Sapphire Vapor-X ATI HD4890 1GB DDR5 -cujnost i napajanje

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Zlatan, Oct 14, 2009.

  1. Zlatan

    Zlatan Komšija

    Dajte drugari pomozite da se rijesim ove agonije i da uzmem vise grafu , evo sad mi javise iz radnje da je ima dovoljno na stanju i samo da dodjem da uzmem

    Sapphire Vapor-X ATI HD4890 1GB DDR5 DVI/HDMI 11150-05-21R

    http://genelec.ba/cart.php?sta=view&sid=15&cid=14919

    kolko se razumijem to je mocna grafa i relativno future proof, samo me interesuje jel bucna te hocel moj fortron 400pnf biti dovoljan dok ne budem skroz mijenjao konfu i je li eventualno preglomazna da nece moc u normalno kuciste?
    Hvala drugari :smt006
     
  2. apdejt

    apdejt Overclocker

    Dokj se ti odluci i posaljes mailove na sve strane te grafike ce nestati. :)
     
  3. Zlatan

    Zlatan Komšija

    ma hajde nije ni to lose ja dok nesto kupujem dosta citam pitam i razmisljam i usput dosta naucim ... kad je kupovina gotova, onda cesto zelja za saznanjima presahne, nazalost..nego daj reci koju pametnu da idem vise u grad i kupim ovo
     
  4. apdejt

    apdejt Overclocker

    Tanak sam ti ja oko tih grafickih, vjerujem da ce ti drugi korisnici biti od puno vece koristi.
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

  6. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Zlaja, ne znam sto si nestrpljiv pa si odlucio u mjesecima kad se trebaju desiti zanimljive stvari na trzistu grafickih kartica, da potrosis 400+ KM na jednu ovakvu karticu. Pa i ako se ne nadjes u nekim novim rjesenjima, uvijek mozes uzeti 4890 po znatno nizoj cijeni. Misljenja sam da 100KM vise vrijedi dati za 5850 (koja bi ubrzo trebala imati cijenu 4890-ke). A sto se tice napajanja, vjerovatno moze raditi, ali ja licno nebih upario 400w i 4890, ne znam koliko ti "vozi" ostatak konfe...

    4890 stane bez frke u prosjecno mid tower kuciste, ne moze se reci da je bucna, to je subjektivno misljenje, jer meni ni helikopter ne smeta :D :D
    Mislim da ti nece smetati buka na nekih 50-60% fan speed, a temperature nece ici u nebesa.
     
  7. Zlatan

    Zlatan Komšija

    hvala drugar, ma cini mi se da uvijek ima nekih zanimljivih desavanja sa karticama, a ako se ne varam 4890 je bolja od svih iz 4x serije , dakle relativno je nova, 100KM vise ne bi mi bilo zao dati za tu 5850( iako vidim nije puno bolja ako uopste i jeste) a vjerovatno ona ne bi imala ovako dobar cooler a i nema je u tuzli, a s obzirom da ja nisam prezahtjevan ova ce mi dobro posluzit , sad da cekam mjesec dana, kad bi proso mjesec mozda bi se predomislio da ista uzmem, il bi se necko da pricekam jos nesto, tako da cu vjerovatno danas po ovu vaporicu 4890 :)
    ostatak konfe nista posebno hdd 5000 x2 procesor 4gb ram
     
  8. Zlatan

    Zlatan Komšija

    Vedo evo citam ove reviewe hvala mnogo!
     
