Sindrom karpalnog tunela

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, Aug 16, 2016.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Da li od vas neko ima ili je imao problema sa zglobovima usljed dugotrajnog sjedenja za racunarom?
    Vec duze vrijeme se tjeram da potrazim pomoc, ali se bojim uraditi hirurski zahvat. Tako da sam naletio na ortopedska pomagala koja bi mogla pomoci da se ovaj zahvat izbjegne. Npr. ovakvo nesto: http://www.banggood.com/Silicone-Magnet ... 64856.html
    Naime, nije da me zglobovi saka bole, ali konstantno trnu usljed duzeg vremena mirovanja. To mi otezava bilo kakav rad, npr voznja, tipkanje na tastaturi, pisanje olovkom i sl. Iz tih razloga sam sebi nabavio trackball mis da manje napreze zglobove, i donekle pomaze, ali mislim da mi se stanje pomalo pogorsava i zato je vrijeme da nesto pokusam rijesiti povodom toga.
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Teško da ti može biti bolje ako ne ostaviš/smanjiš rad na računaru na određeno vrijeme, naravno uz fizikalne terapije i neke analgetičke kreme. Čim se radi o trnjenju, u pitanju su nervi (kompresija, upala, oštećenje i sl).
     
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    Hvala na savjetu, svakako planiram da se pocnem baviti nekim aktivnostima i da se distanciram od racunara neko vrijeme sto je vise moguce. Krenucu sa fizikalnim terapijama, znam ljude kojima je pomoglo, pa se nadam da ce biti efekta :)
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Koristi tastaturu vise, sta ce ti mis :D
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    A sta ti kazu doktori ? Zasto ne vidis prvo sa njima. Meni na zalost sestra ima ovaj problem i za par dana ide pod nož. Suma sumarum je da moras drasticno smanjiti aktivnosti.

    Ne zelim da te plašim. Svaki je slucaj za sebe ali njoj nisu pomogle ni terapije ni lijekovi. Nije sada da je invalid. Normalno sve obavlja ali joj ruke "trnu" i ima bolove ali joj do sada nije nista pomoglo. Mada sa druge strane kada spominjem doktore, ono sto sam primjetio je sto su doktori, barem kojima je isla, totalno nestrucni po ovom pitanju. Ali su ti vjerujem bolje rjesenje od foruma.
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    A kakva je sestrina diferencijalna dijagnoza?
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Vjeruj mi ne znam na pamet ali znam da je dobijala razlicita mišljenja i dijagnoze od doktora i vec neko vrijeme izbjegava operaciju zbog toga jer je neodlucna. I da ti kazem sta su dijagnosticirali, ne znam koliko je relevantno i od koga je.

    U biti radi se o "nagdnjecenju" nerva a to je zbog posla gdje spada pod sindrom karpalnog tunela.
     
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Moja tetka ima veliki problem, izgleda isto ne gine operacija. Probala je sve, toliko joj se ruke oduzmu da bukvalne ne možre šaku pomjerati, pa mora dobijati kotizon u nerv što je još bolnije. Ugl ako je raniji stadij treba veliku pažnju posvetiti lječenju da ne bi ptišlo do noža. Plus operacija može lako otići u krivo.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Cuj nagadjaju, pa valjda prvo mora uraditi magnetnu rezonancu pa da tacno znaju hoce li i sta ce operisati.
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kod takvih slučajeva nije rijetka pojava da je problem u kičmenim pršljenovima a ne u perifernim nervima.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    dmr - Ja ti kazem onako kako ona meni prenese. Ovo vuce vec koju godinu i kako rekoh, razlog sto nije operisala su ta "nagadjanja". A terapije i lijekovi/kreme nisu pomogli.


    Neo Bahamut Zero - Zbog njenog posla koji je radila, sasvim moguce.
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    @selvin Ocekivao sam tvoj odgovor :D
    Slazem se, malo vise koristiti konzolu :D
    @NAILS rekao bih da jos nije u gorem stadiju kod mene. Osjecam nelagodu u zglobovima, upravo kao da nesto pritisce nerve, ali jos nisam imao problem da mi se ruka skroz oduzme. Mati ima isti problem kao tvoja sestra, ponekad ne moze da se pomjeri, a sve od rada u kancelariji i sjedenja. Kaze kao da je nesto pece. Vrlo neugodna bol, jer je stalno prisutna.
    Mada kako @Neo kaze moguce da dolazi i od kicmene mozdine, jer su ledja i vrat stalno povijeni.

    Gesendet von meinem C6903 mit Tapatalk
     
  13. Almir

    Almir Komšija

    prvo treba iskljuciti da nije od vratne kicme pa onda to sa radiokarpalnim tunelom koji je dosta redji problem od vratne i jedno i drugo jebeno za raditi hiruski tj ortopedski :)
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Evo Reznor da javim da mi je sestra prije nekih mjesec operisala ruku i da je operacija uspjela. Ne trne joj ruka i nema oticanja kao prije.
     
  15. Reznor

    Reznor Overclocker

    Super da je to sve dobro proslo.
    Moja mati se to nije usudila raditi, a isla je na terapije mada kod mene nije tako lose stanje kao kod nje. Ja cu svakako prvo pokusati s terapijama i malo vise kretanja.