savjet oko izbora dijelova

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by perke, May 15, 2008.

  1. perke

    perke Aktivista

    pozdrav ljudi,

    imam namjeru da ovih dana (konacno) predjem na multi-core i noviju arhitekturu :)
    pa mi treba pomoc i pokoji savjet oko izbora dijelova. Sve dijelove cu uzimati kod Slavoljuba (http://www.barico.net).
    Ovo sam namjeravao uzeti:

    -Asus P5K - 195km
    -E4600 - 205km (koliko je glasan box cooler, ima li potrebe da se mijenja?)
    -4x1024mb OCZ PC2-6400 Titanium Edition - 166km
    -XFX 8600GT 512MB - 165km

    Mislim da bi ovo bio neki best-buy trenutno tj. za moje potrebe...
    a to su web-development (adobe paket alata, lokalni server), ponekad i virtuelna masina, par browsera/IM/skype/mail/multimedia/office
    bice tu i poneka igra (BF2, Guild Wars, UT3)

    Nemam namjeru OC-ati ali mislim da ova kombinacija ima i tog potencijala pa se mozda i to iskoristi (kakva su vasa iskustva?)

    I jos pitanje oko napojne.. sad imam LC GoldenPower 550W (kupljena od ovde prisutnog dog-a),
    interesuje me da li ce ona biti dovoljna ili da idem na nesto novo (vidio sam OCZ StealthXStream 500W, sa dobrim ocjenama) jer ce tu biti jos i 1xsata i 2xata diska

    Prije svega mi treba stabilna i brza masina... molim savjete ;)

    edit: samo da napomenem da kod Slavoljuba idem sutra poslijepodne da to uzimam pa bi savjeti bili dobrodosli danas i sutra i da.. kod njega uzimam jer imam semu za otplatu na 3 rate preko stele :D a nisam se kontao previse isprsiti, max 800km
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    sve komponente oke, jedino možda ram ako možeš uzmi jeftiniji pošto nije potrebno imati titanium, napajanje ne trebaš mijenjati.
     
  3. GW

    GW Moderator

    Kad već kupuješ kod slavoljuba uzmi OCZ vanquisher. Box cooler je smeće. Novu napojnu uzmi.
     
  4. perke

    perke Aktivista

    hvala momci,

    @syss, ima ovaj OCZ PC2-6400 System Elite XTC 2 x 1024MB Kit koji bi bio jeftiniji za 18km, ako se odlucim na OC-ing hoce li biti neke velike razlike u izboru memorije?

    @GW, vidim da mu na sajtu pise da tek treba da dodje, jesi li siguran da ga sad ima na stanju?
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Uzmi nesto gotovo kod slave... sa svim dobijes dodatno godinu garancije
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    oc memorije ti se ne isplati i gledaj uzeti ako je moguće 2 x 2gb ili 2 x 1gb kitove. ako misliš clockat samo cpu diži koliko ide bez dizanja voltaže, međutim kako je kolega gw rekao trebati će ti bolji kuler za takve pothvate.

    ako imaš para zamijeni napajanje za nešto tipa corsair, seasonic, chieftec, fortron i sl., ali ako ti se ne uklapa u budžet i lc će gurati ovu konfu bez ikakvih problema pošto realno to sve skupa ne troši preko 200w.
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Dodao bih da nema smisla uzimati 8600GT za igranje te da 9600GT vrijedi razlike u parama..
     
  8. GW

    GW Moderator

    One igre što je on naveo sve mogu na 8600gt. A 9600gt mu se i ne uklapa u budžet.
    Definitivno vrijedi razlike doduše.
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    4gb rama nema smisla
     
  10. GW

    GW Moderator

    Kako ba nema? Vidiš da čovjek kaže da radi web stranice/programiranje. Ako je na 32 bita, onda smanjiti na 3 gb i to je to.
     
  11. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    9600GT nema potrebe uzimati za igre koje on igra...cak je i 8600 previše :)
    E koliko se isplati uzeti samo 3GB i ne koristiti DC?
    Neka uzme 4GB zatrebat će kad tad.

