Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    mene je najvise strah pregrijavanja. Jer sve se griju ko sam djavo i imaju aktivne hladnjake (sa ventilatorima)... nekako mi nije bas pouzdano to, ako stane ventilator moze dobar belaj napraviti.... bar ja tako razmisljam.
     
  2. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ja slucajno dok sam setao po pennyu, naletim na neke lafo xenone, izgledaju kao obicne sijalice fizicki tj. nemaju balasta, osim drugacije boje, imam i originalne Bosch zute one po meni ljepse svijetle puno ove jeftinoce iz pennya a nisam primijetio uopste razliku u jacini, koristim logicno kratka a ne duga svjetla, a pozicije su i dalje zute fabricke, duga su bas jaka.. Cijena oko 10ak KM mozda par KM-ova vise za obje, a traju uredno i bez ikakvih problema mislim cak vise od pola godine.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Meni su u farovima sve stock sijalice, dok sam prije cesto vozio imao sam night breaker ultimate, jer sam bio cesto na otvorenom, sad su mi osram original. obicne pozicije, i to je to... nema mi nista gore od "nabudženih" farova i stopki...
     
  4. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Sto posto, ali sekunde ove nisu nabudzene niti cunerske, haman obicne sijalice koje imaju finu bijelu svjetlost(ne bacaju na plavo sekunde) istom jacinom kao i stock, a ljepsa je boja od one zute fabricke. Slikam kad uhvatim priliku.
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    To je ok, te halogene kakve god u glavnom ne smetaju, ali kad ubaci one xenone u obicni far pa to ko nur boziji osvijetli ne mozes gledati u cestu, to bi odmah oduzimao vozilo i na vanredni tehnicki...
     
    aNaToMiC ! likes this.
  6. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ma halogenke sto posto samo na pakovanju pise xenon, zato i kazem lafo, u pennyu jos kupljene haha. Kad me ubija pozadi palim zadnje maglenke i sva 4 i masem rukom da vidim hoce li skontati, ako ne skonta izvoli drug prodji pa nekom drugom smetaj, a kad mi ide u susret imam obicaj blicati mu ili upaliti duga, jebi ga drug ako ubijas ti mene i ja cu tebe :D
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Neki dan vidio lik stavio kineske xenone bez soćiva a dole umjesto maglenki, neka LED svjetala k'o farovi.

    [​IMG]

    Zaista ne znam kako takve milicija ne zaustavlja. Ja ako na 5min upalim maglenke, izvade luzalo i hoce da mi pišu kaznu. Svaki put se raspravljam. Da ne kazem da je 50% u saobracaju sa defektnim svjetlima. Koliko sam ih na magistrali vidio bez i jednog štop svjetla. Samo žmigavci rade. A ako zaustavi firmu gdje jedno svjetlo radi, kazna 150KM.
     
  8. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Meni su najgori mazlumi kojima radi samo jedno svjetlo, a to koje radi je dugo. To da im stop svjetla ne rade ili da su prezatamnjena nekim ofirnim metodama je vec stara prica..
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nikad nisam razumio zasto kaznjavaju ako vozis sa upaljenim maglenkama, te sijalice bacaju tri metra ispred auta i nalaze se na dnu karambolke, ne oslijepe te i ne smetaju u saobracaju kao duga. Pogotovo preko dana.
    Bitno je da su oni mene skoro zaustavili jer sam imao upaljene samo pozicije, zaboravio upaliti kratka, jutro bilo i zurio na poso. Pustise me, "oprostili mi", kao da sam kriminalac kakav. Samo da mi zivce iz*ebe na sabahu :)
     
    aNaToMiC ! likes this.
  10. Almir

    Almir Komšija

    dosta auta se kurce sa 'dnevnim svjetlima u maglenkama' kuci imam fabiju koja na poziciji maglenki ima dnevna svjetla tj ima 2 sijalice jedna je za maglenke (bilo je slučajeva kad sam policiji objašnjavao da nebi kaznu dobio) one prave a druga sijalica glumi dnevna svjtlo by fabrika i zakon bi trebao da proprati upotrebu nebito gdje se nalaze na autu...

    svi mi kukamo kako je lijepo vani, a kad bi sad rekli da tu ljepotu primjenimo ovdje onda politika ovo politika ono...recimo moj rolex u švici na tuarega nabacio felge 22 nije se mogao uparkirati u ocrtanu parking liniju i dobio kaznu...

