Sony PlayStation 5 official thread

Discussion in 'Igre i konzole' started by Vedo, Jun 6, 2019.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Hajd' sad voz sa ovog kanala :p



     
    Haker and aNaToMiC ! like this.
  2. Zer0

    Zer0 Aktivista

    Ima li neko ko je dizao Ds4 u nebesa misleci da je savrsenstvo od kontrolera, da moze reci da mu je DS5 koji je probao puno bolji sad ergonomski.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa svaki PS fanboy ce ti to rec.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. p4ja

    p4ja Komšija

    Ja sam mislio da su na ovom forumu sve neki hard core overclockeri, al bome ovde sve konzolasi :p
     
  5. nFare

    nFare Komšija

    Ostarilo sve :D
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma



    PS5 ima problem hladjenja VRAM-a. Hladjen je al preko kucista od celika, rezultat, VRAM od nekih ~90C, moguce i vise jer je to mjereno na celiku, iznutra VRAM "kuha" i na vecoj temperaturi jer je thermal compound thermal pad.
     
  7. KingT

    KingT Veteran foruma

    OMG kuha VRAM na 90C :D
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    VRAM je sigurno na bar 100C ako je on izmjerio ovo sto je izmjerio. Jos ovo je na ~22C sobnoj temperaturi, sta ce bit ljeti bez klime?

    Najveci "problem" je sto ovo ne moze ohladit ventilator, taman i da ubrza, zato sto to nema veze s hladjenjem VRAM.
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja razumi da je nand problem, odnosno integrisana storage memorija? Bit ce zanimljivo vidjeti isti test za Xbox series X, izgleda mi dosta bolje uradjeno hladjenje nego na PS5.
     
  10. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Zato najbolje uzeti PS slim model koji kroz 3-4 god rijesi te probleme :D

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Tačno odgovara onim artifaktima i tačkicama koje su neki dobili prilikom igranja.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Bice to sve OK, samo sabura :)
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma sačekat mini reviziju, ako se pokaže da je to problem. Dodat će oni par thermal padova i komad coopera iznad i riješen problem

    Sent from my SM-G970F using Tapatalk
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ovo prema ovom videu je kod Disk verzije jer bas gdje je BR drive tu su ispod VRAM ICs tako da i ono malo airflowa ih ne hladi jer je blokirano od BR drive-a.

    Ja na digi verziji nikakvih problema do sada, bas sam igrao stalno, mislim da je na digital PSu bolja situacija sto se tice temps.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nema to veze sa airflowom, niti sa onim "velikim" heatsinkom. To i jest problem.

    VRAM se naslanja na kuciste koje je od celika (koji lose provodi toplinu) a izmedju VRAM i tog celika je thermal pad koji je defacto izolator. Provodi toplinu al slabo. Zato VRAM kuha.

    Mozes ne imat probleme al nije zdravo za VRAM. Jos jednom se pokazuje da Sony ne umije napravit konzolu kako treba.
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Druze sta ce biti VRAM ICs ako rade unutar thermal specs?

    Pa ako nista ne bude VRAM tokom lemljenja, reballinga i reflowa sigurno mu nece nista biti sto radi blizu Tjmax, koji BTW sigurno nije absolute temp na kojoj IC moze da radi vec je jednostavno safe spec od strane proizvodjaca.
    Sigurno teoretski Tjmax je uvijek veci od deklarisanog.

    Sve dok je sistem stabilan za mene je OK, ako se pojave problemi sa artefaktima ili stabilnoscu onda je problem.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    You're missing the point. VRAM je lako hladit, makar to nije tesko. Zasto da udara u termalne limite? Napravili su dobro hladjenje APU (iako preglomazno, kako sam vec kamaru puta rekao) i fulali sa VRAM.
     
  18. Zer0

    Zer0 Aktivista

    Kuha vRam i na novim grafickim kartama i to cini mi se ide i do 100C moze se naci na netu. Nista novo : )
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    I ti fulas poentu. Sony je mogao imat VRAM na 50-60C da se samo malo potrudio.
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    Mogli su i vodeno hladjenje staviti ali ne za 399$, tako da ti fulas poentu.