Spora konekcija i Outlook problem

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Blowfish, Jul 8, 2009.

  1. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Nadam se da nije pogresan podforum. Danas sam bio u jednoj firmi, zale se na konekciju. Imaju 6-7 racunara u mrezi (wired) i prije par dana im je odjednom oslabila konekcija (ADSL). Kazu da nisu nista cackali - hardver, antivirus, firewall - sve normalno radilo i samo jedan dan oslabi konekcija. Antivirus nije nista nasao a resetovao sam mrezni hardver, gasio antivirus, radio ping i tracert, sve normalno izgleda medjutim stranice sporo otvara. Sporo u smislu da browseru treba 10-20 sekundi dok prikaze prvo slovo/sliku od stranice, i onda ostatak stranice prikaze dial-up brzinom. Pokusao sam provjeriti brzinu na speedtest.net, latency test uspije ali ne i download test. Nisam serviser niti imam nesto previse iskustva sa vecim mrezama pa ne zamjerite ako sam nesto zaboravio uraditi, ili ako nisam dao dovoljno informacija.

    Takodje jedan racunar ima problem sa Outlookom. Kada uradim send/receive blokira na 11. mailu, javi da "POP3 server did not respond in 60 seconds". Kada restartujem Outlook, on ponovo skine onih 10 mailova pa blokira na 11. Valjda ga error sprijeci da zapamti da je vec skinuo tih 10 mailova. Googlao sam i nasao da moze biti da je taj mail pretezak i ne moze da se skine, pa tako blokira procesuiranje ostalih mailova. Pingao sam mail server i radio tracert za isti, sve uredu.

    Ima li iko ideju sta bi mogao biti problem sa konekcijom (ili je do provajdera), i moze li nesto drugo blokirati Outlook osim preteskog maila?
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Nek spoje jedan racunar direktno na ADSL modem pa vide kakva je situacija. Za Outlook, to stvarno moze biti slucaj kao sto si pretpostavio, ali neka realna situacija je tipa sa konekcijom od 56k kad naleti mail od 20MB. Ako imaju webmail, nek provjere. Takodjer, ne bi skodilo nazvat Telecom i pitati da nisu sta radili na toj lokaciji.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Nazovi adsl i reci da spuste brzinu paketa dok ne otklone shum koji ocito postoji
     
  4. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Help desk ne mogu dobiti danima, a rekao sam im da kazu administratoru webservera da provjeri ima li kakav tezak mail. Problem je u tome sto Outlook skida taj mail 3-4 minute i onda javi de nema odgovora POP3 servera. Zaboravih spojiti modem direktno na racunar, uradit cu to kad budem opet tamo. Ako neko ima jos kakvu ideju, neka se ne stidi :mrgreen:
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa mozes napraviti da ti prvo 'skine' listu mailova pa onda odaberes da li ces i koje ces downloadovati.
     
  6. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Cim upalim Outlook u donjem desnom uglu pise "receiving emails" a u inboxu broji do 11, kada blokira. Kako mogu prekinuti ovaj proces pa da odaberem koje cu mailove skinuti?
     
  7. GV

    GV Komšija

    ako imaju ,ući u webmail i izbrisati na serveru. Da nemaju kakav torrent aktivan, pa seed-aju nemilice, to pravo zna zagušiti jer program samo otvara nove portove i zakuje link na 100%
     
  8. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Za webmail sam im rekao da provjere kod providera (EPN) a gledao sam da nemaju kakvih programa u pozadini (P2P i sl.) ali nema, sve standadno (MSN, Skype, Antivirus i to je to).
     
  9. GV

    GV Komšija

    Ja sam na EPN, gledao sam malo na free zoni, raja se žali na konekciju na području Dobrinje, čak su nekima počeli nuditi wireless.
    Citat sa foruma:

    ''Mislim kako je EPN u dubokoj krizi.Sada su kulminirali odnosi i sa BH Cabelnetom i isključuju se cijela naselja sa EPN-ove mreže.Tako smo ostali i bez našeg Praeta koji je od samog osnivanja ove Cablezone sa nama. sad Iskreno rečeno vjerojatno će sličnim putem mnogi stanovnici Mojmila,Dobrinje,Alipašinog...

    Realno,većina korisnika sa Elob-a je već prešla na njihovog kablovskog operatera ,jer uz sve moguće poteškoće ipak nude flat rate.

    Od ranije su loši odnosi EPN-a i HS-a.Ovih dana čim se razvedri meni lampice počnu veselo trepuckati na modemu.Šta uopće spriječava HS da me potpuno isključi sa neta dok izvode radove?U tom slučaju niti ja neću imati alternativu već moram napustiti EPN iako teška srca sad

    Mislim kako mi se smiješka ADSL.

    EPN će vjerojatno ostati kao alternativni telekom operater i ništa više.

    Zvone posljednja zvona... sad
    Daj Bože da se varam....''

    Također, koliko znam EPN ne nudi ADSL
     
  10. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Internet provider im je BH Telecom, EPN im hostuje stranicu i mail.
     
  11. GW

    GW Moderator

    Provjeri da nisu prešli kvotu na mailu.
     
  12. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    o_0
    :mrgreen:
    Kako, sta? :oops:
     
  13. GW

    GW Moderator

    Broj korisnika, puni inboxi i sl. Uglavnom, njih nazvati i pitati je li sve ok.
     
  14. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako mailu mozes ti pristupiti normalno sa neke druge adsl konekcije onda je problem do te (njihove)adsl konekcije.

    Otvori cmd na tom racunaru

    ping www.google.com -t i prati da li ima timeout

    Ako ima onda promjeni kabl, ako se i dalje desava onda imas problem sa konekcijom
     
  15. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Outlook problem se javlja samo na jednom racunaru, ostali rade ok. Samo je konekcija spora na svim racunarima.
     
  16. Chem

    Chem Komšija

    Ne znam koji je switch u pitanju ili idu direktono svi na router,
    pogledaj da im se nisu zeznuli duplex modovi,
    da im nije različita brzina na switchu/routeru i na nic kartici.
    To je jedan od češćih problema sa kojim se ljudi susreću kad se pojavi takvo nešto
    vrlo moguće da telecom nešta radi :)

    I nisi nam baš dao neke specifikacije mrežnog hardwera
     
  17. tux_

    tux_ Aktivista

    E brate koliko sam se ja mucio sa EPN-ovim mailom. Svaki dan od 1 do 4 apsolutno nisi mogao koristiti mail.E sad ako je generalno konekcija slaba.. Jel oslabi konekcija mozda bas kad dodje do tog 11. maila ?
     
  18. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Chem, od hardvera imaju 4 komponente: modem, jedan switch sa 10-ak portova a drugi je povelik i ima day/night lampice, i ima jos jedna komponenta - ne znam kakva. Ne znam sta su duplex modovi niti kako provjeriti brzinu switcha i nic kartice. Uglavnom hardver nisu dirali nikako, tako da ne vjerujem da je u tome problem.

    tux_, konekcija je uvijek slaba, sa ili bez maila.