Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ok je da neko želi benzinca i ne može smisliti dizela ali priča o nepoderivim benzincima s kojima dugoročno uštediš je bezveze. Također, ispade da se samo kod nas gleda na potrošnju, eto po Evropi niko ne mari za tim, a daleko od toga. Potrošnju ne gledaju na Bliskom istoku i usa koja pola svijeta porobi za fosilna goriva.
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    a lijepo je kada zaprede,tacno poleti haha

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    Generalno dizeli se gase kao prozvod u buducnosti...

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Brate mili 90% teme je suplja prica sta svasta covjek ovdje nece procitati :D
     
    NAILS likes this.
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa dobro, naravno i ja volim zvuk wankel-a u RX-8, ali pričamo o realnostima. Moj dobar prijatelj voza po Tuzli Passata CC 2009 godište, sa 3.6 V6 FSI atmosfercem i 300 konja, uparen sa DSG mjenjačem. Doživljaj je dobar. Ali buraz za 20 KM benzina pređe 70 kilometara, naravno i ja bi tako nešto volio, ali realnost je drugačija, neko sebi može priuštiti luksuz.
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kao i benzinci tj, SUS motori, koji će samo da ostanu u brodovima i nekim sličnim sranjima.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Dugo ce se benzinci proizvoditi za sportska auta.
     
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Opet porediš kruške i jabuke. Normalna auta litar-dva razlika

    Evo ti konjic-sarajevo-konjic, tvoj pežo nema šanse da bi ispod pet litara.
    [​IMG]

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  9. Mujka

    Mujka Komšija

    Njegov Pezo 3.8 bi trošio
    A možda i manje ako bi se kakva labudica angažovala
    Heheh

    Sent from my Redmi Note 7 Pro using Tapatalk
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ova se tema pomjesala sa "all about my car" temom, sve suplja. Suvisno je pricati o potrosnji kada je to subjektivno od vozaca do vozaca.
     
    BodySnatcher likes this.
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja baš jutros točio. 865km 40.5L. Isao u Madjarsku za vikend i jednom Gracanica-Čelić i dva puta Gr-TZ i nesto malo lokalno. Madarska i TZ su fin ravan put al, Čelić je kao Konjic-Sarajevo.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    Haker likes this.
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja sam izracunao prosjek sa 20 praznjenja rezervoara. 5,0-5,5 ljetni period, 6,0-6.5 zimski minusi, govorim o svojoj kombinovanoj voznji grad+magistrala. Otvoreno i ne racunam, ali proslo ljeto sam sa punim rezervoarom otisao na Jug CG preko Mostara i Stoca, i vratio se na Dubrovnik i Metkovic. Potrosio 51l goriva a presao 1350 km. Klima radila non stop + kratka čekanja na granici.
     
    Last edited: Feb 20, 2020
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    Meni 11l grada potroši :) jebaji ga danas od mdvora do Dobrinje sat vremena :)

    Sent from my Huawei P30
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Sarajevo je posebna priča, ja generalno da sam tamo morao bi mijenati auto, vjerovatno na nekog automatika, ili nekog manuelca sa jako mekanim kvačilom.
     
  15. Mujka

    Mujka Komšija

    3.8 kao što sam i naveo hehe

    Sent from my Redmi Note 7 Pro using Tapatalk
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Čovjek uspio 3,75, fulo si hahaha
    Tale je šifra stvarno

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pravio sam i 3.4 po bordu, ravna cesta. Ali ja u bord ne vjerujem, samo od čepa do čepa i reset kilometraže. Ovo sam snimio usput prije par godina.
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Otišao u Zenicu i nazad i napravio 3.7L na tih 200km vožnje na boardu, otišao u Visoko i nazad i čak i malo auto puta al nisam prelazio 100kmh napravio 3.8L na skoro 300km i to sam provjerio na pumpi jer sam sipao prije polaska i to skroz do čepa da prokapa gorivo da bi bila što tačnija računica. Rekord mi je 3.3L na boardu do Živinica i nazad,izgleda da sam imao, vjetar u leđa i kad sam išao i kad sam se vraćao. Al to su sve vožnje ko baja, bez kočenja bez preticanja samo uključen tempomat i čekaš kad ćeš stići. Bez klime takođe a i po relativno ravnom putu i kratke dionice gdje se mogu ostvariti idealni uslovi. Al otici na more natovaren preko 3-4 planinska prevoja i sastaviti 13-14 idealnih 100ki sa potrošnjom od 3.7L malo mi je teško da povjerujem.

    Moje svako more je 1100-1200km za tih 10ak dana sa 350+350 tamo vamo i nekih 500km vozanja po jadranu i uvijek je to između 5.5L i 6L

    Natovareno auto i planine mjenjaju stvar totalno.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    Haker likes this.
  19. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma jebo me voznja ako cu ja gledati jel mi trosi 3,4 ili 4l :D
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ne sjeda svako u auto sa istim namjerama. Neko se ide vozat iz užitka neko putuje iz uzitka a neko putuje što mora. I svi ti drugačije razmišljaju. Nekom je auto prevozno sredstvo, nekom ljubav, nekom igračka nekom kazna.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro