Sastavljanje Router/NAS all-in-one

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by black, May 21, 2014.

  1. black

    black Komšija

    Razmisljam da sastavim sebi 3 u 1 mašinu jer mi sadasnji router nije u stanju da podnese konekciju , imam poseban AP koji bio spojio preko switch-a.
    Uz router napravio bi NAS tako da mogu da imam svoj cloud za telefone i kompjutere.
    Uz ovo sve bilo dobro da mašina može služiti i kao HTPC.
    Da li je ovo previše zadaća za proc AMD Athlon 5350 i kakva je sigurnost , jer bi i router i NAS bili u jednom uređaju.

    EDIT:masina ce biti samo za router i windows server
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  3. black

    black Komšija

    Re: Sastavljanje Router/NAS/HTPC all-in-one

    Prostor mi nije bitan jer ce to sve biti skriveno ispod tv-a , Brix mi ne odgovara jer nema nacina da ubacim jos jednu mreznu koja mi treba za router.Najvjerovatnije ce Ubuntu i XBMC ici na tu masinu.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: Sastavljanje Router/NAS/HTPC all-in-one

    Možeš i Raspberry Pi napraviti da radi sve to, samo treba uzeti USB>Ethernet adapter. Za cijenu jednog 5350 imaš cio "komp".
     
  5. black

    black Komšija

    Re: Sastavljanje Router/NAS/HTPC all-in-one

    hardware nije tesko izabrati , navjeci mi je problem software-u , ne znam koliko je sigurno drzati vazne podatke na router-u
    od opcija imam Ubuntu Server ili ESXi pa dvije virtualne masine , jedna pfsense a druga Windows Server 2012 (imam besplatnu licensu)
     
  6. black

    black Komšija

    Narucio sam dvije jeftine Realtek gigabit kartice , ako budu radile pod vmware esxi kupit cu jos Athlon 5350 , Asus AM1 plocu , 4GB ram-a i dva disk-a od 2/3TB.
    Od software-a ce ici Sophos UTM i Windows Server 2012 Datacenter :D.
    Ako bude problema sa mrenim karticama morat' cu kupiti Intel-ovu neku.

    PS. mislim da se ovo moze prebaciti pod mreze
     
  7. black

    black Komšija

    Stigle Realtek kartice ali nisu kompatibilne ni sa Hyper-V ni ESXi tako da cu nabaviti HP NC360T kartice.
    Naletio sam na ovaj switch za 65€ http://www.alliedtelesis.com/switches/x210-16gt , da li je neko imao iskustva sa ovim switchevima?
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Dok su se zvali allied telesyn imali su dobro mocne firewalle.
    Zadnji put kad sam imao susret s ovom opremom je bilo nekad 2006.

    Opet, ovo je layer 2 switch. Opet ce ti trebati neka vrsta routera da imas kontakt izmedju vlanova.
     
  9. black

    black Komšija

    Mene samo brine kakav je web interface , nisam imao iskustva sa CLI nikako jer amater sto se mreza tice , gledao sam i HP ProCurve 1810-8G v2 ili Netgear GS108T. Netgear ima i GS108E koji ima samo podrsku za VLAN pa bi vjerovatno taj uzeo kao drugi switch na koji bi spojio modem i WAP i mozda za neki media player jer mi se modem nalazi pored tv-a.To bi preko 1Gbit link-a spojio na glavni switch koji je nedaleko od servera.
     
  10. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pa i gs108t ima samo podršku za vlan. Imam 2 :)
    Interface za njih je ok. Nisu jeftine karte koje podržavaju vlan.
     
  11. black

    black Komšija

    to je znaci 802.1Q standard ako sam dobro shvatio , kartica koju sam gledao HP NC360T podrzava taj standard.Koliko sam na net-u vidio i HP ima podrsku za navedeni standard ali port moze biti samo dio jednog VLAN-a (untagged) dok kod Netgear-a port moze biti u vise VLAN-a.Da li si imao problema sa Netgear-om posto na net-u se dosta raje zali na Netgear GS108T
     
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Evo vec pola godine rade bez problema ikakvih. Na kakve se probleme zale ?
    Pa ako podrzava 802.1q, mora podrzavati i tagged i untagged valjda. Svasta.
    Taj netgear podrzava subinterface ocigledno.
    Hmm, svasta. Uglavnom ne mogu se pozaliti na 108t
     
  13. black

    black Komšija

    Zale se na hladnjake unutar switch-a da vremenom otpadnu , ali to moze biti i losa serija.
    Narucena maticna , http://www.advantech.com.tw/products/1- ... 3ff70.aspx
    Procesor cu na pik.ba naci , ima dosta izvadjenih iz laptopa.
    Za pocetak ce ici 4 GB pa cu poslije na 8 GB prosiriti.
    Ploca je bila svega 50$ ali je shiping 35$.
     
  14. black

    black Komšija

    Re: Odg: Sastavljanje Router/NAS all-in-one

    Stigle mi sve komponente tako da sam danas malo testirao.
    Imam dvije ploce na jednoj je i5 a drugoj Celeron.Procesori su mobilni.Svaka ce imati po 4GB rama.Potrosnja je 30W idle sa jednim diskom.Pod prime95 potrosnja je 60W.Tosu brojke za i5.U cinebenchu dobijam oko 2.5 poena.Poslije cu testirati i Celeron.[​IMG]
    [​IMG]
     
  15. black

    black Komšija

    Ovaj gornji procesor je bio i5-2410M.Testirao sam i Celeron B820 , idle 27W load 42W.
     
  16. Almir

    Almir Komšija

    Koji softver sad ide na to..koliko diskova kontaš postaviti koji raid, koje sped očekuješ :) i tako..tj koji su ti planovi za dalje...

    ja imam neki freenas sa nekolko tb podataka sa svim mogućim servisima i virtuelni serverčićima...današnjice na amd x3 450, volio bi da imam neki mjerač potrošnje da vidim koliko to vuče struje.za kućnu varijantu 5-10 usera jede malu djecu... :)
     
  17. black

    black Komšija

    Evo pfSense instaliran na slabijoj masini , imam i wifi karticu koja podrzana ali samo u 802.11g modu.Moram cekati sljedecu verziju za N standard.
     
  18. black

    black Komšija

    Re: Odg: Sastavljanje Router/NAS all-in-one

    [​IMG]

    Evo paklene masine :p , nazalost mi se konfiguracija pobrkala , veceras cu ponovo izkonfigurisati pa podesiti i provjeru paketa i anti virus.Ako ubacim disk mozda i caching probam.
     
  19. black

    black Komšija

    Probao sam pfSense sa anti virusom ali nazalost je uzasno spor.Bez AV imam oko 26Mbit sa AV samo 9Mbit.Moram traziti neku bolju opciju.Mozda Sophos UTM.
     
  20. Almir

    Almir Komšija

    jel ovaj drugi free?