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Sabura brate, nema sad smisla uzimati tu karticu kad je serija 5 vec tu :D
     
  10. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ne bih se bas slozio s tobom, kazes da nije puno bolja i ako uopste jeste. Podosta bolja, bolja i od gtx285, dx11, eyefinity, manje se grije, manje trosi, stvara manju buku od 4890. Ima najbolji performance per wat, konkretno od 4890 20% bolja u zbiru, odlican overclocking potencijal gdje se priblizava jednoj 5870-ki. U UE danas treba doci jedan ili vise primjeraka, kontaktiraj genelec, ingel nek ti dobave jednu, taman dok stigne skupis tu stoju vise :wink:

    evo review gdje mozes konkretno vidjeti uporedbu sa 4890 a i ostalim karticama
    http://techpowerup.com/reviews/HIS/HD_5850/1.html

    Da je HD4890 300 KM pa hajde, al dati sad pofinu cifru za vec staru generaciju je po meni kiks.
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Samo da dodam sto se tice napajanja da znam da ljudi tjeraju bez beda 4870 sa fortronom pnf 400 i jos je klokaju a to je tu negdje kao 4890.
     
  12. Zlatan

    Zlatan Komšija

    drugar hvala mnogo na komentarima i poduci, to sam zapamtio povrsno iz nekih revieva sto sam jucer citao pa sam tako rekao :)
     
  13. Zlatan

    Zlatan Komšija

    hehe znam ja sebe ,ako osaburim sad osaburicu onda skroz i kasnije, :smt003 pa necu nista uzeti, a da mi je da sebe malo obradujem, jer realno, ne treba mi nesto posebno jaka karta, moja 3850( pa i druga kartica 2600xt ) sve tjera, sto igram relativno solidno , i pretiha jem i ne grije se, al eto hocu nesto lijepo da nabavim sebi, pa kad sam se vec nalozio na ovu 4890 ima da je nabavim :)
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    Zlaja isti ja, daj odmah ili nikako (a to ja bas ljudska mana :| ). Poslusaj raju i sacekaj malo, kao sto si i rekao - ide i na toj 3850 sasvim OK sve. Sacekaj koji dan, skupi jos koju kintu i ganjaj 5850, to ti je future-proof (koliko moze jedna grafa biti).
     
  15. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ja sam isto na 3850, prodao gtx275 (koja je u klasi 4890) i nije mi bila dovoljno future proof, sad sam i ja nestrpljiv, cekam nv rjesenje pa da donesem finalnu odluku :D Lova tu, 5870 tu, al jos cekam :D
     
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Pa kad vec imas 3850 sacekaj odgovor zelenog tabora, onda ce i cijene pasti, win-win situacija za tebe :wink:
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Samo skup je to sport,ganjanje grafe cim izadje.Najbolje je kupovati proslogodisnji best buy.Prosle godine sam kupio 8800GT za 200km naigrao se na njoj i moze se prodat za 150km i dan danas.Sad sam uzeo 4850 za 230km i super dere sve igre lete na max osim krajse naravno koji ni na cemu ne leti i opet cu je prodat na godinu za 120-150km a tad cu kupit 5850-70 za dobru cijenu.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa zar je 4850 toliko bolja od 8800gt? Pogotovo naklokane kakvu si ti imao :)
     
  19. Zlatan

    Zlatan Komšija

    e ljudi jeste se nadigli da me odgovorite :) pa jesul to Vase pare il moje ? :mrgreen: :mrgreen:

    odo sad sjedam u kola odma i kupujem je, jedino da me ovaj snjeg ne zaustavi :)

    cjene nece puno past eto nek padne 100KM meni to ne znaci nista, ionako je jeftinija od 5850 za stoju.... a sve ce da radi sto i ona.... i ima ovaj super fancy cooler i relativnu tisinu, moze mi na napojnu, driveri za nju vec dotjerani, dok ce ova 5850 sigurno patiti jos 1-2-3 mjeseca s drajverima.. a za mjesec dana , evo castim 10Km, ako ne bude bilo isplatnije sacekat neki odgovor nekoga ili neko smanjenje cijena i slicno :smt006

    drugari moji dragi mnogo vam hvala pomogli ste mi puno :smt006
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nije toliko bolja i vidis da sam napisao "moze se prodat" 8800GT mi je malo pobudalila pa sam je poslao za PCplus na reklamaciju a odnos performansi izmedju naklokane 8800GT i HD4850 je otprilike isti samo sto me je potrefio izuzetan primjerak 4850 koja se super kloka bez ikakvih "modova" pa je razlika primjetna.