Sta mi treba da naucim praviti/odrzavati web-stranice...

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by NeTRa1der, Mar 13, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    odmah da se zna da sam totalni pocetnik vezano za ovo...znam mozda napisati koji HTML kod, ali to je sve.

    dakle, interesuje me gdje na netu mogu naci kakve tutoriale, savjete, upute, itd. pomocu kojih bi mogao da steknem osnove vezano za izradu i odrzavanje web-stranica...

    sta mi je, inace, potrebno za ovakve stvari odnosno, konkretno, koji mi programi trebaju (tj. koje programe moram savladati) da bih se mogao baviti izradom stranica?

    unaprijed zahvaljujem :smt001
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Dreamweawer iz macromedie, i photoshop ili nesto slicno za grafiku.

    Na netu imas bas previse tutoriala da bi ti netko pisao ovdje kako sta. Google i udaraj.

    Za pocetak probaj http://www.elitesecurity.org/

    Tu imas objasnjenja na nasem jeziku. Na burek.co.yu takodjer samo se tamo moras registrovati ja mislim.
     
  3. GV

    GV Komšija

    Antenna web design, skini probu i radi šta hoćeš, tutorial uključen u program (help) Probaj, da vidiš koliko ima zajebancije oko nekih malih detalja ali i ponosa kad nešto uradiš, ako ti se svidi idi na dreamweaver i ostalo.
     
  4. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Al samo drug radi svoj kod mani mi ovih sa trikovima phpnuke i joomla i sl. Nafuraju se "vidi sajt" a nista njihovo nema samo raspored ovo cu lijevo ovo cu desno. :smt002
     
  5. 3xD_design

    3xD_design Aktivista

    Za pocetak najlakse ces izradjivati webstranice u Microsoft Front Page. Dreamweaver je bolji, i koristim ga i ja, ali za njega je potrebno katkad malo iskustva iz drugih programa. To kazem jer ti se moze ciniti prekomplikovanim, sto mozes izbjeci recimo radeci malo na front page-u i uceci, te zatim da predjes na dreamweaver. Za obradu slika najlakse ti je koristiti macromedia fireworks. Ima puno odlicnih alata i slike mozes odlicno optimizirati. Photoshop je najnajnajbolji, ali i ja jos uvijek ucim raditi u njemu. Malo je kompliciraniji sto se tice brzih caki koje katkad trebaju za website, a sto se moze postici na puno brzi nacin u fireworksu. Ja kombiniram sve i dobijem sto mi treba. 8)
    A da bi pravio i odrzavao, trebace ti malo iskustva. Kad se sjetim kroz kakve sam sve greske ja morao proci. Hem ovo ne radi, hem ono, i to te sve prisili da katkad pogledas code. Trudi se i mozda nesto postignes. Ali pokusavajuci raditi webstranice, naucices cijeniti njihovu izradu i realnu cijenu koja bi trebala biti prisutna za izradu iste. :D
     
  6. GV

    GV Komšija

    Ali pokusavajuci raditi webstranice, naucices cijeniti njihovu izradu i realnu cijenu koja bi trebala biti prisutna za izradu iste.

    Potpisujem (sa ovo malo iskustva)
     
  7. 3xD_design

    3xD_design Aktivista

    Ljudima je puno dati recimo 500KM za super dizajniranu webstranicu sa domenom i odlicnim hostingom za godinu dana, a nije im skupo reklamirati se na radiju 20 sekundi 3xdnevno mjesec dana 450KM.
    Probajte sami raditi dinamicne webstranice pa cete vidjeti koliko mjeseci se morate patiti da bi usli u neku dobru formu.
     
  8. srle

    srle Novi član

    Isto je tako vama puno dati US$649.00 za Photoshop ili US$399.00 za dreamweaver ili US$199 za Frontpage a nemate ni blage veze koliko je truda i rada potrebno da se takvi alati naprave...

    Free (otvorene varijante)
    http://nvu.com/
    http://gimp-win.sourceforge.net/stable.html

    i puno sati surfanja, sjedenja i ucenja
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Onom tko zivi od tih programa nije puno dati to para. Ali kako si vec rekao, onima koji to rade iz zabave dobro dodju i besplatne alternative.
     
