u prikazu slike u 2D modu tj na desktopu, problemi su to npr kada se povlaci prozor vertikalno ili horizatlno za njim ostaju neke zute ili plave linije (mrlje) (slika 1). i cim se ide na refresh desktop te mrlje nestanu..... itd. (isto sa svim mogucim driverima) ( do Wina nije jer je oprobano na nekoliko racunala i isti su simptomi,a i u prikazu MB biosa ima problema, tj ima pomalo nekih sitnih tockica,ali se vidi citati)

    2. u 3D modu tj igrama npr CoD ili CoD2 ima isto nekih mrlja po zidovima i po podu (slika 2). (dok vecina drugih igara izgleda OK,, NFSMW, FarCry, Doom III itd... to je sa driverima do 5.10, probao sam i sve drivere od 5.11 pa na dalje i sa njima u CoDu sve teksture budu izlomljene tako da se nista ne vidi osim gomile artefakata, a isto vecina drugih igara je OK i sa tim driverima. Tako da zbog tih artia u CoDu mogu samo na drivere do 5.10.


    E sada zanima me sta mislite sta bi moglo biti?? Neznam da se mozda prije GPU nije pregrijavao pa doslo do ostecenja (jesu li moguci ovakvi simtomi?) A sada se sigurno ne pregrijava jer ima pooovelikooo hladjenje (ne serijsko) i hladna je kao led.

    i posto vidim da ima price o flashanju biosa, sta mislite dali bi to moglo ista pomoci tj da mozda ovaj bios nije u redu??(neznam jeli joj fashan bios ikada prije)

    A isto sam probavao smanjivati takt GPU/Mem na nize frekve i isto bude.

    HEEELP ME PLEASE!!!!!!!!


    Slika.1. 2D Mode - Desktop
    [​IMG]



    Slika.2. 3D Mode - CoD
    [​IMG]
     
  2. Neso

    Neso Komšija

    Mozda ti je do drivera probaj ili ti se grafulja sje... do daske :wink: .Meni se to prije desavalo ali mi je monitor bio uzrok :D
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Smanji jos frkevencije. Ako se dobro sjecam horizontalne linije su znak prevelikog clocka memorija, a vertikalne gpu-a. Ako ne pomogne smanjivanje frekvencija, onda povecanje napona, eventualno voltmod. Ako ni to ne pomogne imsa defektnu karticu. A najvjerovatnije je to u pitanju.


    @Neso
    Jesi li ti majke ti uopste procitao sta je covjek napisao?
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    de brata ti, odkud si ovo isčupao? nisam nikad vidio artefakt veličine 0px x 200px npr :wink:

    ako možeš skinuti zadnji službeni bios sa stranice proizvođača, onda ju flashaj, ako i dalje stvara probleme na default freq onda teško da ćeš šta izvuć... možeš probat smanjit freq gpu i mem, ali sumnjam da će to pomoć.
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Inace kad pretjeras sa memorijom, prvo puca horizontalno itd. Nisam siguran. Mozda sam zamjenio.

    A sto se tice te karte, nema tu bios-a nikakvog. To je smece koje je napravljeno sa starim viskovima i vrlo cesto neispravnim cipovima. Pa 128-bitna 9800 pro pobogu. To je smece nad smecem. Nema tu ni bios update-a niti kakve podrske. To uopce nije ati-jev referentni dizajn. To su ovi iz sapphire-a iskemijali nesto. Taj gpu vrlo cesto ne ide na frkvencije na kojima po defaultu radi "punokrvni" R350.


    Njemu, ako mu ne pomogne smanjivanje frekvencija" moze pomoci samo da vrati karticu. Alternativa je kanta za smece.
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    a sapphire radi sve build by ati karte :wink:
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nisi shvatio sta sam htio reci. Ta je karta dno dna, i nema podrske. Mozda nesto sitno, ako im posaljes mail, mozda dobijes odgovor, ali to je sve.

    Ne znam ko jos ima te 128-bit verzije. Cini mi se 3D club ali nisam siguran. Mozda da proba neki drugi bios, mozda od 9800 non pro.
     
  8. ming

    ming Veteran foruma

    Karta je vrisnula, isto kao i moja 9800se. Imao sam garanciju. Samo ce se stanje pogorsavat.
     
  9. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    otishla u vjecna lovishta :) to se meni seshava kad otkljucam neispravne pipeline
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    to sam upravo htio reci neispravan pipeline 100%
    pogasi napredne opcije u driverima,sjene u podesavanjima windows displey settingsa....trebalo bi kratkotrajno da pomogne
     
  11. OmChO

    OmChO Aktivista

    dakle...da zakljucimo probaj smanjit frekfencije ako to ne pomogne poselami...to je to...
     
  12. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Pa smanjivao sam freqve GPU/Mem na 130/150, :? nemoze nize jer mi komp zastane kada nize smanjim memoriju ili GPU :evil: i opet bude isto i na tim freqvama :cry:

    I znaci nista od pokusaja flashanja drugog biosa??? :cry:

    I da, jos da navedem nesto sto je bar meni cudno, znam da je to GPU R350(bar bi trebao biti), ali kada sam skidao cooler na GPU cipu pise da je R360 :?
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    I to je dobro. R360 je 9800xt gpu. Ima i takvih verzija. Da je kojim slucajem 256-bit mogao bi je flashati u 9800xt. Ali nije :wink:
     
  14. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Na cipu pise da je R360, a u Windowsu neki programi poput Everesta itd... ga prepoznaju kao R350 :?

    I dali ja sada mogu flashati novi bios na ovu grafu ili ne?? :(

    Nemoram sad bios od XT :p bar neki drugi :(

    EDIT: ih da jos da kazem maksimalne freqve koje mogu podici bez pojave vecih aretifakata su koliko se sjecam oko ~ 370/710MHz :? cim predjem te freqve odmah mi pocne snijeg padat po ekranu :)
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Probaj naci bios za kartu poput tvoje.

    Obrati paznju na kolicinu rama, sirinu sabirnice i brzinu memorije.
     
  16. smith

    smith Aktivista

    ako si kupio tu polovnu karticu,meni se cini da je neko prije tebe previse je pokusavao overclocat i da ti je memorija ili cip otisli.....neznam sta bi drugo bilo jer ako ti ne pomaze smanjenje frek. onda mozes samo jos probat flas biosa
     
  17. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Zna li tko gdje ima tih biosa za skinuti?? i tih prigrama za flashanje :?:
     
  18. smith

    smith Aktivista

  19. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    OK :wink: Thanks!! :wink:

    Vidjet cu pa javim jeli pomoglo :wink:
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    ee da ne otvaram novu temu samo da pitam.. meni je ova xpertvision 9800pro 128MB 128bit... e sad nje nema tamo izlistane ali ima XpertVision 9800se koja radi na istim freq ko ova moja... sad ne kontam... sta kod mene je ustvari SE iako je svi moguci programi prepoznaju kao pro i na kutiji fino pise pro...