SPDIF - Digital Audio Selector ili switcher

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Nani, Oct 16, 2009.

  1. syss

    syss Veteran foruma

    kakve veze točno ima s/n (signal to noise ratio izražen u decibelima) sa dsp mogućnostima čipa? :roll:
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nema direktne veze. Sam S/N izrazen kao kvantitativna vrijednost nimalo ne daje sliku kakve su performanse jedne integrirane zvucne, to sam htio reci.

    Ovo sve govorim pod uslovom da se koristi analogni prenos. Kod digitale je to vec bit-perfect prenos, koji samo ovisi o DAC-u/DSP-u vanjskog uredjaja.
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    ma daleko od toga da bi se išta značajno moglo zaključiti iz s/n podatka, međutim nije loš pokazatelj makar i teoretskih vrijednosti.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Problem sa jeftinjacima je sto nerijetko prave 44.1kHz > 48kHz > 44.1kHz konverzije (ili samo nepotrebno 44.1kHz > 48kHz) cak i preko optike, pa se to osjeti cak i sa malo boljom opremom na drugoj strani. Doduse sve (ili skoro sve) se to moze koliko mi je poznato zaobici sa ReClock sw filterom.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Istina, najbitnije je imati 44.1kHz bit-perfect playback, ako vec ganjas optiku. Negdje sam naletio na listu codeca (da ne kazem zvucnih kartica) koje nativno podrzavaju 44.1kHz bit-perfect playback, ali ne bih sad znao da me ubijes. :D
     
  6. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Evo sam si uzeo opticki kabal i spojio sam Z5500 sa Abit Ip35 pro.
    Filmovi koji podrzavaju poznate standarde mogu dati 5.1 zvuk i zaista predobro zvuci.
    Dok igre mogu dati samo 2.1 zvuk koji su kako sam i prije rekao nemoguce dekodirati integriranim dekoderom od Z5500 a da zvuci realno...

    Znaci isto je je sve kao i sa koaksijalnim kablom.
    Nema tu opcije da se odabere 5.1 zvuk kao sto je slucaj sa analogijom.

    Imal kakvih caka ili je to to?
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    to je to... jedino dd live ako zvučna podržava, ali onda sve ide na 5.1
     
  8. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Chip kao chip podržava DD Live ali ne i sve maticne ploce.
    To je kao opcijalna opcija koju proizvođaci maticnih ploca mogu uvesti a i ne.

    E sad ne znam kakvo je stanje sa Abit Ip35 Pro.
    Jel treba skinuti neki software koji ce uvesti DD Live podršku?
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

    ma stavio uključio sam ja dd live... drek.

    sve je 5.1 i muzika i igrice i filmovi.
     
  10. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ja ti... a ja?
    Jel to kod tebe bilo po defaultu ukljuceno ili si morao dodatno ukljuciti ili skinuti neku podrsku za to?
    Negdje sam vidio da imaju neke DD Live aktivacija samo ne znam jel ima to za moju maticnu.

    Btw..
    Ako se dobro sjecam i u tebe su Z5500.
    Koji "effect" postavis na zvucnicima?
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    direct, nikakav efekt.

    mbo podržava nativno dd live (intel dg45id).
     
  12. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Onda ništa od moga Dolby Digital Live-a.