savjet za kupovinu GPU

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by BodySnatcher, Nov 22, 2010.

  1. BodySnatcher

    BodySnatcher Aktivista

    pozdrav.
    sastavio sam se parama,pa molim savjet za kupovinu GPU.
    MB je biostar a880g+ koja ima jedan pci-e utor za graficku,nisam neki hard-core gamer,mada ponekad provedem 3-4 sata mlateci codmw.CPU je athlon x4 630.
    monitor 24".
    budzet 200-300 km.
    hvala.
    edit:
    psu fortron 400 w
    a plus kuciste.
     
  2. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Koje napajanje imas?
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  4. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ja bas kontao to da mu predlozim, al hajd reko da prvo vidimo napajanje. U svakom slucaju IMHO ova ponuda je Best Bay :) s obzirom da ima monitor od 24"
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    5770 za 300KM je podjednako dobra kupovina. A stavi 8xaa na 1920x1200 i bice bolja kupovina :p
    Do ovog moda, sporija je 20% a sa njim nekih 5-10% zbog vise memorije.
    Ako neces koristiti dx11, 4870 1gb za nekih 250 ili manje je najbolja opcija.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    ???

    HD5770 je prilicno izjednacena sa HD4870, prednost je DX11 podrska i manja potrosnja/zagrijavanje. GTX460 (i 768MB i 1GB modeli) su taman ispod HD5850 kartice i izjednacene sa HD6850, a brze od HD5830 kartice. HD5770 tu nema sta traziti...

    Bezveze mi je kad ovo moram komentirati a prodajem GTX460.
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Bolje za 180 KM uzeti polovnu 4870
    Ja bih isao na fermi..
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa sam si napisao prije nego si kupio tu gtx460 da ti je malo bez veze kupovati kartu koja je samo 20% brza (a imao si 4870) tako da ne znam sta se desilo u medjuvremenu :) Isto tako, zalio si se kako nema prevelikog pomaka u performansama izmedju 4890 i 5850. :D
    gtx460 trosi vise od 5770 i bice vece opterecenje za fortrona.

    edit:

    Evo sve fino uporedjeno, za svaku kartu postoje procenti. Na visim rezolucijama se smanjuje prednost zbog manje memorije.
    http://www.computerbase.de/artikel/graf ... _ohne_aaaf

    Sto je veca rezolucija, 768 model se slabije snalazi a plus toga covjek treba da ode 50KM vise od svog max budzeta. Da ima manji monitor, lakse bi mu preporucio gtx460. Takodjer, kod didi_sa ima gtx460 1gb za 380, domaca garancija a ti si pricao da ces uzeti u hrv pa je garancija vjerovatno vani. 300KM +20% je 360KM a ako covjek ne moze preko budzeta i ovo sa garancijom je tacno, sve je u 5 deka i za njega je bolja opcija 5770.

    Kako rekoh, ako nece pokrenuti obe dx11 :D igre, najbolja mu je opcija 4870 1gb, uzevsi monitor i budzet u obzir.
     
  9. BodySnatcher

    BodySnatcher Aktivista

    nisam se stigao javiti jer je kompjuter bio na servisu,a i nemadoh vremena,pos'o,kapitalizam.
    kao sto rekoh nisam igrac hard-core,al' naravno gledam odnos ulozeno-dobijeno.
    googlao sam,gledao performanse i potrosnju i "begeniso" 5770,a za krajnji sud ostavio sam ovaj forum.i jos jedno pitanje,sta mislite o gts 450,koju mi nudi prijatelj za 250 km,nova,garancija.
    negdje sam procitao da je neznatno brza od gts 250,pa...ako moze misljenje i savjet.
    pozdrav.
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Bolje onda dodaj jos 80 i kupi Stivijevu neces se pokajati, ima odlicno hladjenje, a GTS 450 je slaba za 24" monitor. Iz istog razloga sam se i ja odlucio za GTX460, samo sto sam ja prvo uzeo karticu, a monitor planiram na proljece.
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    ja bih isao na 460 GTX ili 5770 za nekoliko cenera više, dobijes dosta vise
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    GTS450 je u rangu sa HD5750, odnosno negdje izmedju HD5750 i HD5770. Isto tako, ima slicne performanse kao stari GTS250. Ali je GTS450 DX11 kartica, pored toga ima jako dobru overclock marginu i nisku potrosnju i zagrijavanje.

    BTW GTS450 je najbolja kartica za foldanje, overclockana je bolja od GTX460, cak i od GTX470! Mislim da ima veci ppd i od GTX295.

    @Reventon: ne prodajem ja vise svoju karticu. Cak stavise vjerojatno ce ici jos jedna u SLI kad uzmem Sandy Bridge.
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    To nisam upratio, kako god, mislim sa ce mu biti slaba GTS 450 za rezoluciju 1920x1200.
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma bit ce ona dovoljna, u rangu je sa HD4870, HD57x0, GTX260, GTS250...ako one mogu moze i GTS450. :D
     
  15. MUFCFAN

    MUFCFAN Novi član

    Pozdrav drustvo..

    Novi sam ovde.. Ovako imam sledecu konfiguraciju:

    ASUS P7H55-M, H55,S1156
    CPU core i5 760 2.8 GHz
    RAM G.SKILL 4GB DDR3-1600 Dual channel
    Graficka GT 240 1 Gb (GAINWARD)
    PSU ATX PowerLine 530W retail PCIeX 120mmF 19dB

    htio bih noviju graficku ali da nije previse para.. nesto sam citao o gtX 460, citav zivot gotivim nvidiu i nisam neki ljubitelj atija.. ali ako znate neku grafu da se odlicno pokazala predlozite bio bih vam krajnje zahvalan.. Isto gledo sam i gtx 470 ali cuo sam da se previse griju.. Hvala :)
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Pa gtx 460 ti je best buy. Ne znam da li da cekas da se jos malo spuste cijene za ATI 6xxx seriju dolaskom novijih grafa iz te serije.
     
  17. Piroman

    Piroman Komšija

    Ako, kako kaze,uistinu "gotivi" nvidiu jasno je sta ce uzeti, makar bilo i slabije! :smt003
     
  18. MUFCFAN

    MUFCFAN Novi član

    Hvala na odgovoru uzeo sam GTX 460.. Grafa je extra.. sve igre sam igrao na maksimumu na LCD TV-u.. E sad me zanima posto mi je napojna 530 W ATX Powerline, da bih stavio dvije grafe u SLI koliko mi treba napojna odprilike?? Posto sumnjam da ce ova moci podnijeti ?? Konfiguracija je :
    ASUS P7H55 (mijenjam je uskoro jer ne podrzava SLI)
    CPU i5 760 2.8 GHz
    GPU GTX 460 GAINWARD GOLDEN SAMPLE 1 GB
    RAM G.SKILL 4 GB DDR3-1600 DUAL CHANNEL
    HDD 160 GB
    PSU 530 W ARX POWERLINE!

    :) valjda cu imati novca da kupim ovo sve.. :)
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nekakvih 550-600W brandname bi bilo preporucljivo. Gledaj da ima 4xPCI-E 6-pin.

    Coolermaster, Corsair, Silverstone, Fortron...
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Puno toga moras promjeniti da pokrenes SLI,nova ploca,nova napojna(jedno 600w brendname),klokanje procesora na jedno 4ghz,znaci i hladjenje za isti,jos jedna grafa i naravno vrlo dobro provjetreno kuciste.
    Ja bih rekao okani se toga,uzivaj u GTX460 a kad popusti ide nova i to je to.