SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Imao sam 3.5" WD Green prije nekoliko godina i bio je mnogo glasniji od svakog 2.5" diska koji sam imao.
     
  2. Phobius

    Phobius Novi član

    Koji mi onda 2,5'' disk preporučujete da kupim? Dakle, potrebno mi je da je tih i da može poslužiti kao mjesto gdje ću instalirati igre. Isto tako, postoji li neki adapter sa kojim ću ga ugraditi u prostor u kućištu, namijenjen desktop HDD-u?

    Hvala!
     
  3. black

    black Komšija

    Re: RE: Re: SSD diskusija

    Jesi bio head parking ugasio? Kod mene je pravio disk naporan zvuk jer konstantno parkirao glavu.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Jesam, bio je neki DOS alat za to ako se dobro sjećam.
     
  5. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Moze neka preporuka za jeftini ssd, sata 2 je ploca na 775 socketu pa nemora biti ultra brz disk, samo da je koliko toliko pouzdan, ima li ista za 50-60km novo, treba mi samo za OS tako da ne mora biti ogroman kapacitet, bar 60GB.
     
  6. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    imas silicon power 120GB 65KM
     
  7. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Gdje ima to? Na piku takav 120km.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Winwin propo ko kauc, zvao ih prije 2 sedmice za 6950x, jos nisam dobio odgovor.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Zar nisu takvi od starta..
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Bili su ok prije, kod njih sam kupio 5960x, dvije gtx 980, plocu, napojnu, mis, tastaturu, sve doslo za 20 dana.
    I dva puta sam monitor kupovao sve ok.
     
  12. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ma winwin odlična radnja. Cijene bez dlake.
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ja napravio jednu sitnu narudžbu u WinWin prije mjesec i kusur, nikada me niko nije nazvao u vezi toga.
     
  14. black

    black Komšija

    Slabi su skroz , nemaju lagera uopste. Ja sam cekao 17 dana da stigne CM Elite 110. Prije dva mjeseca u dvije poslovnice su imali samo jedan DDR3 8GB modul.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  15. Esh

    Esh HWB

    Kao sto napisah na drugoj temi, mi u 2016. smo i dalje u fazonu "moze se naruciti"...
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Problem je sto mi nemamo veliku potražnju za stvarima koje kod nas koriste "entuzijasti" pa se ne isplati da na lageru stoji i da gubi na vrijednosti. Ne pravdam nikoga jer ne pamtim kada su nase radnje nesto imale a da sam ja trazio. A pricam o osnovnim stvarima poput mainstream procesora, zvučne ili obicne wireless tastature. Ali ako tebi jednom godišnje neko zatrazi logitech mis od 100KM, naravno da ces navuci gigatech, acme i genius proizvode. Prva stvar sto 90% nase raje kaze: daj mi nesto dobro a jeftino.

    Mislim da je popularnost ovog foruma odraz koliko su nasi ljudi zainteresovani. Stanje nije bilo nikada gore. I da.. nije da se nema para jer se poprilicno skupi telefoni prodaju kao halva. Ako se nema keša, dofura se nena sa čekom i penziom od 314KM pa se uzme laptop i TV na PIO kredit. Pogotovo u vrijeme kada je 3D TV bio IN i kada se igra fudbalsko prvenstvo. Ali sto se računara tice, SSD je egzoticni komad hardvera.

    Sarajevo i nekako dobro stoji kako je u manjim sredinama. Mada opet kada skontam, cega se god dotaknes, ista je stvar. Zezam se sa ovim biciklima pa ja eto nisam bio u stanju da gume od 30KM kupim. Vec ima sta ima. O DSLR aparatima i objektivima da ne pricam. Dosta momaka konstantno ide u Beograd i kupuje fotografsku opremu. Ja sam pocetkom godine trazio pišljivi 10-18mm objektiv od 600KM. Niko ga ziv u Bosni nije imao niti na stanju niti ga je uopste mogao nabaviti. A ne moram ni spominjati da su ga svi imali na stranicama. Sta bi bilo da trazim nesto ozbiljnije.
     
  17. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Što bi rekli alkari u sridu si pogodio 3 punta.
     
  18. Phobius

    Phobius Novi član

    Evo da javim, na kraju sam se odlučio kupiti WD Blue 500GB 2,5'' HDD, 5400 RPM, WD5000LPVX i zaista je ispunio sva moja očekivanja.

    Najprije, buka je bila glavni problem, jer je ovaj stari HDD radio prebučno. Novi 2,5'' HDD je nečujan, ali zaista mislim tako. Moguće da tu pomaže i moje kućište koje je zvučno izolirano, ali u svakom slučaju, sada imam računar kakvog sam oduvijek zamišljao, nečujnog u idle i laganom radu. Sada ga koristim kao media centar bez ikakvih problema.

    Zatim, brzina rada nije nikakav problem, barem ne u ovom mom slučaju. Primarni SSD disk radi sav posao oko sistema, a ovaj novi HDD je sasvim u redu za instalacije igara i ostali storage.

    Sve u svemu, za 70KM sam dobio 500 GB nečujnog prostora, čime sam u potpunosti zadovoljan.
     
  19. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker


    Spot on.

    Ja stvarno ne znam kome legitimne domaće firme više prodaju hardver. Kimtec, CT i ostali dobavljači u BiH su odavno počeli da uvoze alternativnu robu (bijela tehnika, kancelarijska oprema, odnedavno igračke i baby oprema...) što je i donekle pokazatelj da je za ovaj hardveraj jako opala potražnja. Dešava se nekada da netto (bez marže, bez PDV) cijena koju dobiješ od uvoznika je skuplja od finalne prodajne na piku (kako kažu - sa "pismenom garancijom na 2 godine", a kod Intela default 3 godine). Bio sam jedno vrijeme potpuno razočaran u sve to, da ti dođu u radnju i pitaju kako je nešto na piku jeftinije, ali kako se fokus prebacio na ostale stvari ne dotiče me više, još se samo kanim da napravim rasprodaju barem 1/3 ovoga što se ima na lageru.
     
  20. zoi

    zoi Veteran foruma

    Nemoj se puno sekirati, biće bolje.