SF - Knjizevnost, film, igre, real life...

Discussion in 'Generalna diskusija' started by rades7, Mar 11, 2009.

  1. Nije to toliko daleko koliko nije "svrsishodno"... Potrosit desetine milijardi, sletit na Mars,zabit zastavu u tlo, pocesat se po dupetu... i? I nista... Gledao sam intervju sa nekin likom iz NASA-e kako tvrdi da to nije toliki problem izvesti koliko je upitan rezultat i korist od toga, finansijska prije svega naravno.

    Vodic jest hype Sulu, al sa debelim razlogom, marketing i meni neke jake stvari ogadi al u ovom slucaju ne znas sta si propustio sto je nisi jos procitao... Douglas je jedan od najvecih genijalaca, i najnevjerovatnijih osoba ikad, sam Hawking to tvrdi... A Da Vincijev kod je digo ogromnu prasinu zbog toga sto "blati" hriscanstvo pa joj se zalijepi epitet komercijale, a istina je da je knjiga daleko od toga jer za 70% cinjenica iz one knjige 70% stanovnistva nikad nije ni culo...il je culo pogresno. Meni je licno bila zanimljiva. Ne gledam je kao dio knjizevnosti poput Igre staklenim perlama, al sigurno nije dosadna.
     
  2. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Pa davno su Pioneer 10 i 11, te Voyager 1 i 2 napustili Suncev sistem, a i danas salju radio signale koje je doduse tesko "uhvatiti".

    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7/75/Outersolarsystem-probes-4407.jpg

    A tu je i New Horizons koji je takodje predvidjen da napusti Suncev sistem, ali tek 2029. Normalno svi mi zeljeli jedan NCC-1701-E, ali cudo je da smo i ovo uspjeli s obzirom da svaki dan negdje pocne novi rat.


    Sto se tice lansiranja u orbitu, ona ideja svemirkog lifta mozda nije toliko nerealna u nekoj skorijoj buducnosti.
     
  3. zoi

    zoi Veteran foruma

    vezano za ovaj vodic kroz galaksiju-bila je na internetu neka stranica,ako se dobro sjecam,napravljena kao igra u kojoj sve instrukcije dajete tekstualno,a napravljena je na osnovu ovog vodica :D
     
  4. Aha. Douglas je licno napravio... tehno freak je on(bio) Da je ziv, sad bi vjerovatno bio veteran na ovom forumu :D :D :D
     
  5. rades7

    rades7 Novi član

  6. rades7

    rades7 Novi član

    Arthur Clarke je to bas razradio a?
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    Isto kao sto je Roddenberry razradio teleportiranje u ST, tako je i Clarke razradio lansiranja iz orbite u Odiseji :lol:

    Sto volim ova uzimanja SF pisaca kao neka relevantna naucna otkrica.
     
  8. rades7

    rades7 Novi član

    To si zakljucio na osnovu kojeg komentara?
     
  9. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Teleport u ST su izmislili zato sto nisu imali para da naprave scene spustanja na planetu nego su napravili da se ljudi samo pojave niotkuda. Tehnologija teleportovanja je dokazana nemogucom samim tim sto je potrebna ogromna kolicina toplote i energije da bi se medjusobna veza izmedju atoma slomila i samom tim omogucila teleportovanje. Sam proces bi bio fatalan, a o sastavljanju na drugoj strani da ne govorim. Zato u seriji imaju nekakav konverter koji im upravo to omogucava da bi izgledalo sto realisticnije.

    Sto se tica lansiranja iz orbite po meni je sasvim moguca cak i logicna. Dopremis sve napravljene dijelove i gorivo. Gore sve sastavis, napunis i dopremis posadu nakon cega si spreman za pocetak misije. Tako se moze napraviti dosta veca letjelica u kojoj bi bilo vise mjesta i za hranu i za astronaute i ostalo. Sto je nemoguce izvesti krecuci odmah sa zemlje.

    Cak i u pisanjima SF pisaca moze se naci veliki dio stvari koji su moguci i koji bi se mogli napraviti skoro isto kao sto ima cistih izmisljenih sranja poput teleporta :).
    Pa StarTrek: The Original series je nadahnula ogroman broj geekova da pocnu izmisljati stvari poput komunikatora koji stane u ruku (mobiteli) i jos bruku nekih stvari
     
  10. rades7

    rades7 Novi član

    Evo interesantnog teksta o liftu do geostacionarne orbite...mislim da na kraju Odiseje 2061 (ispravka ako se varam), sam Clarke pise o testiranju koje je NASA sprovodila spustanjem odredjenih tereta pomocu kablova i to iz satlova.

    http://science.nasa.gov/headlines/y2000/ast07sep_1.htm
     
  11. Za 200 god SF pisci ce pripadat realizmu :D ak ne i prije...
     
  12. rades7

    rades7 Novi član

    Nasao u biblioteci :)

    http://en.wikipedia.org/wiki/The_Ugly_Swans

    Interesantno je da vise njihovih knjiga mogu naci na ulici kod prodavaca gdje su izlozene na kartonskim kutijama nego u biblioteci hehe.
    Prije 3-4 mjeseca sam uzeo na ulici Put na Veneru...mislim da je negdje iz kasnih 50-tih godina knjiga...cijena 3,00 KM.
    Takodjer, kod istog covjeka sam nasao i Fijasko od Stanislava Lema za 5,00 KM. Obozavam ulicne prodavace knjiga :)
     
  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    Procitah i ja knjigu "Autostoperski vodic kroz galaksiju".Svidja mi se knjiga,ima lud humor,zanimljive likove,i nije mi zao sto sam je procitao :D
     
  14. rades7

    rades7 Novi član

  15. rades7

    rades7 Novi član

  16. Boyle je strasan reziser, u Sunshine-u su mi jake scene posmatranja jacine svjetlosti umiruceg sunca iz one prostorije koja je samo tome namjenjena...
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    Boylu mogu jedino odati pocast za najbolji zombie film ikad snimljen, Sunshine me nije odusevio.
     

  18. :smt023 al zaboravio si Trainspotting...