    Ovo što je on naveo je best buy...nema potrebe ništa mjenjat osim ako ima viška para da uloži u neko bolje napajanje...čifa
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Renno druze, ne lupetaj, XP 32bitni ne vidi vise od 3.19 GB, a po aplikaciji ne koristi vise od 2 GB.
    8600GT nikako nije previse za UT3, imao sam je pa znam o cemu pricam.
     
  13. perke

    perke Aktivista

    Zasad sam na 32bitnom OS-u i znam da necu "vidjeti" sve 4 gige ali ce se nekad valjda preci na 64bita, hoce li i 3x1GB raditi ok u dual channel-u ili to kod DDR2 nema veze? Prelazim sa AMD na Intel po prvi put u zivotu :( malo sam se razocarao (linux podrska,agp drajveri) pa ne kontam bas

    @Enise, hvala za tip.. ali nisam neki "strasni" igrac da ganjam najnovije naslove a iskreno nemam ni vremena...a i ova mi je cijena van budzeta
     
  14. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Necemo se vrjeđat...možemo i kulturno diskutovat.
    Meni 32 bitni OS prepoznaje 3.25Gb ali to nije vazno...zavisi od ploce, dodatnih uređaja ... itd
    Ja ne govorim da ce mu sada zatrebati puna 4GB...ali mislim da je primarno da iskoristi DC, a i 4GB nece otici na odmet.
    Nisam nigdje naglašavao da ce iskorititi 4GB.
    A katkad kad se pokrene PR zna povuc rama beskonacno...zar ne perkalo? :mrgreen:
    Ja koristim X1800XT i zadovoljan sam u ovim igrama...a zašto nebi jedna 8600 bila dovoljna?
    Pa covjeku nije primarno a igra igre, nego samo ponekad radi opuštanja i grafička kartica mu nije primarna.
    Perke ne namjerava kao CoD igrači tražiti maximalni FPS da se nebi culi kako hodaju u igri :D

    @perke.... sa bilo kakvom kombinacijom keksova sa 3GB ne mozes iskoristiti DC....osim ako ne nabavis kekse od 1.5GB
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Daj mi reci da ja nemam DC? :lol: :lol: :lol:

    Ne moze jednostavnije, 2x1GB i 2x512MB.
     
  16. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    E da ... upravu si stiv
    To jos nisam znao....a i to nebi bio los izbor.
    Mada je opet danas skoro pa mizerna razlika u cijeni kada uzimas 2x1GB ili 2x512MB...osim ako se ne može negdje na štelu nabaviti.
    Ali opet sa takvom kombinacijom ja nebih pomisljao na bilo kakav OC.
    Koliko je uopste stabilno?
     
  17. GW

    GW Moderator

    Kao što renno kaže, uzmi odmah 4 gb. Ram ne može biti jeftiniji. Svakako ćeš prelaziti na 64 bita sa tom konfom. 2x2 gb idealno, radi eventualnih nadogradnji.
     
  18. 3125

    3125 Komšija

    Kakve ploce crne? RAM+VRAM+aperture size=4GB max. I ima jos nekih rezervisanih kerefeka tako da ne ide preko 3.5gB
     
  19. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Jer ipak sa 2x1GB + 2x512MB bi dosta opteretilo matičnu...nije bas najstabilnije na nekim pločama.
    Dok te skoro isto izađe kad uzimas 2x2GB....ram je postao totalno jeftin.
    Dobit ces za skoro iste pare 4GB rama i to samo 2 pločice što je i stabilnije i ima veci OC potencijal i troši manje struje :D
     
  20. perke

    perke Aktivista

    ok ljudi, hvala svima na savjetima...skontao sam da cu uzeti sljedece

    Asus P5K - 200km (danas skocila za 5km, lol )
    E4600 - 215km
    OCZ PC2-6400 System Elite XTC 2 x 1024MB Kit - 74km
    XFX 8600GT - 165km
    OCZ VANQUISHER - 30km (ako ne bude, onda Vendetta 2/ +45km)
    OCZ StealthXStream 500W - 120km

    total 804km, sto mi je knap

    pogledacu jos kakva je situacija sa 64bitnim XP-om i da li ce mi odgovarati (ima li ko kakvih iskustava?) pa ako bude ok, uzeti jos 2x1gb