Seagate 640GB vs WD 640GB

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by dmr, Sep 19, 2008.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Gledam po netu tu su negdje. I ovaj seagate ima 2 ploce po 320GB. Sta mislite o ovom hdddu i kakav je seagate inace, znam da su nekad slovili za najtise hddove!?
     
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    WD je provjeren od strane vise usera sa foruma :mrgreen:
     
  3. JVC

    JVC Overclocker

    Ako je suditi prema ovome od 500gb sa 32mb kesa taj bi trebao da bude odlican, ovaj je jako brz, hladan i prilicno tih barem duplo tisi od wd 500gb aaks.
     
  4. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    JVC, ti diskovi apsolutno nemaju veze, ti imaju 250GB ploce, a ovi imaju 320GB.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

  6. JVC

    JVC Overclocker

    Znam da nemaju veze nisam blesav, nego kazem ako ovaj od 500gb. ima ovako dobru brzinu sta tek radi ovaj novi od 640gb. sa vecom gustocom zapisa po ploci.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Na kraju kupio seagate 640GB. Zasad sam zadovoljan, nema bad sektora :). Brz, tih, malo se grije, nesto je brzi od wd-a ali mu je RAT nesto veci. Prednost je 5 godina garancije :)
    [​IMG]
     
  8. Esh

    Esh HWB

    Dobar rezultat. Usput, tih 5 godina garancije ti ne znaci mnogo ako ne pravis backup podataka.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma podrazumjeva se to :). Mada do sada nisam nikada imo problema sa hdd-ovima, bar nisu crkavali. Imam jednog wd-a iz 99te 13GB i radi i sad, na 120GB modelu iz 2003 prozujo lezaj gadno ali jos radi i imam 250GBwd koji je trenutno u kompu pored ovog seagate. Eto, do sad sam samo imo posla sa wd-om sacemo vidjeti kako je sa seagate-om.
     
  10. JVC

    JVC Overclocker

    Zar nije kod seagatea 3 godine a ostale dvije kod proizvodaca direktno, inace brz disk pravo otprilike 10% brzi od 500gb verzije ali ima veci rat.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne znam i mene iznenadi kada mi rekose da je 5 godina garancija na seagate.
    EDIT: Pitanje kako prebaciti disk da radi u UDMA6? Evo sada gledam u hd tune sada je u UDMA5 a podrzava UDMA6. Isto pise i u device manageru UDMA5.
    [​IMG]
     
  12. GW

    GW Moderator

    To ja sata2 disk. Ne odnosi se na njega to udma5/6. Gledaš pogrešne informacije.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa sto onda pise u hd tune supported udma6 i active udma5? Gdje onda da gledam? :)
     
  14. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    seagate je cak i produzio garancije nekih 3g garancija na 5g samo to vecina ljudi ne zna...

    zasto vecina prodavnica na oem dijelove daje 1g garancije a isti dijelovi imaju 2 ili 3g od proizvodjaca?

    Usput ja imam 500gb seagate haman iste performanse
     
  15. JVC

    JVC Overclocker

    Jasta, maloprije sam istestiro haman isto.
     
  16. GW

    GW Moderator

    Što piše? Ne znam. Pitaj autore softvera. Ne moraš nigdje gledati, sata 2 je 300 MB/s.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma ne moze biti isto, moze biti blizu. Koliko vidim 500GB 7200.11 ima oko 89 MB/s average read a ovaj oko 100 MB/s. Dajte ss-ove iz hd tacha.

    EDIT: I jos jedna stvar. Asus P5k nema opcije AHCI u biosu, koliko to uopste utice na performanse?
     
  18. JVC

    JVC Overclocker

    To je onih 7-10% kao sto sam rekao maloprije, ali u radu nemozes osjetiti nikako.
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kako bolan ne mozes osjetiti??? Na laptopu imam 30GB hdd i daje 17.8MB/s average. Jos malo pa ko da nema diska po toj teoriji :), a sasvim pristojno radi, cak je brzi od usba :lol:
     
  20. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Jel' te ja nisam skont'o il je ovo roflmao materijal?

    Razlika izmedju 100MB/s i 89MB/s nije isto kao razlika 100MB/s i 18MB/s.