SSD pomoc

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by VR6, Nov 17, 2020.

  1. VR6

    VR6 Komšija

    Pozdrav

    Imam malih problema sa SSD.om, kupio sam ga 7.1.2020. u Komelu, tako da je jos pod garancijom, pa mi treba vasa pomoc da rijesim problem.

    Kada se pali kompjuter ili kada ga restartujem, zna zalediti na 10-15sekundi na boot logu i onda proguli dalje normalno.
    Na ploci tada svjetli led za sata problem.

    Promjenio sam Sata port sa Marvellovog na Intel P67, promjenio kabal sata i naponski kabal i opet isti problem pravi.
    Resetovo sam bios na defaultno i resetovo jumperom.

    Pogledao sam ssd sa HDSential i Kingston alatom, pise 99% healtha da ima i da je to zbog #231 Wear Indicator.a, vjerovatno kako se koristi disk, ali ne koristim ga sada pretjerano, ne radi 24/7.

    U pitanju je Kingston A400 240GB SSD.

    Da li ima neko rijesenje za ovo bootanje?
    Hoce li disk riknuti?
    I da li da im odnesem nazad disk?
    Da probaju istestirati ako ista mogu istestirati, pa da dobijem novi disk, ako je ovaj otisao.
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Najbolje skopcaj na drugi pc na sata kabel i vidi hoce li normalno bootati da znas na cemu si, 2min posla mada ako ti boota neki drugi disk sa tim kablom i sata utorom vjerovatno je disk defektan.
    Probaj jos vidjeti firmware da nema kakav novi za taj ssd.
     
    Esh likes this.
  3. VR6

    VR6 Komšija

    probat cu utaknuti u drugi pc, a firmware nema update provjerio sam vec.
    a on boota svaki put, samo zapne nekada na tom boot logu iz nekog razloga
     
  4. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    probaj usput jos u biosu postavke na default vratiti, nikad ne znas.

    ako ni to ne pomogne, reklamiraj.
     
  5. VR6

    VR6 Komšija

    resetovao sam na defaultno vec i u biosu i jumper.om na maticnoj.
    vidjeti cu dns u drugi komp da ubacim disk.
    zvao sam komel gdje sam kupio i avteru bh, vele nije problem samo da im odnesem disk i oni ce kroz par dana mi dati novi ili novac.

    da li opet da uzmem kingston a400 ovaj ili da probam neki drugi?
    posto vidim masa raja na netu se zali na ovaj ssd kako zna riknuti.
     
  6. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    A400 najveća greška koju je Kingston ikad napravio. Ne uzimaj, imaćeš s njim problema opet.

    Ako hoćeš jeftino - Sandisk Plus
    Ako hoćeš kako treba, Crucial MX500 ili Samsung neki
     
  7. VR6

    VR6 Komšija

    Odnjeo sam u elektronik centar m.dvor gdje sam i kupio, pa cemo vidjeti sta ce se desiti.

    A400 sam uzeo jer je bio povoljan, nisam znao da je los.
    Ako vrate lovu uzmem sandisk mada je duplo skuplji gledam nego kingston.

    Najmrze od svega ce mi bit dizanje sistema i instaliranje svega x2 :(
     
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pa imas acronis true image sa njim kloniras disk u 5-6 klikova. Ja nedavno ubacio novi ssd stari kopirao sve za sat ili manje gotovo bilo.
     
    nenji_avero likes this.
  9. VR6

    VR6 Komšija

    Kasno je sada :D
     
  10. nivla

    nivla Komšija

    pa bila jedna serija A400 defektna, evo kamaru ih ima sto su kupljeni da nije nijedan crko
     
  11. VR6

    VR6 Komšija

    Nije SSD pravio problem, usb uredjaj mi je stvarao komflikt prilikom bootanja, to sam skontao maloprije kada sam probao na hdd instalirati sistem.
    Uredjaj po uredjaj iskopcavao i skontao da nije do ssd.a, pa sam brzo otisao po disk, malo su me cudno gledali ali boze moj :D
     
    forzamilan likes this.
  12. VR6

    VR6 Komšija

    mis mi pravi konflikt sa biosom pa se desava da zaledi na bios logu 15 sekundu.
    probao sam ugasiti legacy, nije pomoglo, chipset driveri su zadnji i svi ostali, bios itd...
    ako neko ima iskustva sa ovim i moze mi pomoci dobro ce mi doci :D
     
  13. nivla

    nivla Komšija

    i dalje ti problemi mogu vuci od neispravnog ssda ili maticne, ssd nazalost ne mozes skroz provjeriti dok ne krepa, softver za provjeru moze vidjeti stanje preko kontrolera, ali fizicku neispravnost ne, vise puta se ssd pokazao ispravnim na softverskim testovima a ustvari krepo
     
  14. VR6

    VR6 Komšija

    bez ssd.a mi pravi ovaj problem, da bios logo prikazuje 15tak sekundi i onda odledi i normalno radi komp.
    neki je problem sa misem izgleda, moram provjeriti na drugom racunaru hoce li praviti problem, ako ne bude onda se nesto ne slaze sa ovom plocom.
     
  15. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Meni je web camera tako pravila. Da ti nije miš na USB3 prikopčan?
    Imaš li slučajno šta bežično (bluetooth) prikopčano blizu njega ili da je on bluetooth ali na USB 3 portu?
     
  16. VR6

    VR6 Komšija

    skopcan je na usb 2.0 a nemam bluetooth, a ni mis nije bluetooth
    probam skopcat na drugi pc sutra pa vidim kako fercera
    ako i tamo bude zezalo nesto je do misa, ako ne onda se jednostavno ne slaze nesto sa ovom plocom :/