Sta treba znati prije kupovine psa ?

Discussion in 'Generalna diskusija' started by JaLa, Dec 12, 2010.

  1. JaLa

    JaLa Komšija

    pozdrav raja,

    Pitanje za druga, koji ima namjeru kupiti psa.
    ovo i nije forum bas vezan za zivotinje i to, al eto. Svakako ne skacem po ostalim forumima, osim HWBa ;)

    Uglavnom, kao sto naslov kaze sta i kako, kada odem da pogledam nekog psa, treba znati prije kupovine ? Osim toga sto ima papire i sta ja znam, kako znati dal je zdrav, dal je divlji :D , dal je "veseo" itd itd

    Hvala unaprijed
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Za pocetak bih rekao da trebas ici sa nekim logicnim pristupom. Dakle, prvo krenes od toga da li imas uslove za psa? Jesi li u stanu, kuci, da li ga mislis drzati unutra ili vani? Kada odgovoris na to pitanje, onda trebas razmisljati o pasmini koja bi trebala odgovarati tvojim uvjetima - okruzenju, kao i tome koliko starog psa zelis kupiti.
     
  3. JaLa

    JaLa Komšija

    Rekao mi je,
    u pitanju je Haski, prvenstveno za kucu (unutra), vani oko kuce + basta.
     
  4. Esh

    Esh HWB

    OK znaci, nije u pitanju izbor, imas ocito samo tu opciju, a brines se da ti neko nesto ne "uvali". Ne razumijem se pretjerano u pasmine pa mi je opet nekako najlogicniji potez izlet to veterinara na pregled.
     
  5. JaLa

    JaLa Komšija

    Upravo tako.

    Ako ima ko jos nekih ideja kako sta ispitati javite :)
     
  6. extibo

    extibo Komšija

  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Kad sam bio u fazi kupovine psa dosta sam se nacitao foruma i sl. Ugalvnom, razlika izmedju "provjerenog" psa i 'obicnog' je sto ovaj provjereni je u mom slucaju kostao 1.400 KM dok je 'obicni' 750 KM. Kod provjerenog se tacno zna ko su mu roditelji, grand-roditelji itd (obicno su to neki sampioni ljepote i sl.). Kod ovog 'obicnog' Bog zna ko su mu roditelji, koliko su zivili, jesul imali bolesti, cime su ih kljukali itd. Ako konta da ne rizikuje i ako mu je stalo da zna u kakvim uslovima su roditelji njegovog buduceg psa zivili, onda nek malo dublje zavuce ruku u dzep i nek malo progoogla kakva "brandirana" legla, ev npr prvi rezultat googla: http://www.boschhrana.hr/Sibirski_Husky_05.htm
     
  8. JaLa

    JaLa Komšija

    @ extibo - hvala ti za koristan video
    @ vedo - cijena haskia je na oglasu od 150-300 KM, tako da nije toliko skup kao tvoj sto si imao namjeru.

    Rece mi Juka da haski i nije za kuce ? Moze li neko potvrditi, i preporuciti onda nekog za kuce, osim pudlice male.
    Nesto tipa dalmatiner il ne znam ni ja ?
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Aha, u pitanju je bio beagle. Btw, huskey iz dobrog legla je 800 Eura ;)

    Juka je upravu, evo iz neke enciklopedije "Husky nije za stan, ali ako ga redovito šećete, ili bolje, trenirate, neće mu smetati skučeni prostor."

    Nek ti jaran ganja Beagla, labradora, koker-spaniela :)
     
  10. extibo

    extibo Komšija

    Zlatni retriver.
     
  11. JaLa

    JaLa Komšija

    OK, hvala prenijet cu mu, pa se javnem po potrebi opet.
     
  12. Juka

    Juka Komšija

    Bulldog idealan pas za kuce samo sto prdi, retriver isto tako jako osjetljiv pas na debljanje kao i labrador i treba minimun 3-4h na dan setnje!!!
    Meni licno na um padaju sve pasmine ispod 20kg tjelesne tezine a predlazem da ne uzima sa dugom dlakom ista, ako je vec naumio za stana, sto se tice same naravi psa, sve je na onom s drugog kraja povodca, dakle kako on njega odgoji i kako se on prema psu ponasa tako ce pas ispoljavat na okolinu!!!

