složen novi komp

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by syss, Jan 30, 2008.

  1. syss

    syss Veteran foruma

    pic: http://free-zg.t-com.hr/matija/forums/new_kanta.jpg

    imamo novo nutra:

    asus p5k
    e2200 + frizer 7 pro (mbo reguliran)
    kit 2 x 1gb corsair xms2 ddr800
    xfx 7900gs
    2 x 80gb sata (seagate i samsung)
    1 x liteon sata dvd-rom, čekam idući tjedan da uzmem istu pržilicu
    2 x zalman 120mm (mbo regulirani)

    za sada cpu stabilno radi na 11 x 250 sa uključenim thermal dreqovima, tako da idle-a na 6 x 250... temp su 22-23 idle (frizer na ~400rpm), tat load obje jezgre nakon 20min je 44-45 (frizer na ~2000rpm), kejs ventovi su na ~1200rpm i sve skupa je prilično tiho i što je najvažnije hladno pošto nigdje na ispusima nema trunke toplog zraka. 11 x 266 (1066fsb/800 ram) umre nakon par minuta tat-a, a i na rthdr + prime ili superpi + prime.

    memoriju još nisam nešto testirao, ali sam se još jednom uvjerio kako su niske latencije i/ili skupe memorije i dalje porez na budale... tipa stock ddr800 5-5-5-18 2t dobijem read recimo 5000mb/sec, stavim na 4-4-4-12 1t i dobijem 5010mb/sec. limit joj je negdje između 900 i 1000, nisam se još igrao sa tim, ali se bojim kako ću ostaviti stock ddr800 pošto apsolutno nema nikakvih pomaka osim stresa za sistem. naravno nisam ciljano išao na corsair, nego sam silom prilika htio uzeti 2 x 1gb kingass, ali corsair bio skuplji ~10€ sa 2 godine više garancije (king 3 < cors 5).

    poznate brojke za ovako podešen sistem:
    - superpi - 22sec
    - 3dmark01 - ~32k
    - 03 - ~18k
    - 05 - ~8k

    sve u svemu jako sam zadovoljan sa sistemom pošto radi korektno, hladan je i brz, mbo odlično obavlja regulaciju kada recimo tat u par sekundi digne jezgre za 20c frizeru se istog trena sukladno temp podižu rpm, zgodna je još stvar što spdif na mbo ide do 192/24 (z5500 ne rade na tako visokim frekvencijama uzorkovanja, ali 96/24 prepoznaju bez problema).

    kompletan sistem je na sata kontroleru pošto čujem od bivših servisnih kolega da p5k ima nekih sound problema kada se nalaze ide diskovi na njoj... možda je do neke dotične kombinacije, ali reko neka ja to rađe zaobiđem.

    idem dalje bolovat u krevet :smt006
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Diskovi su ti njubovski cuj 2x80gb.
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    od toga je free jedno 80gb :D :D

    syss vjerujem samo u orginale i nekompresirani materijal ;)
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ohoho, cestitam, fina konfa. :D Nego vidim nesto te OC nece :mrgreen:
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    nisam ti ja taj fazon... neka ide koliko ide sa stock voltažom, pa onda nešto ispod za safe mode i super. još ako na sve to mogu ga spustit u idleu da štedim struju - sreći nema kraja :D
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma komotno ga undervoltaj na 1.2-1.25V pri default taktu. Taj proc radi na 2.2GHz, right? Vise od 2.2GHz nema sanse da osjetis, pogotovo jer imas 7900GS.

    IMHO je optimum ~3GHz i 1.31-1.34V.
     
  7. igor.g

    igor.g Komšija

    fina konfa :mrgreen: i znaci taj xms2 nije cemu da ga otpisem ,jel onaj ljubicasto-crni ili sivi(koji sam ja naveo u mom spisku) sa onim gore izbocenim heat spreadom koji ko kazu da efikasnije odvodi toplotu
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jao, jao...