    šta bi bilo kad bi počeli kod nas da kažnjavaju upotrebu xenona bez sočiva, upotrebu feligi koje nisu po mjeri auta, skinute katalizatore dp filtere itd itd
    kod nas na vandredni tehnički samo šalju kamione koliko ja znam...
     
  11. nivla

    nivla Komšija

    sve bih ja ove sto koriste xenone bez sociva, voze s jednim dugim svjetlom, slao stalno na tehnicki, pa nije me jednom zaslijepilo toliko da ne vidim da li auto ispred usporava, da ne kazem koci, s obzirom na stanje auta tesko da ona i mogu proci tehnicki ikako
    sto se tice naknadno ugradjenih dnevnih svjetala zute,narandzaste, plave i ne znam kakve sve boje, isto samo kazne, ono ne moze proci tehnicki nigdje u svijetu a kod nas ucestvuje u saobracaju
    sto se tice zatamnjivanja stakala kazna ne treba biti onaj smijesni iznos, nego 400 km i vozacka 3 mjeseca
    tehnicki pregled kod nas je smijurija, i vjerovatno ga samo ne moze proci auto koje nisi dovezao na tehnicki
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  13. kio

    kio Komšija

    Gledao sam negdje snimak (rus neki valjda snimao), Dacia Duster 2018 godiste i snimak ispod auta, digao ga lik na rampu. Znas kako ocajno izgleda :/
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Izgleda odozdo isto kao i predhodna verzija pa se pokazao kao odlicno auto za nase terene. Nijedan nje dosao na servis da mu se zamijeni nesto na ovjesu. Imas 7 godina garanciju sta te briga.
    Na piku su od 2010 godista cijenom vise degradirali Citroen C4 i Renault Megane nego Duster, ako ga i nadjes na prodaji. Ljudi koji ga vozaju cekaju ovaj novi model da ga uzmu u zamjenu za stari.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sve to stoji, ipak je to jedno te isto auto kao stari Duster, samo je modernizirano. Dacia i nema R&D. No eto, za 35k imas nov SUV sa dizelom, automatskim mjenjacem, dobrom opremom i jos tih 7 godina garancije. Da ga vozis 5 godina i prodas, opet ces dobit dobre pare jer ima jos 2 godine fabricke garancije.

    Nego ja bih ovo:
    https://www.olx.ba/artikal/26810579/toyota-corolla-1-6-valvematic-132ks-style-novo/

    Top.
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Nek osvijetljavaju metar one smetaju kad je mokar asfalt po noci jer daju odsjaj, direktno su na cesti. Uostalom ako "bacaju 3 metra" sto ih palis ako nije magla, nece ti nista pomoci da bolje vidis :) Meni smeta kad vidim da ih neko dzaba pali, da mi je cuti jedan normalan razlog zasto bi to neko radio? Da izgledas kao bozicno drvce? :)

    Mislim da ne moze bas za 35k to sve :) Automatski mjenjac nema kod 4WD opcije. Automatski mjenjac stoji samo kod 1.5 dci 110 2WD EDC opcije motora.
    http://www.dacia.ba/CountriesData/Bosnia/images/Cjenici/201801/Novi_Duster_20180115.pdf

    Btw. nije ta corolla losa.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, zezno sam se, moze ili 4x4 ili EDC automatik, nikako oboje.
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Jebo vas dacia, koliko je izvikana ja mislio pravo auto. Kad sam sjeo u nju, ko jugo, ista plastika, skripi na sve strane, kao da je napravljena 89.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pa nije slucajno takva cijena. Motor mjenjac i podvozje su sigurno ok. Al enterijer je jad i bjeda. Kao komercijalno vozilo gdje komfor nije bitan dacia je odlicno rijesenje.

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
     
  20. Almir

    Almir Komšija

    ak već gledaš dustera, pogledaj i suzuki vitaru