Software stanje u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by TajRad, Jan 19, 2011.

  1. TajRad

    TajRad Novi član

    Pozdrav!
    Evo novi sam registrovo sam se konacno inace sam samo citao teme :) :)
    Evo da pokrenem jednu diskusiju.

    Posto ovo lejto zavrsavam fax FIT-mostar poceo sam polako da razmisljam o poslu.
    Listao sam dosta oglase po posao.ba i stvarno se puno posla nudi, ali uglavnomu Sarajevu i trazi se i radno iskustvo sto mi je razumljivo. Ja sam orijentisan na web tehnologije imam jako znanje iz php, HTML, CSS, C# ,asp.net, javascrip, MSSQL, ajax i jquery poznajem povrsno. U firmama nisam nikad radio, ali iskustva imam cak sam prvi sajt u osnovnoj skoli napravio a tokom srednje drzo sam adult sajtove od kojih sam zaradjivo vishe od staraca ali pred fakultet sam rasprodo sto mi je najveca greska u zivotu.
    Kakve su sanse mene kao pocetnika da dobijem posao posle faxa u nekoj od jacih firmi i kako se krecu plate za pocetnike.
    I da nebi samo pricali o mom slucaju ajmo malo diskutovat o platama i uslovima rada programera,inzinjera u BIH( ali obavezno osvrt i na moj slucaj :) ).
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Ne postoji carobna formula niti template.

    Tvoje je da se prijavis na sto vise oglasa, trazis neko poznanstvo gdje te neko moze preporuciti, a plata moze ici od 600+ KM u takvim situacijama.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako si dobar ganjaj neki outsourcing... raspitaj se po faksu i sl
     
  4. extibo

    extibo Komšija

    Sto se tice web developmenta, toplo ti preporucujem da se upoznas sa poznatijim framework-ovima, npr. CakePHP, Symphony, Zend (komercijalni) etc. Nije lose ni znati ostale server scripting jezike (kao i poznatije framework-e) - Ruby i Python.

    Ako si zainteresovan za programiranje (poznajes C#, trebao bi poznavati i C++?), opensource projekti su odlicne reference za zaposljavanje, iako se ne placaju.
     
  5. becke

    becke Aktivista

    Nedavno sam negdje na netu iskopao statistiku o prosjeku plata po strukama u BiH za proslu godinu i podatak iz te statistike je da softverski inzinjeri u BiH imaju prosjecnu platu od oko 1350 KM.
    Naravno, ovo ne mora biti tacno jer je clanak koji sam nasao objavljen u nekim novinama ili slicno.
     
  6. TajRad

    TajRad Novi član

    Pa ja sto sam naletio na par oglasa koji su imali platu navedenu iznosila je od 2000 do 2600 zavisi od iskustva trazili su minimum 2 godine (mislim da je firma atlantbh). Za developere uglavnom microsoftowe tehnologije se traze php sve manje na 50 oglasa 2 php traze.
    Imam 2 havera u mostaru sto su poceli da rade u stranoj kompaniji apsolventi su kao i ja imaju 1200 platu kao pocetnici bruto znaci dobiju nekih 800-900 na ruke.
    A na posao.ba ovo istrazivanje plata prosjecna plata programera je 1400 Neto plata + obaveze. A software inzinjer 1650NETO.
    cuo sam da i u hermesu se krecu oko 2000 za ove sa godinu i vise iskustva.

    http://www.plata.ba/plata/it-sofware/softver-inzinjer
    http://www.plata.ba/plata/it-sofware/programer
    + obaveze na ovo :) znaci situacija nije toliko losa

    evo i u ovoj raspravi govore da idu preko 2 milje http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 38&t=50229
    naravno u vecim kompanijama.

    Mada bi ja u nekoj jakoj firmi kosto je atlantbh radio prvu godinu za 700-1000km samo da steknem iskustvo.
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Prosječna plata nije isto što i plata osobe koja završava faks, i počinje raditi prvi posao u životu bez ikakve ili sa slabim referencama.
     
  8. BoLa

    BoLa Aktivista

    Nemoj se previse opterecivati platom. Ne mozes birati bez referenci i iskustva. Ako dobijes 900 dobar si.

    vidio sam likove koji nakon zavrsenog faxa bez ikakvog iskustva dolaze na intervju i traze 1500km. To je presmjesno. To sto navodis, 2000 - 2600KM dobijaju ljudi koji imaju iskustva sa radom na datim tehnologijama.

    Inace, prvi cilj nek ti bude iskustvo i znanje tek onda ces moci neke uslove postavljat.
     
  9. TajRad

    TajRad Novi član

    Upravo tako na to i ciljam svjestan sm toga.

    Sta mislite koliko smisla ima upisati postiplomski smjer software inzinjering koliko bi prednosti imo sa tim ?
     
  10. BoLa

    BoLa Aktivista

    Ne bi imo nikakve prednosti u odnosu na nekoga ko ima iskustvo jer se to vise cijeni. Ako imas love i mlad si upisi jebaji ga ima vremena. Ako neas love, odma salji CV ima jako puno poslova za ljude bez iskustva :)
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Portfolio, portfolio, portfolio.

    Bez toga si niko i nista. Gdje god da posao trazis. Ako nemas kome uradi svoje interpretacije popularnih brendova. Gledaj da Su sto doradjeniji. Sposobnost zavrsenja projekta je vazna osobina.

    There is no spoon, only Desire.
     
  12. perke

    perke Aktivista

    @TajRad, meni i ekipi ponekad zatreba neko da pripomogne kad je guzva pa ako te interesuje takav vid saradnje javi se... ako si u Sarajevu, mozes svratiti i na kafu pa da se upoznamo i licno.

    kontakt detalje i vise informacija imas na http://www.pauza.ba