  10. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    U pocetku ti se mogu ovakve stvari dogadjat al ti ne odustaj:

    Već se svi vjerovatno pitate šta se desilo sa svih slika iz galerije. U nadi da bi imali više razumijevanja i strpljenja prema kreatoru ovog site-a odlućio sam da napišem ovaj članak. Desilo se to u nedjelju, 19.02.06. godine........Gledam u jednu tačku ništa se ne dešava. Razmišljam o nekim bezveznim stvarima, a u suštini sam neke svoje postupke pokušavam razumjeti, i tako uživam radeći ništa. Tišinu moje sobe iznenada je razbio tupi zvuk vibracije moga mobilnog telefona. Trznem se, pogledam u stranu, sačekam da zazvoni drugi put, uistinu zvoni mobilni. Pogledam ko je, i javim se: “Reci drug“. Bio je to Nedim, naš webmaster: „Jesil' kod kuće da nešto navratim“. „Jesam, hajd' odma' “,odgovorih mu. „Eto me“, i tu se veza prekide.........Par minuta kasnije začu se zvono. Siđem dole, otvorim vrata, Nedim je tu. „Šta ima“, reče. „Ništa, ulazi buraz“, odgovorih mu i zaputismo se u moju sobu. „De se konektuj da ti nešto pokažem“, reče on sav pun nekog poleta, teško je to za opisat, ustvari bilo je kao kad ptići prvi put prolijeću. Ja bez riječi, odmah se konektova', i Nedim sjede za mašinu. Osjetilo se u zraku nešto poput nesigurnosti, ne znam je li to bilo od toga što je spremao nešto novo, ili je bio samo uzbuđen što sjedi za tako dobrom mašinom. Istog trena otvori on control panel i poče prezentaciju par novih dizajna stranice, i počesmo raspravu i testiranje pojedinh izgleda. Nakon više isprobanih stvari složili smo se koji je najbolji, i još stvar radi, super, bolje nemože biti. Tada nedim reče drhtavim glasom: „Sad ću da popravim galeriju“. Ja još dodadoh: „Pa i bilo je krajnje vrijeme“. Proba on da nadje pogrešan parametar, ali mu ne pođe za rukom. Tad on reče: „Sad ću ja nju nabrzaka ponovo instalirat“. Ja mu odmah odgovorih: „Da neće to resetovat' sve, i da neće obrisat sve slike?“ To je bio jedan od onih momenata kada se sudbina poigrava s nama i kad imamo pravo izbora, ili kako se to u Matrix-u govori kada smo već izabrali a tu smo samo da bi to razumjeli. On me pogleda pun samopouzdanja, poput nekog fudbalera pred izvođenje penala i reče: „Ma neeeće“. Na licu mu se mogao vidjeti onaj izraz vidi budale šta pita (tj. ja), nema on pojma, s kim se ja družim jadan ja. Kliknu, i sve se tako brzo odigra. No, kao i u većini ovakvih situacija, uvijek se ispostavi da sam ja u pravu. Bila je to jedna tipična situacija Marfijevog zakona u informatici „Ako nešto može da krene naopako, krenuće.“ Nije čekao ni sekunde reloadova site, i suoči se sa surovom istinom, slika nije bilo. Na njemu se vidjela ona bol, kao kad dijetu ispadne lizalo na zemlju dok se igra, i gledajući ga odozgo ono je tako blizu a u stvari tako daleko. U sobi zavlada potpuna tišina. Nakon par trenutaka ja se više nisam mogao suzdržavat i počeo sam da se smijem. On me samo tužno pogleda, kao da mu se sav njegov svijet srušio poput kule od karata i prozbori: „Nije ovo smiješno,(izdahnu), ovo je žalosno“. Nije se još puno zadržao, otišao je kući, ali se u zraku osjetilo da mu je žao. Poslije toga, tama se lagano spuštala u našu dolinu i rosa se skupljala po krovovima. Rosa, ona je jedina koja može da sapere ovu tragediju.

    Samir_M
     
  11. 3xD_design

    3xD_design Aktivista

    Eh srle. Znam ja koliko i njima treba za te programe, jer i sam sam radio visual basic, basic, pascal i sada c++ i visual basic samo.
    Znam koliko je to fakat tesko, ali dacu ja njima tolike pare za programe orginalne kada ljudi budu davali 1500-2000KM za webstranice i ostale dizajne.
    Ako nam ikada zabrane pirate, svi cemo postati fizicki radnici i zaboraviti raditi na racunaru.
    Drzava nas krade na milijun nacina, i jos treba da postujem zakone o piratstvu. Nikada :twisted:
     
  12. syss

    syss Veteran foruma

    a razmisli o ovome... šta da SVI u državi plaćaju legalni software, porez, ne kupuju kompove za osobne potrebe preko firmi (iliti plaćaju porez ponovo) i sl.? :wink:
     
  13. 3xD_design

    3xD_design Aktivista

    Bankrotirali bi svi nakon sto kupimo samo windows.
    A svi bi se morali zabavljati sa Solitare i ovim igricama sto dodju na xp. Ili kupiti igricu i igrati na Ultra hard da igras 2 godine. :mrgreen:
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    ne, nego bi sve došlo na svoje mjesto... pusti priče "država nas pljačka, država ovo-ono".
     
