Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. nFare

    nFare Komšija

    Vozio sam i francuza i auta od firme i izveo jedan zakljucak : da se o autima koja voze vise od tri covjeka a pogotovo auta od firme koja gazi ko stigne ne moze dobiti realna slika kvalitete. Tipicno, tvoj prijatelj je jedan od manjine koje se ne kvari 307, a da mu se slucajno jednom pokvarila bio bi dio ukupne statistike da je Peugeot smece, kad se fauve pokvari to je izolovan slucaj...

    Malo se raspitaj koji se motori kolutaju u volvu S40, fino je ne znati, jer ako se radi o dizelu velika je vjerovatnoca da se radi upravo o peugeotovom motoru (1.6 i 2.0), razvijenim zajedno sa Fordom. kad malo bolje pogledas danasnju autoindustriju naci ces pojam joint venture, sto znaci da dva ili vise branda udruzuju u istrazivanjima tehnologije razmjene platformi i motora, pa ce recimo od 2012, motore razmjenjivati Renault-Nissan-Mercedes, BMW-PSA-Ford to vec rade kao i Fiat-GM... Lista je podugacka..
    ..
    I samo jos ovo oko ADAC-a, kad vec to prozivas kao argument, pratio sam njihove statiskike zadnjih bar 7-8 godina i eto tu je Opel koji se zadnjih godina dize prema vrhu jako lose stajao bar nekih 5-6 godina, a eto po tebi je to "provjereno" auto, samo sta znaci provjereno... Prosjecna pozicija Mercedesa i BMW-a je negdje oko 7-8 mjesta generalno...
    Takve statistike se dosta razlikuju od drzave do drzave i volio bih vidjeti generalnu situaciju u EU recimo jer se dosta razlikuje od engleskih i francuskih primjera radi, ne ulaze tu road assistance od pojedinih brandova itd. Jedan model moze dosta pokvariti i dati prividnu sliku gneeralno o nekom bradnu a svakom se omakne neki losiji model..
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    da skratimo priču japanci su tata mata kada je autoindustrija u pitanju :D
     
  3. Juka

    Juka Komšija

    Potpis!!!
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Odlicno, sad smo u Aziji. :) Ako cete gledati samo kvarove na autima nemojte ih ni kupovati. U ovakvoj sam se situaciji sam nasao kada sam kupovao auto, svako pametuje svoje, desit ce se ovo, otkazat ce ono. I na kraju sebi postavis pitanje: pa jebote dajes 13k za auto, ima li sta dobro u tome? Nego kolega kupi auto koje ti se najvise svidi, jer ipak ti ces se u njemu vozati i pomirise sa time da ces ulagati novac u auto, a koliko, to ce ovisiti o tebi i kakva ti bude nafaka. Mozda neces nikada imati ozbiljan kvar, nedaj boze kakve karambolke. Obavezno prije kupovine u servis na dijagnostiku i povedi nekoga iskusnog oko limarije, ako je tu sve ok, nemas sta brinuti.
     
  5. nFare

    nFare Komšija

    Nije ni Hyndai daleko zajedno sa KIA-om, treba samo obratiti paznju na nove modele Sportage i Magentis.
     
  6. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    I ja imam u planu da uzimam Fiat-a u skorije vrijeme ali napisati da je Fiat najbolje auto...

    Nadam se da sam fulio ironiju u postu. :)
     
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Popularna novina, zadnji auto market dodatak, članak o redizajnu C klase i na kraju kažu tite, brutalna M verzija će biti pokretana moćnim V8 motorom :D

    Sve same predrasude, posebno to oko Francuskih i Italianskih automobila. Istina koliko vidim Reno malo tu odudara jer je po meni najbolji auto od Francuza, ali sve u pet deka.
     
