Spasavanje podataka sa diska

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Venom, Jun 26, 2014.

  1. Venom

    Venom Aktivista

    Crkao mi je vanjski hard disk, ne znam ni ja kako posto je stajao citavo vrijeme na stolu.
    Ubacim ga jucer u racunar, ne desi se jednostavno nista, tj. zasvijetli lampica na disku ali windows ne reaguje.
    Pokusavao sam na drugim portovima, sa drugim kablovima i na racunaru od prijatelja, ali isto se desava.
    Cak sam izvadio disk iz ovog oklopa i prikljucio ga direktno na plocu i napojnu, ali nista. Nema ga ni u biosu ni u windowsu.
    Guglao sam malo i vidim ljudi govore da je crkla elektronika NEKAKO.

    Da li postoji neki nacin za transfer podataka s ovog diska na drugi, ili eventualna popravka ovog diska, jer jednostavno MORAM
    spasiti podatke, u pitanju je oko 400GB licnih dokumenta, sto slika, videa ma svega zivog.

    Znaci bilo kakav savjet je dobrodosao.

    U pitanju je eksterni disk A-DATA Superior SH93
    a disk unutra je
    TOSHIBA MK5059GSXP 500GB
    HDD2J53 E UL01 B
    S/N 61DTB0E1B ND8 EC.A

    To je sve sto pise na hard disku ako kome znaci.
     
  2. anel007

    anel007 Komšija

    prijatelju se prije nekoliko mjeseci desilo isto, posto su na disku bili neke stvari vezane za posao morao ih je povratiti ali haman da ga je taj luksuz pofino kostao, on je disk slao u neku firmu koja se bavi tim povratom podataka pa ako hoces mogu se raspitati gdje, sta, kako?
     
  3. Venom

    Venom Aktivista

    Sve zavisi koliko para je to "pofino". Sve ispod 100KM mi odgovara.
     
  4. Tensai

    Tensai Komšija

    Mislim da je PCShoop sa pika to radio ne znam bavi li se još time treba ga pitat.Mislim da cijena se i kreće oko 100KM.
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Koliko ja znam u Zg to radi Datalab al naplaćuju negdje od 500-1500km ovisno o količine podataka.

    Jesi probao rastaviti kućište i spojiti ga na sata kabl direktno?
     
  6. anel007

    anel007 Komšija

    evo sad mi je jaran odgovorio, slao je u Zagreb i naplacuju 200-400 KM s tim da moras poslati i isptavan hdd ili dvd-eve na koji ce spasiti podatke, nisam ga pitao kako se firma zove ali moze biti da je taj datalab koji kolega iznad pominje :wink:
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    znaci tebi :). Probaj naci isti takav i zamijeniti elektroniku.
     
  8. Venom

    Venom Aktivista

    Ovi iz datalaba nisu normalni, tolike pare mi se ne daju niti imam. Vidjecu sutra u nekom servisu sta ce mi reci za ovo.
    A na ebayu sam nasao identicne diskove za CAK 230$, ovi mora da se zajebavaju.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Kod većine novih diskova sama zamjena elektronike neće ništa uraditi ( zbog neslaganja microcode-a na disku i elektronici).
     
  11. otto_von_grunt

    otto_von_grunt Novi član

    @Venom

    Nemoj ni pomisljati da ti ovdasnji servisi prckaju po disku. Nisam cuo da je iko to uradio kako treba i kao sto stihoklepac rece, doba kada bi zamjena elektronike pomogla su prosla. Ja sam malo prckao i cackao po ovoj temi i shvatio sam da bez alata i specijalizirane laboratorije rijetko se moze bilo sta uraditi.
    Potrebno ti je prvo da ustanovi se sta je tacno otislo, greska moze biti na motoru, glavama ili elektronici. Po tezini popravke redosljed je : elektronika , glava , motor. Rijesavanje motora je naj tezi zadatak (potrebno je ploce bez ikakvog pomjeranja u odnosu jedne na drugu prebaciti sa jednog motora i kucista u drugo kuciste i motor) jer treba ti prostorija bez prasine tzv cista soba kao i specijaliziran alat. Slicno je i za glave samo sto se glave mogu prebacivati bez vecih problema ali opet treba cista soba. Elektroniku mozda mozes i sam da rijesis ako nadjes elektroniku za isti model i iz iste serije (opet ovdje moras da ubodes sve kako treba, ukljucujuci i reviziju ploce) pa onda da prebacis eprom sa stare ploce na ispravnu.