  15. -aMiR-

    -aMiR- Novi član

    doslo bi sve na svoje mjesto !

    a jeli cijena samo za ms windows xp pro realna cijena 350 kermi

    za office 2003 600 kermi, itd.

    koliko bi ja morao raditi da sebi sklopim bilo kakav racunar

    jednu godinu i po!! :cry:

    a hranu i pice i sve ostale rezije da zaboravim

    ne hvala!!

    zasto se ti prizvodjaci nebi malo smilovali pa nam smanjili cijene licenci!!

    jok zaboli ih neka stvar
     
  16. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Ne znam ovo sto su reklamirali legalizacija. Dal su mislili za manje para legalizovat ovaj sto imam, il dat novi.

    A sto se tice cijena, mora i Bill Gates nakako da prezivi sa to malo parica. :D
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ko vam je kriv sto niste pametni kao Bill Gates?

    Tebi amire ni ne treba win xp pro. Dovoljan ti je home a on je osjetno jeftiniji. I cijena je ralna za ono sto nudi. Taj operativni sistem se koristi vec mozda 4 godine, i koristice se jos dvije minimum. Pa jel puno dati 350KM za njega ako ces ga koristiti 6 godina?

    A sto se tice alata, recimo dreamweavera, treba ga platiti ako radis taj posao. On se otplati sa dvije stranice koje napravis za manje od mjesec dana. A koristis ga 4-5 godina. Ako ga ne koristis za posao, onda ti ni ne treba. Imas jeftinije i manje moce alternativne programe iste namjene. Ja kad bih placao da mi netko radi stranicu, iz principa je ne bih uzeo od nekog ko koristi piratski software. I zapamtite, windowsi nemaju alternativu. Sve drugo ima.

    On bi znaci (npr Dx3 Design) da naplati ono sto je on napravio, ali ne bi da plati ono sto je netko drugi napravio. Nije li to malo sebicno? Sto si ti recimo bolji od nekog inzinjera u macromediji?
    I isto tako kako neki web dizajner odredi cijenu svoje stranice, tako i microsoft odredi cijenu onog sto oni naprave. Svatko svoje moze cijeniti koliko hoce. Hoce li to netko kupiti, to je druga stvar.

    Sve nas treba pohapsiti. Ko je i na trenutak pokusao programirati bilo sta, zna koji je to posao. Treba to cijeniti. Evo uzmite npr. vistu. Pa na razvoju se radi vec 4-5 godina. I to su hiljade ljudi. I radit ce se jos jednu ili dvije godine. I kad izadje opet ce se raditi na update-ima, sp-ima, sigurnosti i ostalo. Pa moraju i ti ljudi od necega zivjeti.


    I syss je upravu. Svi se nesto zale. Ovako je , onako je. Male penzije, male plate u drzavnom sektoru. Pa kako ce biti vece kad svi gledamo kako cemo prevariti drzavu?


    @3xD design
    Pa ti bi da za jednu stranicu, koju napravis za 15 dana, zaradis sav software sto ti je potreban?
    To bi bilo isto kad bi auto-prevoznik za jednu turu iz recimo Njemacke do Bosne zaradio i kamion, i firmu i sve sto mu treba. Malo Morgen
    Bas si pametan

    EDIT:
    I odgovor na onaj post prije:
    Vise ljudi ce cuti reklamu na radiju za mjesec dana nego sto ce vidjeti stranicu. Ovo se naravno odnosi na stranicu na bosanskom jeziku, koja je recimo radjena za firmu srednje velicine, i na neku bosanku radio stranicu.
    Puno vise ljudi slusa radio nego sto koristi internet. Nadam se da si toga svjestan.
     
  18. ming

    ming Veteran foruma

    Sta bi da se koriste programi koji se ne mogu kupiti vec godisnje licence? Vidi Win XP pro oem kosta oko 200km. Nek samo jednu marku sedmicno dajes za sistem koliko ga koristis...
     
  19. syss

    syss Veteran foruma

    znači office 2003 = 6 novih naslova igara ugrubo... jel znaš kako je office 2003 jak paket i šta sve može?
     
  20. Shenron

    Shenron Komšija

    90% ljudi koji koriste office nemaju pojma sta se sve moze tamo napravit...ma 98% ljudi... njima to sluzi samo da otipkaju tekst ili neke gluposti...

    EDIT: I meni sluzi samo za tipkanje gluposti i nisam imao pojma da se neke stvari mogu tamo napravit :oops:
     
Thread Status:
Not open for further replies.