    Moj licni predlog,dakle: Engleski Bulldog, mali Mops, Doberman je jako zahvalan za drazanja u stanu ali zahtjeva fizicku aktivnost, American Staffordshire Terrier isto kao Doberman, mozda bi mu se svidio Akita Inu, koji je dosta slican Husky-u (gradjom tijela ali ne bojom i svrhom) ali jedna totalna suprotnost, jer pas nije sa sjevera i podnosi drzanje kako mu je volja, ocel u stanu il oko kuce, ja sam u razmisljanju kad se osnuje porodica i budem nabavljao porodicnog psa, bice ili
    Bull Terrier ili Akita Inu
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  13. JaLa

    JaLa Komšija

    Akita Inu je prelijep... Ali ga nema ni uzeti kod nas. Gledam na oglasu, nema, a da odemo do onog zoo centra, ogulit ce ga :)
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja uskoro sa bratom planiram uzeti Aljaskog malamuta. Trebali smo sad poslije nove godine da idemo da trazimo, ali cemo najvjerovatnije odgoditi do maja, pa onda u potragu. U glavnom, oko 350€ su, i ima dobro leglo u Srbiji. I naravno sa papirima sve, necemo "na divlje".
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Imao haskija par godina, pa ga poklonio zbog nedostatka uslova (tokom rata). Izuzetno inteligentan ali i tvrdoglav, te ako se nema iskustva stvari lako izmaknu kontroli. Također, rekao bih da nije nikako za stana. Pas je aktivan, trazi puno kretanja, i ima problema s visokim temperaturama. Dlaka otpada na sve strane. Nisam imao licnok iskustva sa malamutima, ali vjerujem da dijeli osobine s haskijem. Ako se ide na stan, i ako ima dovoljno prostora za psa srednje velicine, topla preporuka za boksera ili dobermana. Bokseri su najodaniji psi koji postoje, inteligentni i poslusni, lako se treniraju, nisu zahtijevni po pitanju higijene. Osjetljivi su na niske temperature te preko zime ne mogu biti vani. Slicno vrijedi i za dobermane, osim sto su po prirodi nesto agresivniji. Za kucu s dvoristem, preporuka za naseg ovcara tornjaka ili turskog kangala.
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Poklanja jedna zena boksera, mislim da je muzijak, tigrasti, star godinu, vakcinisan, sve full :)

    To poklanja sefica od jaranove rodice :) tako da vise informacija ne znam, ali ako je ko zainteresovan, moglo bi se nekako doci do broja, pa da to uzme.

    sto se tice malamuta i haskija, dosta su razliciti i po naravi. Malamut je genetski "vodja copora" nikako ne voli druge pse, vjeran je gazdi, voli da trci, i to daleko, pa nekad i pretjera :) puuuno je veci od haskija, ali po meni i puno bolji.
     
  17. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ja sam po naslovu teme skontao da trazis preporuku za PSU, a tek kad sam otvorio vidim da je u pitanju CUKO :)

    Preporuka Tornjak, ali kako ljudi vec rekose tesko izvodivo ako je stan u pitanju. Imam jednog u krugu firme vec 8 godina, sad je u zasluzenoj penziji ali je extra pas, nezahtjevan, dobar cuvar, miroljubiv prema djeci i tako. Jedino sto nikako ne voli da je svezan :(
     
  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    ja haskija ne bi nikako. ima komšija jedan, pas je prelijep nema šta ali kao što Dog spomenu problemi ljeti jer ne podnosi visoke temperature. lično preferiram njemačkog ovčara to su mi najljepši psi. također nedavno sam vidio kavkaskog ovčara kod jednog čovjeka u komšiluku. ovaj je manji nego na ovaj na slici jer je još štene ali i ovakav veći od sve i jednog psa kojeg sam uživo vidio. pa bujrum ko smije u avliju :smt005

    [​IMG]
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Moj pravo dobar jaran ima kavkavca. To je tele. Ali je prirodno agresivan pas. Znaci tolerise ukucane, i to je vrhunac. Ja sam tog cuku od malena vodao, igrao se sa njim, ma nema, skoro svaki dan ga vidjao. Nisam dolazio jedno mjesec-dva. Da mu pridjem, hoce da pojede box. Laje skace, kaze jaran, od kako je porastao niko mu ne smije prici, osim tu ukucana. Na svastiku mu skocio, na komsiju, na zeta, ma ko god je bio blizu stradao je. A preko puta drugog jarana, cojvek je imao najveceg kakvavca u gradu, ako ne i sire. Kaan se zvao, uginuo. On kad zalaje, bukvalno, svi ostali psi koji su se culi da laju, u ne znam ni ja kolikom radijusu, usute. Samo jednom zalaje, i tisina :D