SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    ja sam razmišljao početkom ove godine otvarati maloprodajnu firmu za prodaju entuzijast i workstation hardvera, imao sam novac i sve uslove, povoljan prostor na ok lokaciji kao i ozbiljnu namjeru - ali srećom toliko sam obaveza imao da je to palo u 10i plan potpuno, inače bi se dobro zajebao.
     
  2. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Poz.
    Htio sam da uzmem SSD starom za laptop, da ga malo ubrzam. Zvao sam winwin.ba i nemaju ništa na stanju, jedino što mogu poručiti jeste :

    SD SATA3 Sandisk 120GB Standard Plus 530Mbs/400Mbs -85km

    Znam da sandisk nije nešto, ja sam htio samsung jer imam 2 komada i stvarno su fenomenalni. Međutim ne mogu poručiti..pa me zanima kakav je kontroler na ovom?
     
  3. black

    black Komšija

    Kupi na piku Samsung 850 EVO 250GB za 170 KM. Definitivno najbrzi SSD u tom segmentu.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  4. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Druže ne treba mi takav SSD za laptop.. takav koristim u računaru i prezadovoljan sam.

    Treba mi nešto što može zamjeniti HDD, i da pri tome ima fine preformanse.
     
  5. black

    black Komšija

    Nisam vidio cijenu ovog , pa uzmi taj SanDisk. U toj kategoriji sve je to u pet deka.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Sandisk ni trebao imati 5 godina garanciju kod nas. Većinom u one poslovne računare to stavljam, x400 model, solidne brine na 256gb i 5 godina garancija - sasvim solidno za nekih 170 KM

    Sent from my MI 4W using Tapatalk
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

  8. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Mislim da je ovo hackiran acc, ima lik 3 artikla, prodaje iPad 2 za 19,99, ovaj SSD za 21,99 i Sony Xperia Z2 za 19,99. Smrdi na kilometar...
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    nisam bas detaljno zagledao ali vidim da cijena nije OK :D
    nema dzabe ni u stare babe :D
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ovo kupiš i za tri sedmice ugašen account. Tako u mene žena naručila torbu pa se to desilo :lol:
     
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ma necu ni kupiti,vidim ja odmah da nije sve cisto,nego eto da cujem i druga misljenja :D
     
  12. josip122

    josip122 Novi član

    Da li se ikome dogodilo da mu racunalo sa SSD i obicni diskom radi isto brzo?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa jeste onima koji imaju sistem na obicnom disku, a SSD ubacen kao disk za arhivu haha :) :)
     
  14. k0ST

    k0ST Aktivista

    PC radi isto, samo sa SSDom bi morao imati brzi boot i prmjetno brze pokretanje aplikacija koje su instalirane na SSD.
    Mozda je potrbno podesiti BIOS, instalirati nove drivere, ili jednostavno imas star/spor/defektan SSD... Ovako napamet je tesko skontati do cega je problem.
    Inace, jesi li mjerio performanse nekim testom ili ti to onako odokativno ocjenjujes da "radi isto brzo"?
     
  15. josip122

    josip122 Novi član

    Kopirao sam sve sa starog diska na ssd, kompletan sustav i sve ostalo.
    Ssd disk je uredan i ok. Koristio sam ga u laptopu i radio je odlicno.

    Nisam mjerio nikakvim testom, vidi se obicnim radom da je brzina ista.
    Sto bi trebalo podesiti u biosu?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  16. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Drug, trebas instalirati sistem na taj SSD, a ne sve kopirati. Greska u koracima...
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa cek, jesi ti nanovo instalirao system ili???
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Vjerovatno je mislio na kloniranje diska.
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Izgleda da je time klonirao samo brzinu, tj. performanse haha :D
     
  20. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Moras AHCI mode aktivirat na sata portovima.
    To je najbolje uraditi prije nego sto windows instaliras ponovo.
    Ako to uradis i probas bootat windows, dobices gresku. Mozes instalirati set drajvera prije ahci promjene, i radice.