SF - Knjizevnost, film, igre, real life...

Discussion in 'Generalna diskusija' started by rades7, Mar 11, 2009.

  1. rades7

    rades7 Novi član

    Sigurno ima jos zaludjenika poput mene, pa rekoh da otvorim temu vezano za to.
    (izvinjavam se unaprijed ukoliko nesto slicno postoji)

    Elem...evo upravo dograbih Autostoperski vodic kroz galaksiju - collectors edition :)
    Knjiga je izuzetna, a ukoliko jos i cijenite dobar britansko-uvrnuti humor...onda cete uzivati.
    Preporuka!
     
  2. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ja sam gledo film taj :D I super je :D
     
  3. Adamsa OBOZAVAM!!! Imam sve sto je ikad napisao... Svih 5 komada u autostoperskoj seriji i naravno Dirka G. :mrgreen: Nije meni film sjeo zbog zoga sto sam 3 puta knjigu procitao, koja je neponovljiva a i neke se stvari ne mogu ekranizovati...

    Choke, najnoviji primjer da neke knjige ne treba dirati.
     
  4. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Isak Asimov all the way ... Njegova djela su ne prevazidjena imho.
    Filmova dobrih ima toliko da ne vrijedi ni pocinjati nabrajati.


    Serije koje su vrijedne pogledati:

    StarTrek - Posto sam ja malo fanatik oko SF-a meni su sve dobre ali nekome mozda nece leci svi serijali
    Stargate - Ko ovo nije gledao ne moze se zvati SF fanom
    Babylon 5 - 5 odlicnih sezona koje ne bi smjeli propustiti
    Battlestar Galactica - Ljudska drama u SF okruzenju .. visoka preporuka
     
  5. rades7

    rades7 Novi član

    U zadnje vrijeme sam pronasao dosta SF klasika na http://www.knjiga.ba
    Dostavljaju postom, moze se platiti i karticom ili prilikom preuzimanja, a cini mi se da sada salju i fedex-om (6 KM bez obzira na broj knjiga).

    Jedino sto nemaju ama bas nista od Asimova :( ali sam zato uzeo od Klarka 4 Odiseje, Oko vremena i Oluja sa sunca (zajedno sa S. Baxterom), Matica Zemlja i Rajske vodoskoke.

    Heh...kao klinac sam uzimao iz biblioteke i uzivao, a sad konacno kad imam love da kupujem knjige...nema bas nekog izbora. No...i ovako nije lose...kolekcija raste iz mjeseca u mjesec :)

    Btw...Autostoperski vodic je ipak donekle vrijedno pogledati, ne bih rekao da je bas toliko los. Cinjenica je da kad bi zeljeli snimiti film...to bi bilo gore i od pokusaja da se ekranizuje Gospodar prstenova, ali mislim da u samom filmu ima nekoliko odlicnih scena. I naravno...nikud bez peskira :lol:
     
  6. rades7

    rades7 Novi član

  7. Ima par scena al... "prstenove" su bar dosta dobro uradili, zbog detaljnih opisa... Al kako izgleda svijet iz Vodica zna samo DNA :mrgreen: Ili Alan Ford npr, imas sve, sliku, smek... al haj nadji glumce :lol: Ja nikud ne bi isao bez Vavilonske ribice i naravno Marvina :!: :mrgreen:
     
  8. GV

    GV Komšija

    Red dwarf, ali knjiga nastala po seriji, obavezno štivo, i tko može čitati u originalu... must have. Također i ovo http://en.wikipedia.org/wiki/Discworld (nije SF ali svakako pročitati)
     
  9. GV

    GV Komšija

  10. Gizmo

    Gizmo Novi član

  11. rades7

    rades7 Novi član

    Ma imam negdje onaj famozni Polaris CD :) Ali nije to to...uzivam da gledam kako mi kolekcija raste.
    Zadnje sto sam uzeo je Blade runner, Stvorenja svjetlosti i tame i vec pomenuti Autostoperski vodic...

    Mislim da cu ga poceti citati iznova veceras :)
     
  12. rades7

    rades7 Novi član

  13. ming

    ming Veteran foruma


    Dvije najcitanije knjige sarajevske omladine su Da Vincijev Kod (mada nije knjiga) i ovaj Autostoperski vodic kroz galaksiju :lol:
     
  14. nije valjda da nisi citao :roll: :lol:
     
  15. ming

    ming Veteran foruma

    Nisam, izbjegavam stvari koje su hype, pogotovo kod nas.
    http://dobreknjige.blogger.ba/arhiva/2006/04/06/205642


    :lol:
     
  16. rades7

    rades7 Novi član

  17. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Shutlovi su vec zastarjela tehnologija. Ja koliko sam uspio da "pohvatam" informacije NASA radi na letjelici koja bi poput S.Shutla bila upotrebljiva vise puta ali da se u orbitu penje poput aviona.
    Posto je potrebna velika kolicina energije/goriva da bi se dostigla orbita pretpostavljam da NASA radi i na novoj vrsti pogona. Ovo sam nesto gledao na Discovery Channel-u i receno je da ce ovaj projekat biti realizovan u skoroj buducnosti, vjerovatno slijedecih 5 - 10 godina.
     
  18. ming

    ming Veteran foruma

    Prva i druga kosmicka brzina.


    Trenutno jedino sto nas moze pogurati na te dvije brzine je raketni pogon, sve ostalo je revolucionarno kalibra otkrivanje struje itd...

    Ocekivati unaprijed takav jedan revolucionarni izum je smijesno (pogotovo u zadanom vremenskom roku).
     
  19. rades7

    rades7 Novi član

    Lansiranjem sa iz orbite nece biti potrebna tolika kolicina energije (citaj goriva) kao do sada radi postizanja kosmicke brzine 2.

    Preporucujem "Istrazivanje zemlje i kosmosa" od Isaka Asimova kao dobru podlogu za razumijevanje problema medjuplanetarnih i medjuzvjezdanih letova.

    Takodjer i u "Kosmosu" od Karl Sagana ima interesantnih razmisljanja.

    Licno, volio bih da dozivim da cujem vijest i gledam prenos probijanja granice suncevog sistema, slijetanja prvih ljudskih bica na Mars i slicno tome. NASA razvija nove tipove space shuttleova, kao i nove boostere, ali kako sulu rece...daleko je to jos uvijek sa ovom tehnologijom/budzetom.