  8. metallac

    metallac Aktivista

    Eh ovako... Ja kada sam kupovao auto bilo je kupujem renault megane... Na kraju nakon brdo pregledanih auta kupio sam opel astru g. Svako polovno auto je naravno lutrija, bitno ti je procjeniti čovjeka... Ako je on kulturan, gospodin, zaposlen, redovna primanja, porodica itd. onda je i vjerovatnije da je auto normalno voženo i normalno održavano... Ja sam auto našao baš od takvog čovjeka koji je bukvalno sačuvao svaki račun od kada je auto od njega... Kada sam vidio stanje auta, poštenje čovjeka nije mi smetalo što je auto prešlo 210 000 km, jer bolje je pravih 210 000 km gdje je na svakih 10 000 sve po propisu mjenjano i auto normalno voženo, nego auto sa 120 000 km koje je vozio neki mladi napaljeni momčić i dušu mu izvadio :D
     
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    To je najbolji savjet. Svakako to stoji. Kolega je gore spomeno auto od firme, a to su najgora auta, kaja deru ko god stigne i u kratkom periodu firme ih se rješavaju jer pređu brdo kilometara i onda pajde to uvezu i ovdje zacjene brdo love.
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Jos jedan brzi savjet.

    Ako imas 9000km za auto,kupi auto od 8000km.Jer jednostavno ne postoji polovnjak "sjedi i vozi" to ne moze ni novo auto iz salona,mozas registrovat,kupit opremu,podmetace pod noge i tako te stvari. Cim dodje novi clan porodice,tu si i novi troskovi.
     
  11. bhd

    bhd Veteran foruma

    O ovome ja pricam:


    http://www.pik.ba/artikal/773004/renault-megane/


    zasto bih uzeo onda fabiu koje su vecinom po firmama bile, sa dosta manje opreme, za vishe para.. ili golfa, 5 i kusur godina starije.

    Btw, sta mislite o ovome, (odem vidim direktno da ga vidim nakon nove godine)
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Uh, ovaj Megane je odlican za te pare. Stvarno vrijedi. :)
     
  13. artemis

    artemis Komšija

    nije mi bas jasno, rekao si da neces puno prelazit kilometara, sto onda dizel ? racunaj na ciscenje dizni, egr, turbinu, itd.. ili za godinu ili tri tko zna... a na benzincu si sto se toga tice miran...
     
  14. bhd

    bhd Veteran foruma


    Znam, al kad naletim na dobar model, za ovakvu cjenu, jos diesel.. A jeste.. uh
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Dobar je megan nema sta,samo ovo je 1.9dci 88Kw za kojeg je prva registracija 700km.Otac mi ima Lagunu 2004 sa takvim motorom i odlican je samo kad je megan u pitanju prije bi isao na 1.5dci
    Laguna u gradu potrosi oko 8l,jedno 7l kad bas pazis a na otvorenom opet zavisno od voznje od 4.8 do 5,7.Megan ce ti zbog manje tezine trositi nesto malo manje al eto to ti je neki orjentir.
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Svakako bi išao na 1.9. Ipak je razlika u snazi, a litar-dva gore dole. Mislim da se može naći i noviji za istu lovu. Neki dan sam vidio, haman nov lik ga cijeni oko 12 milja, ali 2007 god.
     
  17. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ko trazi taj i nadje, ovih dana bi trebao pazariti C4, diesel 1.9, doktor vozao prva ruka, radi zamjenu u autokuci, cifra 12.500 sve ostale podatke dobijate uskoro:D servisiran i kupljen u pavicu
     
  18. JaLa

    JaLa Komšija

    Ako mislis na Citroen C4, svaka cast. Ja kome god sam rekao da je ono prelijepo auto, svi kazu ruzan, isto kao Renault Megane, onaj sa malom guzom :D
    Ma C4 je meni vrh i dizajnom i opremom. Samo mi smeta sto mu je digitalni brzinomjer al jbg, mozda ima i normala, analogni :D
     
  19. Juka

    Juka Komšija

    Ali ona sa 3 vrata Coupé varijanta sa malom stepenicom na gepeku, sto joj koriste formu na WRCu!!
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    C4 je odlican, posebno ako se naleti na VTR verziju.