    Covjek ti ne govori da xms2 ne valja, nego da je skupa mema porez na budale.
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Mehki, trebao si sebi kakvog tt kucista, da slozis sa corsairom. Nemoj zaboraviti neonke. :mrgreen:
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Po toj logici brzom treba samo cors mema. :D
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Jok, brzom treba gamerska podloga i mis. :mrgreen:
     
  12. igor.g

    igor.g Komšija

    pa nije svaka losa,a iz njegovog "porez na budale" shvatio sam da i nije nesto ,a nemoguce da ni jedna high end mem koja je sa heat spredovima nevalja i da je losa ili da ne daje neka poboljanja u odnosu na "obicne"
     
  13. Sale

    Sale Aktivista

    mehki, nek je sa srećom :wink:


    :smt006
     
  14. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Nek je sa srecom. :smt006
     
  15. Loki

    Loki Komšija

    Kako je "fancy" i uredno. :D Kod mene se ne zna ko pije a ko plaća. A za memoriju si 100% u pravu. Kad se sjetim koliko sam ja RAM platio (doduše onda je svaka mema bila skupa) smuči mi se.
    A i ja mislim da si treb'o veće diskove. :)
    Uglavnom sretno sa novom makinom i ozdravi brzo. :smt002
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa ako znas princip na kojem memorija radi i ovisnost o bandwithu FSB-a, onda da.

    Memoriju koci FSB, tako da na E2200 na defaultu nista ne znaci memorija brza od 400MHz. Da, 400MHz, cak i 533MHZ DDR2 je u neku ruku overkill. Naravno, kod clockanja sve dodje na svoje, pa je tad pozeljno da mema ide bar 700MHz. Morao bi E2200 dignut na 3850MHz da bi iskoristio propusnost memorije na 700MHz, pa ti vidi. :mrgreen: Naravno, uz pretpostavku da ne smanjuje multy i time ne opterecuje NB.

    Samo procesori sa 1333MHz zahtijevaju brzu memoriju (1100MHz recimo) da bi se clockali, zato ja uvijek kazem da su los izbor.
     
  17. igor.g

    igor.g Komšija

    ma ja uzimam quad 1333mhz i mem 800 ili 1066 s tim da ce mem od 1066 da se tesko oc jer dodatnih100Mhz je neki limit i rijetkost je kod 1066 da je fabricki podeseno neg ti opet moras cackat i mjenjat postavke po biosu da bi napravio tih 1066(bezobrazluk prodaju 800 memorije pod nazivom da su 1066 i dizu cijene) , a i nisam siguran s kojom bi mem iskoristio puni potencijal oc quada i mem i koji je najbolji omjer freq za oc, zato sam postavio onaj novi topic
     
  18. syss

    syss Veteran foruma

    pa šta ću undervoltat kada radi na 2.75 stock bez greške i to još na niskim temp? stock cpu + 7900gs stock, 3dmark01 = ~28k, 3ghz cpu + 7900gs stock = ~33k... nije baš da se ne osjeti (barem u sintetičkom svijetu).

    tražio sam armor jr. ili barem onog debila koji slovka na prednjoj strani, ali rekli da došao vrtić obnoviti zalihe i nisu više imali na lageru ništa, pa na kraju ostao na ovom antec kršu. neonke već imam samo moram skinuti sa plazme i ispod auta, pa onda pošaljem pics. :D

    ne radi se o tome da ne valjaju, nego jednostavno razlika u cijeni ne da ne opravdava više performanse, nego tih većih performansi uopće nema... ako ih sintetika jedva vidi, onda znači da ćeš dobiti punih 2fps-a više u omiljenom naslovu @300fps.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma daaaj, naso si testirat 3dmark2001 :D Odvrti kakav in-game benchmark pa ces vidjet onda. Ili isprobaj u real-life-u. :D
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma mehki je tradicionalista. Nemoj mu zamjeriti.