Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kad smo kod Volva, danas se vozio u S80, 2000 godiste, 2.4 benzin. Brod, nije auto. Auto ima opreme sto i danas rijetko koja limuzina ima. Izmedju ostalog, uticnica 220V na prednjoj karambolci, za grijanje auta zimi...
     
    Alibegovic likes this.
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    @xt_rage audi>vw>skoda>seat

    Ford je tu sa VW :) škoda po pravilu mora biti lošija od VW, kao što seat mora biti lošiji od škode. Jer bilo bi bezveze da npr Dacia Sandero bude bolja od Clia... Ne ide... A VW i Ford je furaju, pa je tu rasprava smislena, ostale kombinacije jok :)

    Sent from my Huawei P30
     
  3. nivla

    nivla Komšija

    ah ta vremena kad je ford imao vw motore
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Galaxy je bio zajednički projekat i vw je tu isto dobio od forda stvari.

    Sent from my Huawei P30
     
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ove uticnice se u Swe ugradjuju zasebno, neovisno o autu. Ima auta koji se prodaju sa "winter" paketom pa kao to dodje ugradjeno ali nista se ne radi fabricki nego naknadno. Prava stvar za hladnije zemlje, a bome i za BiH zimi. Stavis timer, ukljucis pola sata prije posla, pogotovo ako ima za kabinu da grije jos onda si na konju, ulazis u toplo auto, iako je mozda ispred kuce ili na parkingu koji ima uticnicu (mozda rijetko gdje naci u BiH ovo).
     
  6. Almir

    Almir Komšija

    Kod mene ima vebasto, to sa dodatnom utišnicom takođe može biti fina stvar, u bih rijetkost, ali taj zimski paket grijanje sjedišta,volana,grijanje u mirovanju, dodatno grijanje mlaznica je takođe extra stvar naročito ko nema garaže.

    Auto sa 3 vrata nije toliko loša stvar, kao drugo auto kasnije u kući za ženu do posla i djecu u obdanište, djeca pozadi sigurica, vrata su ugl veća meni lakše ući...u početku ako 90% koristiš ti i žena/cura kasnije dok je dijete malo, daleko od toga da je to neuptrbljivo auto...
     
  7. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    @Mujka Ma zezam se za garazu, ima oko 5 metara ukupno, moram pocistiti malo palete neke i slicno da moze stati nesto vece, ali nije kritican prostor za normalna auta.
    @donjapa zasto ga prodajes tako rano? :p
    @Reventon zato sam i gledao kakva je situacija sa benzincima radi kilometraze koju prelazim.
    @XTRage nije u raspadu ali nije za duzih putovanja.
    @selvin posto je Peugeot? :D


    Uglavnom zanimljiva je diskusija bila, zahvaljujem na savjetima i doprinosima. Kada se uzme sve u obzir, za te pare ne bi trebalo biti kompromisa u vidu trojih vrata koja su glavni minus, i znajuci nase trziste kombinacija toga+benzin sigurno nece olaskati kasniju prodaju auta u slucaju da zatreba nesto vece, tako da cu sacekati da naleti nesto drugo.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Imao sam auto sa 3 vrata (ili dvoja kako se popularno kaze) i nikad vise. Jedino moze ako auto ima dva sjedista, kao npr. MX-5.
     
    heroic and AhmeT like this.
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma o čemu pričaš, staviti dijete u sjedalicu u auto sa troja vrata je kao silazak u rudnik. Zaobići u širem luku.
     
    heroic likes this.
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Kod mene malac se samo ne zna svezati preko sjedalice, tako da je dobro što nema vrata :D
     
    AhmeT likes this.
  11. Almir

    Almir Komšija

    mogao bi da kakim na 4 vrata u odnosu na suv, ulazak saginjanje, vezanje djece itd na sta bi to licilo nekome je to rudnik, pricam o kompromisu..ako nekoke ispadne dobra kupovina...
     
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kad smo kod volva, kakav je V50. Do 10k se može naći ocuvan inace su oko 6-7.
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Bolji nego i jedan Passat 5+ karavan za tih 6-8 hiljada.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Jah... Maldo očuvano auto, pogotovo ako je karavan još dizel.

    Sent from my Huawei P30
     
  15. Esprit

    Esprit Aktivista

    Doslo vrijeme da i ja mijenjam auto, budjet mi je do nekih 13 000 KM, mozda koja hiljada i vise ako bi u medjuvremenu uspio prodati trenutno auto (Golf 4)
    Auta na koja trzam su Skoda Oktavia Facelift (A6) , Golf MK6, Passat B6, Audi A4 ili A3 Sportback... Samo dizel :) i nisam nesto previse zagrijan za karavana.
    Svjestan sam da je kupovina polovnog auta lutrija i da sve zavisi na kakav cu primjerak naletiti, ali volio bi ako ko ima ovdje a da se razumije da kaze na sta da obratim paznju kod navedenih modela, npr. drug mi ima Passata B6 i za njega znam da treba izbjegavati motor 2.0 na kojem su Siemens dizne, ima valjda i 2.0 sa jednom bregastom i kod njega su Boschove dizne i navodno taj motor ima manje problema...
    Gledam kod Skode imaju motori 1.6 sa 105 KS, njih ganjati ili popularni 1.9 TDI... Imaju i 2.0...
    Kakvo je stanje kod Golfa 6, i tu vidim ima 1.6 motor i 2.0...
    Ako moze kakav savjet bio bi zahvalan.
     
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    Vozim A3 Sportback 2.0 TDI 1 bregasta 2006g. U ovih godinu dana sam presao skoro 10k, nikakva druga ulaganja osim redovnih servisa, imao sam neki manji kvar s navigacijom, ali je rijeseno uz neznatan trosak u ovlastenom servisu. Ako je 2.0 u pitanju izbjegavaj verziju s 2 bregaste, imaju problema, jedan kolega je morao raditi generalku na svom. Sto se Passata tice ja mislim da je taj problem rijesen poslije 2006. prve serije su imale te Siemens dizne. Isto prijatelj imao problema, morao sve 4 promijeniti, jednu promijenio u inostranstvu i morao platiti, ostale 3 mu Nipex zamjenio o svom trosku. 1.9 je dobar motor, ali 2.0 je optimalan, daleko je bolje iskustvo u voznji.
     
    Esprit likes this.
  17. nivla

    nivla Komšija

    ma 2.0, ako izuzmemo probleme sa diznama i dvije bregaste je dosta zivlji na nizim obrtajima nrgo 1.9 tdi, jednostavno bolje prima gas, 1.9 tdi pd je izdrzljiva mrcina, ali kad sjednes u auto sa 2.0 tdi drugi je to skroz osjecaj
    potrosnju na 1.9 tdi racunaj i do 9l dizela po gradu u guzvama, mislim da mi je rekord bio 9,5
    otvorene mozes spustiti i na 4,5-5l ali zo ne racunaj po gradu
    prosjek se sad vrti na 8-8,5 stroge guzve u sarajevu
     
    Last edited: Jul 12, 2019
  18. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Drago mi je da ima realnih forumasa, one price 5L po gradu ubise.
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Za 5L i manje po gradu moras na 2 točka.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  20. veki81

    veki81 Aktivista

    I to ispod 600 ccm :D.