SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. black

    black Komšija

    Ma ide 850 EVO , ipak je 3D NAND i ima write buffer.
    185 KM sa dostavom
     
  2. igor.g

    igor.g Komšija

    I imas vecu garanciju sa 850 Evo, pa si rahat 5 god.
     
  3. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    I ja bih trebao zamijeniti disk, pa sam kontao to uzeti ovih dana. Isto sam kontao kao kolega iznad uzeti ovaj 850 EVO, 250GB

    Da li je OK sad vrijeme za za kupovinu, hoce li izlaziti neke novije tehnologije ovih dana pa da malo sacekam ili je sve to tu negdje? :)
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Dobar je 850 Evo.
     
  5. DSA

    DSA Aktivista

    Koja mu je sad cijena cca
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  7. joyjoy

    joyjoy Aktivista

  8. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Uzeo sam njega, pa cekam da dodje. Malo ce raditi na 3Gb/s dok ne zamijenim ostatak konfe :)
     
  9. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Stiglo, ubaceno, frisko instaliran Win10, kao da je drugi racunar :) Mozeli mi ko reci ukratko, posto stvarno nisam pratio ove stvari, a cini se da je ovo popularan model i da ga dosta raje ima, neke najbolje prakse za ovo sto Samsung Magician nudi? Da li uopste trebam taj alat, da li je neki bloatware ili je OK, tipa za upgrade FW i slicno?

    Overprovisioning, predlaze 10%, mada vidim na nekim forumima predlazu kao veci postotak, pa kako mi bude trebao prostor da povecavam ali da ne stavljam ispod 10%? I vidim jos ima i OS optimization, stavio sam Max Performance tu? Ne planiram svakako ovo koristiti godinama, ali nisam neki hardcore gamer, Dota tu i tamo, probacu sad FC3, vise sam ovo uzeo radi dnevnih aktivnosti, pokretanja programa i slicno, tako da mi nije sad svaki MB/s bitan, bitno da je osjetna razlika naspram nekog uzasnog starog diska :)
     
  10. DSA

    DSA Aktivista

    Ne trebas nista dodatno podesavati ahmete
     
  11. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Ja koristim taj Magician , mali programcic skroz , i koristim opciju "najviše prostora na ssd " , tu možeš i benchat,provjeriti firmware itd itd... btw ,kod mene je 830 serija.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Opet mi se desio problem da maticna nece da prodje ni do biosa sa spojenim SSD-om. Uglavnom ovo izgleda nije uopste vezano za SSD vec je bug povezan sa maticnom i otkrio sam kako ga jednostavno zaobici kada se desi. Znaci situacija je kada je spojen SSD pri ukljucivanju racunara vidim da se upali lampica za HDD-e/SSD i detektuje ih i onda samo nakratko blinkne i tu zaglavi komp, nece ni u bios i ne reaguje ni na sta, nece ni ctrl alt del. Cim iskljucim SSD radi normalno. Otkrio sam sljedecu proceduru koja procepi cijelu situaciju :). Pritisnem power na kompu i sacekam da se SSD detektuje, znaci da se lampica koja pokazuje rad/detekciju SSDa iskljuci i odmah iskljucim SATA kabl sa SSD-a i pritiscem del na tastaturi, komp tada normalno ode u bios. Onda opet spojim SATA na SSD, pogledam u biosu i vidim da je SSD detektovan i onda samo izadjem iz biosa, ne snimam stanje, i komp nastavi boot sa SSD-a. Tu malo duze ostane, blinka kursor u gornjem lijevom cosku, kao da nesto upise u boot sektor na SSDu ili sta vec. Uglavnom normalno prodje boot i podigne se sistem i onda sve radi normalno. Eto ako kome bude trebalo.
     
  13. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Ma to je do SSD a ne do matične. Moj je riknu MX100 bio dugo izključen van napojne . I sad je I/O error. I kad je spojen, PC sporije radi jer ga pokusava skontati a kad ga iskljucim onda pročepi.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma nije do SSD-a, sve normalno radi osim tog boota, i jos kad se to desi probao na 2 racunara i sasvim normalno boota. Ili je bug sa maticnom ili do male nekompatibilnosti maticne i SSDa. Al ne smeta ovo nikako jer se desi 2-3 puta godisnje :D
     
  15. bhd

    bhd Veteran foruma

    Jel ko mjenjao ladicu od "cd-a" za ladicu another hdd u laptopu ?
    Ja kontam ubacit ssd 128GB a ovaj hdd kao dodatni ostavit u laptopu ? obzirom da ne planiram laptop mjenjat, nego da mu osvjezim brzine sa ssd + 640GB hdd
     
  16. bhd

    bhd Veteran foruma

    mislim jel pegla..
     
  17. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Zavisi ti od laptopa, tj. koliko ćeš ga morati rastaviti da bi izvukao optiku. Inače jedan šaraf drži taj drajv :)
     
  18. bhd

    bhd Veteran foruma

    vidio sam na nekim stranicama da je to jedan saraf :D
    mada kontam 128GB mozda i previise dosta, a ovaj moze u externe HDD sto nije lose.
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    ja bih ostavio sam SSD, manje grijanja laksi laptop, a i pitanje je brzine tog porta gdje je dvd.
     
  20. nivla

    nivla Komšija

    nije pegla, meni bilo mrsko disk sam ugradjivati, platio taj cd/dvd hdd konverter, ljudi ugradili, 28KM
    sto se tice brzine
    hdd u konvertoru na SSD
    [​IMG]