    Nakon svega sto sam napisao, mozes se baciti na citanje i pokusati dobiti analizu problema na forumu od hddguru.com. Tamo ima frikova koji po zvuku rada mogu da skontaju sta je problem. Vecina je rastrkana po svijetu a momci iz BG su prisutni na forumu. Najbolje sto ces dobiti od ljudi na tom forumu je besplatna analiza problema. Svi oni zive od vracanja podataka.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    kod tih "malih" 2,5" hddova znaju jednostavno glave zalijepiti na plocama, pa vidi ako je ovaj zvuk mogao bi proci besplatno :)



     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  13. Venom

    Venom Aktivista

    @dmr - jeste to taj disk ali mora biti identican i taj ostali code na njemu tj: HDD2J53 E UL01 B, sto ne mogu da nadjem na tom prozivodu.
    I hvala za ovaj video, ali kod mene ne proizvodi nikakav zvuk kad ga spojim, ne zavrti se, totalno je mrtav. (nazalost)


    @otto_von_grunt - hvala za savjete, i pregledacu i taj forum (na kojeg nekim cudom nisam naletio), ali se polako mirim sa cinjenicom da su podaci otisli u nepovrat...

    450GB licnih podataka covjece, eto hajmo reci 200GB jer je ostalo neki junk i stvari koje se mogu skinuti sa neta. I jos sam danas bio u Plusovom servisu u nadi da ce mi dati neku informaciju, NESTO, vise sam ja prijedloga za eventualnu popravku imao nego lik iz servisa koji je samo rekao NE MOZE. Wow.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ako ne proizvodi nikakav zvuk opet moze biti da su se glave zalijepile na plocu i nedaju joj da se vrti. Ja bih otvorio i pogledao u kojem je polozaju "ruka" pa ako nije u pocetnom vec negdje na ploci onda uradi ko u videu, a ako je u pocetnom samo ga zatvori neces nista zeznuti. Mada ako nema zvuka ili je motor crkao ili chip koji regulise motor, u svakom slucaju provjeri polozaj "ruke" na kojoj su glave za citanje.

    EDIT: I pitaj ovog tipa na ebayu za ostale podatke.
     
  15. Venom

    Venom Aktivista

    Otvorio disk, sve je na svom mjestu, tj igla nije na plocama vec pored. Poslao sam poruku ovom liku pa sad cekam odgovor, sumnjam da je identican model, ali eto vidjecemo.
     
  16. otto_von_grunt

    otto_von_grunt Novi član

    @Venom

    nisi ga smio otvarati. Sada postoji realna sansa da glave izgrebu povrsinu ploca. Kod starih diskova je bilo moguce otvarati ih jer je prostor izmedju glave i ploce bio dovoljno velik da cestice prasine prodju bez posljedica. Ovi noviji (cini mi se cim se presla granica od 500gb) imaju tako mali prag tolerancije.

    pogledaj na pik-u imas li ovaj model hdd-a na prodaju. mada kao sto sam i rekao to je sve igranje i probavanje.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    nece mu nista biti, kao sto tip rece na videu centrifugalna sila ce sve cestice pobacati u kanal predvidjen za prasinu, prije nego glave dodju na ploce. Problem bi bio da ga je pokretao otvorenog, ali da ako ga uspije pokrenuti zamjenom elektronike uraditi backup sto prije i koristiti hdd za neobavezne stvari.
     
  18. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    Zao mi je sto si izgubio podatke. Ne znam sta bih da tako izgubim najbitnije stvari.

    Zlatno pravilo je drzati bitne podatke na dva mjesta - najgora je opcija drzati samo na eksternom disku, ma koliko se cinio pouzdanim.
    Acronis backup na eksterni/drugi interni selektivno za pojedine foldere, zadati jednom mjesecno da radi i mirna Bosna :smt001
     
  19. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Cloud je majka svih backup-a :mrgreen:
     
  20. Venom

    Venom Aktivista

    Ja sam se pomirio s cinjenicom da su svi podaci otisli u zaborav, nazalost. Sreca imao sam backup slika sa telefona na dropboxu i neke sitnice.
    Na ebayu nisam uspio naci identican disk kao ovaj (s razumnom cijenom) a kome god sam poslao upit u vezi diska koji nije imao kompletan desc. nije mi nista odgovorio :/
    Sta reci nego jbg. Slijedi skidanje milion i jedne stvari sa neta i javljanje staroj "raji" iz srednje u vezi X slika :mrgreen: